Atžalos stimuliuoja patelių protinę veiklą (2)
Mokslininkų tyrimai dar kartą įrodė, jog vaikai labai teigiamai paveikia gyvūnų pateles – turbūt ne išimtis ir žmonės. Gimus jaunikliams patelių elgesys įvairiose situacijose labai stipriai pasikeičia – jos tampa ištvermingesnės, drąsesnės ir atsakingesnės.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Mokslininkai, vadovaujami Craig Kinsley atliko seriją eksperimentų su žiurkių patelėmis. Patelės, kurios turėjo ką tik atsivestus jauniklius, lyginant su „bevaikėmis“ patelėmis, demonstravo žymiai geresnę atmintį ir greičiau išeidavo iš labirinto. Be to, jos žymiai mažiau pasiduodavo stresui bei baimei. Gindamos savo mažylius, žiurkės galėdavo stoti į kovą su dvigubai didesniais priešininkais ir pasižymėjo daug didesne kantrybe maisto medžioklėje.
Stebint žiurkių elgesį iki pat 26 mėnesių amžiaus (lyginant su žmogumi, tai atitinka 90 metų amžių), mokslininkai priėjo išvados, jog motinystės metu įgytos savybės išlieka visą likusį gyvenimą. Tai gali lemti organizmo viduje įvykę hormoniniai pakitimai, prasidėję nėštumo ir žindymo metu. Jie įneša pakitimus ir į smegenų veiklą – ypač toje srityje, kuri atsakinga už naujos informacijos išsaugojimą ir ilgalaikę atmintį.
Tai visai logiška, nes motinystė susijusi su visa eile naujų užduočių, kurias privalo atlikti mama – saugoti ir globoti mažylį, jį maitinti. Nauji įgūdžiai formuojasi keičiantis smegenų struktūroje esantiems neuronams – šie pokyčiai garantuoja žymiai plastiškesnę smegenų veiklą, galinčia garantuoti geresnę reakciją į išgyvenimo sąlygas.
Nors tyrimai atlikti su žiurkėmis, mokslininkų manymu, panašūs procesai vyksta pas visas žinduolių pateles.