Gamina unikalias spermos putas. Japoninė putpelė – mokslininkų itin mėgstamas paukštis ()
Japoninė putpelė – mokslininkų itin mėgstamas paukštis su neįprasta dauginimosi sistema.

© 日本鵪鶉 (CC BY-SA 2.0) | https://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_quail#/media/File:Coturnix_japonica,_Yehliu,_Taiwan_4.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Japoninės putpelės yra mažos vištų ir kalakutų giminaitės, turinčios vieną labai neįprastą savybę – patinai gamina unikalias spermos putas. Šios putos neįprastos paukščiams, tačiau panašią medžiagą gamina ir kalakutai.
Japoninės putpelės nelaisvėje buvo auginamos jau XI a. – ir iš pradžių buvo laikomos dėl savo melodingų giesmių. Vėliau jos pradėtos auginti dėl mėsos ir kiaušinių.
Nedideli paukščiai, sveriantys nuo 100 iki 300 gramų, lytinę brandą pasiekia maždaug 6 savaičių, o patelės deda itin daug kiaušinių – per metus padeda nuo 250 iki 300. Dėl šios priežasties jos taip pat labai populiarios moksliniuose tyrimuose. 1990 m. šie paukščiai tapo pirmaisiais, inkubuotais ir išsiritusiais kosmose.
|
Pirmą kartą mokslininkai pastebėjo, kad japoninės putpelės turi neįprastą spermą šeštajame dešimtmetyje – ir nuo to laiko ji yra tyrimų objektas.
Manoma, kad jų unikalios spermos putos poravimosi metu gaminamos kloakoje – ertmėje, kurioje yra ir tuštinimosi, ir dauginimosi organai – jas gamina proktodinės liaukos ir tai padidina sėkmingo patelės kiaušinėlio apvaisinimo tikimybę.
Putos ejakuliacijos metu susijungia su spermos skysčiu ir pačiais spermatozoidais. Burbuliukų konsistenciją sukuria kloakos raumenų susitraukimai, kurie sustiprina ertmėje esančių mikroorganizmų išskiriamų dujų poveikį.
Manoma, kad putos padeda spermatozoidams subręsti tada, kai jie jau patenka į patelės lytinius takus, kur jie išbūna 8–11 dienų, kol įvyksta apvaisinimas. Putos taip pat gali padidinti spermatozoidų judrumą ir apsaugoti juos nuo bakterijų, rašo „Live Science“.