Mokslininkai susidomėjo 5 km gylio Nazar kanjonu (video)
(0)
Jūrų tyrinėtojai susidomėjo povandeniniu Nazaro kanjonu, esančiu netoli Portugalijos krantų. Mokslininkai įsitikinę, kad jų čia laukia ne viena staigmena. Į pagalbą jie pasitelkė britų sukurtą robotą ISIS, kuris dydžiu prilygsta sunkvežimiui. ISIS turėtų atskleisti, kas slepiasi Nazaro kanjone 5 km gylyje.
Povandeninė įduba, prasidedanti nuo Portugalijos pajūrio miestelio Nazaro, esančio į šiaurę nuo Lisabonos, jau seniai pažymėta žemėlapiuose, bet dar nė karto įdėmiau netyrinėta.
Povandeninio roboto ISIS veiksmus mokslininkai stebės iš valdymo centro, įrengto jūrinių tyrinėjimų laive „Džeimsas Kukas“. Robotas yra aprūpintas labai jautriomis kameromis, kurios vandenyno gelmių vaizdus realiu laiku perduoda į laivą.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Pirmoji staigmena mokslininkų laukė 3,6 km gylyje – ISIS čia aptiko ryklių. Paprastai manoma, kad rykliai nenusileidžia giliau negu 3 km. Povandeninis aparatas ISIS jau iškėlė nemažai Nazaro gelmių gyvūnijos pavyzdžių.
Dar prieš leidžiantis ISIS į kanjono dugną Nacionalinio okeonografijos centro (National Oceanography Centre) profesorius Dougas Massonas teigė, kad mokslininkų bendruomenė nesutaria, ar toks gilus kanjonas bus negyva dykynė, ar atvirkščiai – knibždėte knibždės įvairių gyvybės formų. Paaiškėjo, kad buvo teisūs ir vieni, ir kiti.
„Ant stačių kanjono sienų aptikome tokį didelį biologinį aktyvumą, koks būdingas koralų rifams, o kitose kanjono dalyse vyrauja tik plikos povandeninės smėlio kopos be menkiausių gyvybės požymių“, – sakė prof. D. Massonas.
Jūrų biologas prof. Paulas Tyleris šioje ekspedicijoje dalyvauja norėdamas surinkti papildomų duomenų, kaip smarkiai kinta Žemės klimatas. Jis teigė: „Mūsų planetoje nėra tokios vietos, kuri būtų visiškai apsaugota nuo klimato pokyčių. Jau turime duomenų apie pokyčius Žemės paviršiuje, kai kuriose vandenynų vietose, o dabar pats laikas pažvelgti, kaip klimato kitimas atsispindi 5 km gelmėse.
Prof. D. Massonas iš šio projekto tikisi ne vienos staigmenos. Jis spaudos konferencijoje sakė: „Kol kas ištyrinėta mažiau kaip 5 proc. viso pasaulio vandenynų dugno, tad visi atradimai dar ateityje“.