Sodo košmaras: invaziniai šliužai puola! Štai kaip apsaugoti augalus natūraliomis priemonėmis – jokių brangių purškalų  ()

Tai paprastas, bet labai efektyvus būdas sumažinti šliužų populiaciją.



© jggrz (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/photos/slug-grass-meadow-nature-green-4464126/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Invaziniai šliužai gali sukelti tikrą chaosą jūsų sode, niokodami augalus ir paversdami sunkų darbą beprasmėmis pastangomis. Tačiau prieš griebiantis brangių ir augalams kenksmingų cheminių priemonių, verta išbandyti pigesnius ir, svarbiausia, ekologiškesnius kovos su šiais kenkėjais metodus. Sodininkas Monty Donas, gerai žinomas iš BBC laidos „Gardeners’ World Magazine“, dalijasi savo patarimais, kaip apsaugoti augalus nekenkiant aplinkai.

Kodėl verta vengti chemijos?

Monty Donas yra kategoriškas cheminių medžiagų naudojimo priešininkas. Jo nuomone, šios priemonės neigiamai veikia ne tik sodo augalus, bet ir visą ekosistemą – nuo naudingų vabzdžių iki smulkių gyvūnų, kurie padeda palaikyti sodo pusiausvyrą. Ekologiški metodai ne tik apsaugo jūsų augalus, bet ir prisideda prie sveikesnės bei gyvybingesnės sodo aplinkos kūrimo.

Stebėjimas ir rankinis surinkimas – pirmasis žingsnis

Pirmasis žingsnis kovoje su šliužais – reguliarus augalų lapų tikrinimas. Šliužai dažniausiai maitinasi naktį, todėl vakare ar anksti ryte, po lietaus, kai jie būna aktyviausi, verta išeiti į sodą ir atidžiai apžiūrėti augalus. Jei pastebėjote šliužų, nepanikuokite. Juos galima tiesiog surinkti rankomis ir perkelti toliau nuo daržo. Tai paprastas, bet labai efektyvus būdas sumažinti šliužų populiaciją.

Fiziniai barjerai ir natūralūs repelentai

[Vokietija] Puikus būdas sumažinti šildymo sąskaitas net iki 30 %! Išmanieji radiatorių termostatai už tokias kainas, kokių Lietuvoje nebūna (Video)
7641

Nuostabiai geros kainos!

Gausus komplektas

Iš Vokietijos, retas atvejis

Greitas ir saugus pristatymas

Tuya; Zigbee; APP; Alexa; Google Home ir t. t.

Išsamiau

Monty Donas pabrėžia, kad šliužai ir sraigės neprieis prie augalų, jei aplink juos sukursime nepatogius barjerus. Štai kelios veiksmingos priemonės:

  • Sutrinti kiaušinių lukštai: paskleidus juos aplink augalus, kiaušinių lukštų šiurkštumas neleidžia šliužams ir sraigėms pasiekti jūsų augalų.
  • Smėlis, kavos tirščiai, pelenai: šios medžiagos taip pat sukuria šiurkštų paviršių, kurio šliužai stengiasi išvengti.
  • Varinės juostos: šliužai negali perlipti vario, todėl apvyniokite varines juosteles aplink vazonus ar lysves. Tai sukuria elektros krūvio barjerą, kuris jiems nemalonus.
  • Mulčiavimas žvyru ar pušų spygliais: šiurkštus mulčias apsunkina šliužų judėjimą ir atgraso juos nuo įsikūrimo jūsų lysvėse.
  • Natūralūs repelentai: sodinkite augalus, kurie natūraliai atbaido šliužus, pavyzdžiui, levandas, čiobrelius ar česnakus, šalia daržovių.

Pasitelkite gamtos pagalbą ir kitus triukus

 

Neturite daug laiko sodininkystei? Nėra problemos! Štai keletas papildomų patarimų, kurie padės kontroliuoti šliužus:

  • Natūralūs priešai: paskatinkite sode apsigyventi gyvūnus, kurie minta šliužais. Tai gali būti ežiai, varlės, paukščiai ar vabalai. Sudarykite jiems palankias sąlygas – pastatykite lesyklėlę paukščiams, įrenkite nedidelį vandens telkinį varlėms.
  • Alaus spąstai: įkaskite indelius su alumi dirvožemyje taip, kad jų kraštai būtų lygūs su žeme. Šliužus vilioja alaus kvapas – jie įkrenta į indelius ir nebegali išlipti.
  • Sausos sąlygos: šliužai mėgsta drėgną aplinką. Palaikykite sausesnį dirvožemį ir laistykite augalus ryte, kad iki vakaro žemė spėtų išdžiūti. Taip sumažinsite jiems palankią aplinką.
  • Biologinė kontrolė: galite naudoti nematodus (mikroskopinius parazitus), kurie natūraliai naikina šliužus ir yra visiškai saugūs augalams, gyvūnams ir žmonėms.
  • Reguliarus sodo tvarkymas: pašalinkite sudrėkusius lapus, nupjautą žolę ir kitas slėptuves, kuriose šliužai gali slėptis dienos metu. Švarus ir tvarkingas sodas yra mažiau patrauklus šiems kenkėjams.

 

Apsaugoti sodą nuo šliužų tikrai įmanoma nenaudojant cheminių medžiagų. Išbandykite šiuos ekologiškus metodus ir mėgaukitės sveiku bei gyvybingu sodu!

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(6)
(1)
(5)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()