Ežiai vampyrai, vorų ėdikai ir žuvingi grybai – štai keisčiausios 2024 m. atrastos rūšys (Foto)  ()

Nuo Ramiojo vandenyno gelmių iki Vietnamo kalnų – praėjusiais metais visame pasaulyje atrasta tūkstančiai keistų ir nuostabių naujų augalų, gyvūnų ir grybų rūšių – ir jos suteikia mums jaudinantį žvilgsnį į vertingą mūsų planetos gyvybės įvairovę, rašo BBC.


Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© recraft.ai (Free Tier Assets) | https://www.recraft.ai

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Šie atradimai padaryti didėjant nusivylimui dėl precedento neturinčio gamtos pasaulio naikinimo. Dėl žmogaus veiklos rūšių išnykimas 100–1000 kartų spartesnis, nei mokslininkai teigia tikėjęsi.

Nepaisant grėsmių, su kuriomis susiduria biologinė įvairovė visame pasaulyje, biologai vis tiek sugebėjo papildyti 2,2 mln. mokslui jau žinomų floros ir faunos rūšių sąrašą.

Pavyzdžiui, Kalifornijos mokslų akademijos (JAV) mokslininkai aprašė 138 naujai atrastus gyvūnus, augalus ir grybus – įskaitant nykstantį valgomąj jurginą Meksikoje, naują Pietų Afrikos pakrantėje gyvenančią adatžuvės rūšį, aštuonias jūros šliužų rūšis ir dvi chimeržuves rūšis.

Londono Gamtos istorijos muziejaus mokslininkai taip pat pridėjo 190 naujų rūšių, įskaitant naują piranijų rūšį dvi dinozaurų rūšis ir pterozaurą.

JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos Žuvininkystės tarnybos genetikai nustatė, kad šiaurinėje Ramiojo vandenyno dalyje esančios didžiųjų orkų populiacijos priklauso atskiroms rūšims.

Tuo tarpu Schmidto vandenyno instituto (JAV) mokslininkai atrado keturias naujas giliavandenių aštuonkojų rūšis prie Kosta Rikos krantų ir daugiau kaip 100 naujų jūros gyvūnijos rūšių povandeniniame kalnų masyve, vadinamame Naskos kalnagūbriu, esančiame už 1 448 km nuo Čilės krantų.

„Žuvingi“ grybai

[Vokietija] Geriausia Kalėdų dovana! Fantastiškos kainos mobilios energijos stotelės dirbs bent 10 metų. Ribotas kiekis (Video, „DaranEner NEO1500 Pro“)
6162 3

Nuostabi kaina

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas

Sutvarkyti visi mokesčiai

Ribotas kiekis

Išsamiau

Per pastaruosius metus Londono Karališkojo botanikos sodo (Jungtinė Karalystė) mokslininkai ir bendradarbiaujantys specialistai suklasifikavo maždaug 149 augalus ir 23 grybus iš visų pasaulio kampelių, įskaitant tris keistus naujus grybus, išsiskiriančius savitu žuvies kvapu.

Ūmėdžių (Russula) gentyje – taksonominėje grupėje, į kurią suskirstytos rūšys, yra aprašyta 800 grybų rūšių. Ūmėdės – tai grybai, kurie turi trapias galvutes ir į obuolių minkštimą panašius kotelius. Jų hifai – ilgos, išsišakojusios gijos, augančios po žeme – dažnai aptinkami susipynę su medžiais. Kai kurie Russula grybai skleidžia stiprius kvapus, įskaitant migdolų, sūrio, augalo snapučio ar net vandenyno kvapą.

Visos trys šiemet nustatytos naujos rūšys gamina trimetilamino junginius – dėl to nuo jų jaučiamas aštrus krevečių ar žuvies kvapas.

Viena iš naujų rūšių – Russula lapponica – buvo aptikta mišriuose beržų, eglių, pušų, lazdynų, uosių ir drebulių miškuose Švedijoje, Norvegijoje ir Estijoje. Kita rūšis, pavadinta Russula neopascua, auga greta alpinių gluosnių Kolorado ir Montanos valstijose JAV. Russula olympiana paplitusi daugiausia Ramiojo vandenyno šiaurės vakarų ir Britų Kolumbijos spygliuočių miškuose (Kanada).

Ežys vampyras

 

Šios naujos ežių rūšies kūną dengia ne spygliai, o minkštas, šeriuotas kailiukas, todėl vieninteliau aštrūs dalykai, kuriuos galima rasti šioje naujoje ežių rūšyje, yra jų burnoje. Vietname aptiktas šios rūšies patinas turi ilgus į iltis panašius dantis, kurie įkvėpė naują mokslinį pavadinimą – Hylomys macarong – o Ma cà rồng vietnamiečių kalba reiškia „vampyras“.

Šį kailinį naktinį 14 cm ilgio sutvėrimą, šiek tiek panašų į pelės ir kirstuko mišrūną, iš tikrųjų pirmą kartą laukinėje gamtoje 2009 m. nufotografavo Jungtinis Rusijos ir Vietnamo tyrimų centras. Tačiau šio gyvūno egzempliorius nuo 1961 m. buvo saugomas Smithsono Nacionaliniame gamtos istorijos muziejuje Vašingtone.

Tik tada kai pasitelkę genetinę analizę mokslininkai pradėjo išsamiai nagrinėti kelių šeriuotų ežių liekanas įvairiuose pasaulio muziejuose, jie suprato, kad šis ežys yra iki šiol neatpažinta ir mokslui visiškai nauja rūšis. Kokiu tikslu šie ežiai naudoja ilgas iltis vis dar yra paslaptis, tačiau panašu, kad patinų iltys yra didesnės – o tai leidžia manyti, kad jos gali būti svarbios lytinei atrankai. Hylomys macarong – tik viena iš 234 naujų rūšių, per praėjusius metus atrastų Didžiojo Mekongo regione, apimančiame Kambodžą, Laosą, Mianmarą, Tailandą ir Vietnamą.

Vaiduokliškos palmės

 

Dar vienas iš paslaptingų 2024 m. augalų atradimų, kurį padarė Karališkojo botanikos sodo (JK) tyrėjai, buvo Vakarų Kalimantane aptikta nauja rotango palmių rūšis.

Ši palmė, kurios lapų apačia balta, o stiebai pilki, randama saugomose atogrąžų miškų teritorijose Malaizijoje ir Indonezijoje. Tradiciškai ji buvo naudojama pintinių krepšių gamybai ir neturėjo mokslinio pavadinimo. Šiais metais ji buvo identifikuota kaip Plectocomiopsis hantu – tai užuomina apie jos bauginančią išvaizdą, nes hantu indoneziečių ir malajų kalbomis reiškia vaiduoklį.

Bounty įduba

Prie Naujosios Zelandijos Pietų salos krantų esančiame jūros dugno ruože aptikta daugiau nei 100 naujų rūšių. Vykdydami „Ocean Census“ ekspediciją, mokslininkai surinko mėginius iš 4800 m gylio, išilgai 800 km ilgio Bounty įdubos.

Per tris savaites trukusią kelionę Ramiajame vandenyne buvo rasta daug naujų jūrinių rūšių, įskaitant dešimtis moliuskų, tris žuvis, krevetę, galvakojį ir naują koralų gentį. Vienas padaras mokslininkus ypač pribloškė – iš pradžių manyta, kad tai jūros žvaigždė arba aktinija, o galiausiai paaiškėjo, kad tai nauja koralų polipų rūšis.

Cao Bang krokodilinis tritonas

Nepaisant bauginančio pavadinimo, šis gumbuotas varliagyvis yra baikštus sutvėrimas. Jis buvo aptiktas pasislėpęs po akmenimis lėtai tekančiame upelyje ūkyje, esančiame miškingoje kalnų proskynoje šiaurės rytų Vietname.

 

Pavadintas Tylototriton koliaensis pagal „Kolia Organic“ ūkį Vietnamo Cao Bang provincijoje, kuriame jis buvo rastas, šis varliagyvis turi daugybę į gumbus panašių „karpų“, nusidriekusių per nugarą, ir tuo primena krokodilą. Tačiau tuo panašumai ir baigiasi – šie nedideli varliagyviai (tiksliau šios rūšies patelės, kurios yra didesnės už patinus) užauga vos iki 7,3 cm. Jos yra beveik visiškai juodos, išskyrus pirštų galus, kurie yra ryškiai oranžiniai. Taip pat jos turi oranžinę juostelę uodegos apačioje.

Krokodiliniai tritonai yra vieni iš labiausiai nykstančių varliagyvių pasaulyje, o visos žinomos Tylototriton rūšys yra saugomos pagal Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvenciją (CITES).

Šeriuotvoriai

Atokioje atogrąžų saloje Atlanto vandenyne tyrėjai aptiko dvi naujas šeriuotvorių, dar vadinamų vorų ėdikais, rūšis. Šie vorai tyko nykstančiuose Šventosios Elenos salos (JK) visžaliuose drėgnuosiuose miškuose, kur jie brutaliai užgrobia kitų vorų tinklus ir nužudo jų gyventojus. Ero lizae ir Ero natashae pavadinti vorai buvo identifikuoti mokslininkams atlikus Gamtos istorijos muziejuje Londone ir Karališkajame Centrinės Afrikos muziejuje Belgijoje saugomų egzempliorių genetinę analizę.

Kermitas

Kermitops gratus, pavadinta tikriausiai garsiausios pasaulyje varlės vardu, deja, nebėra egzistuojanti rūšis – tačiau išliko kaip fosilija. Pastaruosius keturis dešimtmečius ši paslaptinga fosilija gulėjo Vašingtono Smithsono nacionalinio gamtos istorijos muziejaus (JAV) kolekcijoje, kol šiemet jai pagaliau buvo suteiktas pavadinimas.

 

Vabališkos akys ir šiek tiek kreiva šypsena, atsiradusi dėl to, kad fosilija buvo sutraiškyta, kai suakmenėjo, įkvėpė mokslininkus pavadinti ją garsiosios marionetinės lėlės Kermito iš serialo „Sezamo gatvė“ vardu.

Tačiau, nepaisant pavadinimo, naujoji varliagyvių rūšis labiau primena stambią kaulėtą salamandrą, o ne varlę – todėl pavadinimas galbūt šiek tiek kontroversiškas. Šis padaras gyveno maždaug prieš 270 mln. metų dabartinio Teksaso (JAV) teritorijoje ir tikriausiai maitinosi į lervas panašiais vabzdžiais.

Burbulgalvė žuvis ir pusiau vandeninės pelės

Per 38 dienas trukusią ekspediciją į Alto Mayo regioną Peru šiaurės vakaruose tyrėjai aptiko 27 naujas mokslui rūšis, įskaitant retą „pelę-amfibiją“ ir neįprastos išvaizdos žuvį.

Mokslininkai keistą žuvį, kurios galva atrodo kaip ištęstas burbulas, apibūdino kaip šokiruojantį atradimą – ir neįprasta jos galvos forma tebėra tam tikra paslaptis. Uolų kalnų upeliuose aptiktas sutvėrimas priklauso tam tikrai šeriuotaburnių šarvuotųjų šamų rūšiai. Nors jis žinomas vietiniams šios vietovės gyventojams awajunams, mokslui jis yra naujas.

 

Pusiau vandeninė pelė, rasta nedideliame pelkėto miško lopinėlyje, turi susijungusius pirštus, todėl puikiai prisitaikiusi gyventi vandeniu apsemtoje aplinkoje. Tačiau tyrėjai pažymėjo, kad jos gyvenamajai vietai jau kelia grėsmę besiskverbianti žemdirbystė.

Biologinės įvairovės krizė

Šių metų egzotiškos megafaunos, augalų ir grybų atradimai mokslininkams sukėlė daug emocijų. Tačiau šie atradimai taip pat įspėja apie pražūtingą nekontroliuojamos žmogaus veiklos poveikį biologinei įvairovei, sako Australijos Karališkųjų botanikos sodų mokslo darbuotojas Martinas Cheekas.

„Vis dažniau pastebime, kad naujos rūšys aptinkamos ties išnykimo riba arba net jau būna išnykusios, kai jas aptinkam, ir dėl to dažniausiai kaltas žmogus, kuris sunaikina jų buveines, – sako M. Cheekas. – Biologinės įvairovės krizė paliečia mus visus, todėl dar niekada nebuvo taip svarbu, kad domėtumėmės ir sąmoningiau remtume pasaulines gamtos išsaugojimo pastangas.“

Parengta pagal BBC.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(8)
(0)
(8)

Komentarai ()

Susijusios žymos: