Tarsi iš siaubo filmo: Europoje užfiksavo vorus „zombius“  ()

Aptiktas naujas parazitinis grybelis, kuris paverčia urvinius vorus „zombiais“ – grybelis keičia vorų elgesį, kad padėtų išplatinti savo sporas naujoms aukoms, rašo „New Atlas“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

2021 m. BBC televizijos komanda padarė šiurpų atradimą: Šiaurės Airijoje esančioje apleistoje parako saugykloje prie lubų buvo prilipęs grybeliu apaugęs voras. Atidžiau ištyrus ekspertams, voras buvo identifikuotas kaip urvuose gyvenantis juodajuostis skylūnėlis (Metellina merianae), o grybas buvo priskirtas naujai rūšiai Gibellula attenboroughii.

Vėlesnių ekspedicijų metu grybeliu užkrėstų vorų rasta ant urvų sienų ir lubų visoje Šiaurės Airijoje ir Airijos Respublikoje.

Istorija skamba tarsi iš siaubo filmo: šis grybelis pažeidžia savo šeimininko smegenis, todėl paprastai baikštūs vorai išlenda iš savo slėptuvių ir tinklų į atviresnes urvų vietas.

[EU+Kuponas] Įspūdinga kaina ir galimybės. Maisto džiovinimo mašina – jūsų sveikas pasirinkimas. Džiaugiasi milijonai („VEVOR SS-06A“)
9173 3

Labai gera kaina

Specialus kuponas

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas

Aukščiausia kokybė

Labai ribotas kiekis

Išsamiau

Atviresnėje vietoje voras žūsta, sudarydamas grybui palankią terpę augti, kol jis galės išleisti savo sporas. Tuomet urve cirkuliuojančios oro srovės išnešioja tas sporas, kad jos rastų naujus potencialius šeimininkus, ir šiurpus ciklas prasideda iš naujo.

Jei tai skamba pažįstamai, vadinasi, girdėjote panašią istoriją apie tai, kaip vabzdžių patogeninis grybas Ophiocordyceps unilateralis zombėmis paverčia skruzdes, arba žaidėte vaizdo žaidimą ir (arba) žiūrėjote televizijos serialą „The Last of Us“, kuriame vaizduojama zombių apokalipsė, sukelta panašaus parazitinio grybelio žmonėse.

 

Tiksliai nežinoma, kaip grybelis manipuliuoja vorais, tačiau mokslininkai teigia, kad tolesniuose tyrimuose reikėtų ištirti, kokius metabolitus jie gamina ir kokį poveikį infekcija daro vorų populiacijoms, rašo „New Atlas“.

Naujasis tyrimas paskelbtas žurnale „Fungal Systematics and Evolution“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(4)
(0)
(4)

Komentarai ()

Susijusios žymos: