Jie tikrai tai padarė! Sensacija! Prikėlė... iš ledynmečio (Video) ()
Romulas ir Remas – taip „Colossal Biosciences“ pavadino du vilkus, kuriuos ką tik dirbtinai išvedė iš DNR, rastos išnykusio gyvūno dantyje.
© Ekrano kopija | https://x.com/colossal/status/1909289252711739855
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Tai DNR iš išnykusios rūšies, vadinamos baisiuoju vilku (dire wolf, Aenocyon dirus) – jis buvo didesnis ir galingesnis už šiuolaikinius vilkus. Jis gyveno ledynmečiu, o „Colossal Biosciences“ skelbia, kad ką tik prikėlė pirmąjį išnykusį gyvūną. Tačiau mokslininkai skeptiški.
„Colossal Biosciences“ yra žinoma dėl savo labai prieštaringų darbų, susijusių su garuotuojo mamuto – ledynmečio simbolio – prikėlimu. Šioje srityje jau padaryta didelė pažanga. Paskutinis žingsnis buvo veisti peles, kurios buvo genetiškai modifikuotos, kad išaugintų raudoną, storą kailį, tokį, kokį turėjo mamutai. Tai didelis žingsnis į priekį, siekiant atgaivinti gyvūną, kuris išnyko prieš tūkstančius metų. Planuojama, kad tai įvyks 2028 m. pabaigoje.
„Colossal Biosciences“ projektas yra itin prieštaringas. Abejonės susijusios su pačia idėja sugrąžinti į gyvenimą prieš tūkstančius metų išnykusį gyvūną, kuris egzistavo skirtingomis aplinkos sąlygomis, skirtingu klimatu, kitoje Žemėje. Tai nėra jokios dabartinės ekosistemos dalis.
Meet Romulus and Remus—the first animals ever resurrected from extinction. The dire wolf, lost to history over 10,000 years ago, has returned. Reborn on October 1, 2024, these remarkable pups were brought back to life using ancient DNA extracted from fossilized remains.
— Colossal Biosciences® (@colossal) April 7, 2025
Watch… pic.twitter.com/XwPz0DFoP5
|
Be to, yra problemų, susijusių su tuo, kad nors indiškasis dramblys, naudojamas genetiniam mamuto darbui, yra jo giminaitis, jis nėra mamutas. Mokslininkai domisi, kaip sukurti genotipus, lemiančius garuotuojo mamuto savybes: didžiulius, apskritimu išlenktus iltis, specialią kraujo struktūrą, leidusią išgyventi ledynmečio šalčius, ir storą raudoną kailį. Darbas su raudono kailio pelėmis buvo skirtas parodyti, kad „Colossal Biosciences“ ir šiuolaikinė genetika gali sukelti genų mutacijas, dėl kurių gyvūnui išsivystys norimi bruožai.
Scientists have revived the dire wolf, a huge wolf species that's been extinct for 10,000 years pic.twitter.com/RGePjRjz6i
— Winter is Coming (@WiCnet) April 7, 2025
Būtent tai ir siekia pademonstruoti Romulas ir Remas – du Teksaso kompanijos specialistų išauginti vilkai. Baisusis vilkas, ledynmečio gyvūnas, sugrįžo. Tai išnykusi vilkų rūšis, daug didesnė ir galingesnė už šiandieninius pilkuosius vilkus. Jis išnyko prieš 10 000 metų – šie vilkai buvo pritaikę medžioti didelius pleistoceno žinduolius, įskaitant mamutus ir mastodonus.
Du sniego baltumo vilkiukai, kuriuos pristatė „Colossal Biosciences“, yra pirmieji baisieji vilkai, gyvenę pasaulyje per 10 000 metų. Jie buvo atkurti remiantis šio plėšrūno DNR, kuri gana gerai išsilaikė, pavyzdžiui, Sibiro daugiamečiame įšale.
„Mūsų komanda paėmė DNR iš 13 000 metų senumo baisiojo vilko danties ir 72 000 metų gyvūno kaukolės ir sukūrė sveikus baisiųjų vilkų jauniklius“, – sako „Colossal“ generalinis direktorius Benas Lammas. Ir jis tiesiai šviesiai pridūrė, kad tai yra magijos, kuria tampa mokslas, dalis.
TIME's new cover: The dire wolf is back after over 10,000 years. Here's what that means for other extinct species https://t.co/LQtosdfiEf pic.twitter.com/bv8EbeefuW
— TIME (@TIME) April 7, 2025
Romulas ir Remas daro tai, ką daro šuniukai: vejasi vienas kitą, mušasi, niurzgia, stumdo. Tačiau sniego baltumo 6 mėnesių šuniukuose yra kažkas labai nerealaus – ne mažiau svarbu jų dydis. Tokio jauno amžiaus jie jau yra beveik 1,5 metro ilgio, o sveria iki 40 kg.
Taigi jie buvo milžinai, iš tikrųjų didesni už šiuolaikinius vilkus. Be to, jie yra padengti sniego baltumo kailiu, kaip kai kurie šiandien gyvenantys Kanadoje ir Aliaskoje vilkai. Dabar tik vaizduotė gali pasakyti, kokio dydžio jie gali užaugti.
Tęsinys kitame puslapyje:
„Colossal Biosciences“ po ranka turi ne tik mamutą, bet ir sterblinį vilką – išnykusį plėšrųjį sterblinį gyvūną, kuris Tasmanijoje buvo oficialiai paskelbtas išnykusiu 1936 m. Tai paskutinis Australijos megafaunos atstovas.
Be to, Teksaso kompanija taip pat pasirašė susitarimą su Mauricijumi dėl ten išnykusio didžiojo neskraidančio dodo (dronto) – ne tik Mauricijaus, bet ir visos išnaikintos faunos simbolio, atkūrimo. Šis paukštis išnyko XVIII amžiuje.
You’re hearing the first howl of a dire wolf in over 10,000 years
— Science girl (@gunsnrosesgirl3) April 7, 2025
Back from extinction
using ancient DNA from fossils up to 72,000 years old, Colossal reconstructed a full genome , through precise CRISPR edits, and brought this species to life
pic.twitter.com/jMVtnKtT9m
„Colossal“ teigia, kad tais pačiais metodais, kuriuos naudoja išnykusioms rūšims grąžinti, būtų galima užkirsti kelią esamų, bet nykstančių gyvūnų išnykimui. Ji mano, kad įmanoma sukurti stipresnes rūšis, tokias kaip drambliai, kurios galėtų geriau prisitaikyti prie klimato kaitos. Būtent todėl bendrovė pabrėžia, kad dabartinis Romulo ir Remo veisimas padės ne tik atkurti mamutą, bet ir išgelbėti šiandien gyvenančius vilkus.
Po „Colossal“ pranešimo kyla didžiulis sujudimas, tačiau ne visi mokslininkai turi tokį entuziazmą ir jaudulį, ir ne visi sako, kad tai yra mokslo proveržis. Tai, kaip du baisieji vilkai buvo atgaivinti, kelia abejonių. „Colossal“ mokslininkai iš sušalusių išnykusių plėšrūnų kūno fragmentų iššifravo baisiojo vilko genetinį kodą, perrašė jį ir įterpė į šiuolaikinių pilkųjų vilkų ląsteles. Tada embrionai buvo implantuoti į surogatinės motinos, kuri buvo ne vilko patelė, o šuo, kūną. Būtent ji pagimdė Romulą ir Remą bei jų seserį Khaleesi. Tai buvo trys atskiri gimimai, o Khaleesi yra jauniausia, todėl veisėjai jos dar nerodo viešai.
We’re Colossal Biosciences, the de-extinction company responsible for bringing back the first animals from extinction. Our dire wolf pups, Romulus and Remus, were born on October 1, 2024. Watch these pups grow up on our YouTube channel. Link in bio.
— Colossal Biosciences® (@colossal) April 7, 2025
These two wolves were… pic.twitter.com/hbk1wFQ3lf
Tačiau, pasak daugelio mokslininkų, tai visai ne baiseji vilkai, o tik pilkojo vilko genetinės modifikacijos, dėl kurių jis panašus į išnykusią rūšį. Daugelis zoologų mano, kad vis dar neįmanoma kalbėti apie baisiojo vilko sugrįžimą po 10 000 metų, nors „Colossal“ teigia, kad tai – proveržis ir pirmasis toks atvejis pasaulio istorijoje.
Be to, paleontologai mano, kad nors baisusis vilkas priskiriamas Canis genčiai, jis atrodė visiškai kitaip nei šiuolaikiniai pilkieji vilkai. Jis turėjo kitokį siluetą, kitokią galvą, labiau atrodė kaip vilko ir hienos hibridas. Todėl dabartiniai tyrimai rodo, kad jis turėtų būti priskirtas Aenocyon genčiai kaip Aenocyon dirus. Ir kad jis mažai ką bendro turėjo su pilkaisiais vilkais.
Nuo pat gimimo baisieji vilkai gyvena griežtai saugomame ekologiniame draustinyje JAV vietoje, kurią „Colossal“ taip pat laiko paslaptyje, kad apsaugotų gyvūnus. Teigiama, kad teritorija yra stipriai saugoma, aptverta, yra veterinarijos klinika, pastogė nuo ekstremalių oro sąlygų ir visą parą stebimos vilkų slėptuvės.
Gyvūnams duodama šuniukų maisto, taip pat paukštienos kepenėlių, elnių, jautienos ir arklienos. Dabar jaunikliai užaugo, jiems duodama ir sveikų mėsos gabalėlių, kad jie išmoktų juos suplėšyti. Tačiau kol kas jie nemedžioja. Stebėjimas rodo, kad aptvare jie nenužudė jokių gyvūnų, net pelių.