Nustatyta, jog drugeliai prisimena savo patirtį vikšro formoje  (1)

Nebūkite žiaurūs su vikšrais - jie to nepamirš. Mokslininkai nustatė, jog drugiai ir drugeliai prisimena tai, ką išmoko būdami vikšrais. Šis atradimas meta iššūkį plačiai priimtai nuomonei, jog vabzdžiai - jų smegenys ir visa kita - visiškai pakinta virsmo į galutinę formą metu. Tyrimo rezultatai gali suteikti naujų žinių apie nervų vystymąsi.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

"Beveik viskas šiose dviejose organizmų fazėse yra taip skirtinga - morfologija, dieta, judėjimo principas, pojūčiai", pasakoja JAV Džordžtauno Universiteto Vašingtone mokslininkė Marta Vais (Martha Weiss). "Mums buvo įdomu pažiūrėti, ar galėtume vikšrą išmokyti ko nors, ką jis prisimintų būdamas suaugęs".

Weiss ir jos kolegos tabako vikšraragio (angl. tobacco hornworm, lot. Manduca sexta) vikšrus paveikė etilo acetatu - chemikalu, paprastai naudojamu nagų lakui šalinti - bei keliais švelniais elektros šokais.

 
"Vikšrų sriuba"

Septyniasdešimt aštuoni procentai tiesiogiai šoką patyrusių vikšrų vengė cheminės medžiagos ir kituose testuose. Bandymai buvo atliekami 'Y' formos vamzdyje, kuriame gyvūnai galėjo pasirinkti atkarpą su etilo acetato kvapu, arba atkarpą su grynu oru.

Praėjus maždaug mėnesiui, kai vikšrai transformavosi į suaugusius drugius, su jais buvo atliktas toks pats pasirinkimo testas. Septyniasdešimt septyni procentai jų veng etilo acetato vamzdžio. Tai leidžia manyti, jog tai, ką jie išmoko budami vikšrais, lygiai taip pat prisimena būdami suaugę.

"Žmonės visada galvojo, jog metamorfozės metu vikšras pavirsta į savotišką sriubą, kurioje visos sudedamosios medžiagos perstruktūrizuojamos į drugelį arba drugį", sako Weiss. "Akivaizdu, jog taip nėra. Išlaikomos mažų mažiausiai už atmintį atsakingos smegenų dalys, ir taip atmintis išlieka netgi po tokios dramatiškos transformacijos".

Prioritetai augalams

Weiss teigia, jog rezultatai gali padėti tiriant kaip neuronai ir sinapsės gali pakartotinai susijungti po insulto ar kitokio tipo smegenų pažeidimo. Taip taip pat gali paaiškinti, kodėl drugelių patelės žino, ant kurių augalų dėti kiaušinėlius - tikėtina, jog jos prisimena, kokius augalus valgė būdamos vikšrais. Šiam teiginiui pagrįsti papildomai reikia įrodyti, ar vikšrai sugeba išlaikyti atmintyje pozityvias asociacijas.

Arizonos Universiteto Tuskone mokslininkas Džeremis Deivis (Jeremy Davis) teigia, jog atradimas suteikia tvirtus pagrindus teorijai, jog lervų atmintis išlieka iki suaugusio organizmo. Toks fenomenas anksčiau buvo stebėtas tik vaisinėse muselėse.

(1)
(0)
(0)

Komentarai (1)