Tarp jų – Izraelis. Kas yra nepripažintos šalys? „Šių šalių nėra žemėlapyje“  ()

Šiuo metu pasaulyje yra 195 šalys, t. y. tos, kurios turi visas teises, atsirandančias tarptautinės bendruomenės pripažinus jų statusą. Mes matome jas žemėlapiuose, galime kirsti sieną, šios šalys išduoda pasus ir kt. Ar žinojote, kad yra šalių, kurių nėra žemėlapiuose? Tai nepripažintos šalys.


Pietų Osetijos vėliava
Pietų Osetijos vėliava
© Wikipedia (atvira licencija) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flag_of_South_Ossetia.svg

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kai kurios šalys egzistuoja, kitos – ne

Valstybingumas nėra toks paprastas dalykas. Kas yra valstybė? Sunku rasti vieną ir tikslų apibrėžimą, tačiau valstybei galime priskirti keletą specifinių savybių:

  • Teritorija – nepriklausomos valdžios vykdymas tam tikroje srityje
  • Gyventojai – žmonių, susijusių su priklausymu konkrečiai šaliai, visuma
  • Valdžia – organizuoja visuomeninį gyvenimą ir atsako už teritoriją, gyventojus bei priima vidinius ir išorinius sprendimus

Tačiau valdžios įgyvendinimo forma ar gyventojų įvairovė neturi reikšmės. Monarchija ar respublika vis tiek gali valdyti valstybę, kaip ir vienoje valstybėje gali būti susiskaldymo tarp gyventojų – tiesą sakant, net kalbiniai skirtumai nesudaro kliūčių, kaip ir mažesnių vienetų autonomija.

Pavyzdžiui, atskiros JAV valstijos turi savo valdžią, tačiau pripažįsta federacijos autoritetą, sukurdamos Jungtines Šiaurės Amerikos Valstijas. Galiausiai valstybėje sprendimų monopolį turi valdžia iš viršaus į apačią.

Yra dar kažkas. Kalbama apie tarptautinį pripažinimą, t. y. valstybių bendrijos sutikimą tam tikros valstybės egzistavimui. Kai šalis paskelbia savo nepriklausomybę, kitos esamos šalys gali ją pripažinti arba nepripažinti. Ir čia prasideda painiava.

Skirtingi šalių statusai

[Vokietija] Pamaitins net elektromobilį! Fantastiškos kainos mobilios energijos stotelės dirbs bent 10 metų. Ribotas kiekis (Video, „OUKITEL P2001 Plus“)
4348

Nuostabi kaina

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas

Sutvarkyti visi mokesčiai

Ribotas kiekis

Išsamiau

Šalių su nepilnu pripažinimu skirstymas apima kelis kriterijus:

  • Nepripažintos šalys
  • Šalys, kurių statusas nenustatytas
  • Iš dalies pripažintos šalys
  • Iš dalies nepripažintos šalys

Pradėkime nuo... paskutiniųjų, t. y. pripažintų šalių, kurios vis dėlto neturi visiško pripažinimo tarptautinėje arenoje. Šiuo metu jos yra:

  • Izraelis
  • Kinijos Liaudies Respublika
  • Šiaurės Korėja
  • Kipras
  • Pietų Korėja
  • Armėnija

Tai tikras abipusio tautų priešiškumo reginys. Armėnijos nepripažįsta Pakistanas, Pietų Korėjos, jos kaimynė šiaurėje – Šiaurės Korėja. Pastarosios savo ruožtu nepripažįsta Prancūzija, Japonija ir Pietų Korėja. Kipro nepripažįsta Turkija, Kinijos Liaudies Respublikos – 11 šalių (įskaitant Vatikaną, Belizą, Esvatinį ir Haitį), o Izraelis turi didžiausią antagonistų grupę. Šios šalies nepripažino net 29 šalys, tarp jų Irakas, Iranas, Libanas ir Libija. Iš esmės kalbame apie Artimųjų Rytų musulmoniškas šalis, bet ne tik jas, nes grupei priklauso ir Brunėjus, Butanas bei Čadas.

 

Dabar atėjo laikas iš dalies pripažintoms šalims. Į sąrašą patenka:

  • Abchazija
  • Šiaurės Kipras
  • Kosovas
  • Pietų Osetija
  • Kinijos Respublika (Taivanas)

Kosovo padėtis yra geriausia, jį pripažino 105 iš 193 JT šalių. Kinijos Respublika atsidūrė sunkioje padėtyje, kurios didžiausia priešininkė išlieka Kinijos Liaudies Respublika, nors daugelis šalių palaiko įvairius santykius su Taipėjumi, pavyzdžiui, kultūriniu ir ekonominiu lygmeniu, pavyzdžiui, Lietuva.

Tęsinys kitame puslapyje:




Liko trys tikrai įdomūs dariniai. Pietų Osetija, oficialiai priklausanti Sakartvelui, yra separastinė teritorija, kurią pripažįsta tik Nauru, Nikaragva, Rusija, Sirija ir Venesuela – kai kalbame apie tikras šalis, nes Abchazija, Padniestrė ir Vakarų Sachara taip pat išreiškė savo pripažinimą. Šiaurės Kiprą pripažino tik Turkija, o Abchaziją pripažino identiškos šalys kaip ir Pietų Osetiją, išskyrus Vakarų Sacharą.

 

Taip pat yra šalių, kurių statusas neapibrėžtas arba sudėtingas. Geriausias pavyzdys, be abejo, yra Palestina, kurios teritorija yra okupuota Izraelio, nors jau minėta Vakarų Sachara taip pat yra įdomus pavyzdys.

Nepripažintos šalys

Oficialiame žemėlapyje nėra nei Abchazijos, nei Pietų Osetijos, bet ir tarp „nepripažintų šalių“ joms vietos nėra. Tai nėra klaida – dvi paminėtos šalys sulaukė pripažinimo iš bent kelių esamų šalių, tokių kaip Rusija ir Venesuela.

Nepripažintų valstybių atveju kalbame apie vietas, kurių subjekto nepripažino nė viena faktinė valstybė:

  • Padniestrė
  • Somalilandas

Padniestrė (Padniestrės Moldavijos Respublika) oficialiai yra Moldovos dalis, tačiau iš tikrųjų yra separatistinė respublika, vienašališkai atsiskyrusi nuo savo gimtosios šalies po trumpo karo 1992 metais. Žlugus Sovietų Sąjungai, respublikos siekė nepriklausomybės. Taip buvo ir su Moldova – be Padniestrės, kuri norėjo likti SSRS, sutikimo. Gyventojai ir valdžia savo ateitį matė arčiau Rusijos ir iki šiol jaučia dideles simpatijas Rusijai.

Jų argumentas? Pavyzdžiui, tai, kad istoriškai Padniestrės regionas (į rytus nuo Dniestro upės) nepriklausė Moldovai, todėl ir buvo bandoma atitrūkti nuo šios šalies. Nepaisant kelių dešimtmečių bandymų veikti už valstybės ribų, šalis nesulaukė pripažinimo. Tačiau tai netrukdo jai veikti savarankiškai. Ji netgi išduoda savo pasus (visiškai nenaudingi).

 

Panaši situacija ir Somalilande. Šalis nepripažino savęs Somalio dalimi nuo 1991 metų ir veikia remdamasi savo vyriausybe, kuri yra demokratiškai išrinkta. Dėl įtemptų santykių su Somaliu ir neaiškios politinės situacijos šalies nepripažino kitos nepriklausomos šalys.

Nepripažintų šalių problemos

Buvimas nepripažintos šalies piliečiu turi didelių pasekmių. Viena vertus, žmonės gali veikti savo kūno ir valdžios rėmuose, kuriuos jie priima, kita vertus, jie kenčia nuo izoliacijos tarptautinėje arenoje.

Paimkime, pavyzdžiui, Padniestrę ir jų pasus. Jie neatpažįstami ir su jais niekur negalima nukeliauti. Šios nepripažintos šalies piliečiai privalo turėti kitą dokumentą, kuris leistų keliauti – pvz., Moldovos, Ukrainos, Rusijos, o jei turi atitinkamų šaknų – ir rumunų.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(6)
(0)
(6)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()