Didžiulė uždanga aplink Antarktidą? Drebinantis projektas. „Tai sukels didelės politines pasekmes“ (Foto)  ()

Mokslininkai planuoja prie Antarktidos krantų pastatyti milžinišką uždangą, kuri apsaugotų ledynus nuo tirpimo. Tai bus didžiausias geoinžinerijos projektas pasaulyje ir gali turėti pražūtingų politinių pasekmių.


Jūros dugno uždanga
Jūros dugno uždanga
© Ekrano kopija | https://x.com/StuartLWallace/status/1754525034243366942?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1754525034243366942%7Ctwgr%5Ebbb6e79df80876e671c2071867345e2a07294723%7Ctwc

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Sparčiai progresuojanti klimato kaita sukelia pasekmes, kurias dabar jaučia beveik visas pasaulis. Mirtinos karščio bangos, stipresni uraganai, liūtys ir dažnesni potvyniai bei katastrofiškos sausros. Mokslininkai bando ne tik tirti besikeičiantį klimatą, bet ir pasiūlyti naujus inžinerinius sprendimus, kurie galėtų sulėtinti neigiamą žmonių poveikį aplinkai.

Kai kurie pasiūlymai yra įgyvendinami. Tai įprastinių energijos šaltinių keitimas į atsinaujinančius – vėją, saulę ir vandenį arba branduoline energija pagrįstus sprendimus (klasikinės atominės elektrinės ir sintezės tyrimai).

Tai taip pat reiškia išmetamųjų teršalų mažinimą, filtrų įrengimą kaminuose, įrenginių pakeitimą naujesniais ir daug kitų veiklų.

Į pasiūlymus taip pat įtraukta geoinžinerinė veikla, t. y. tokia, kuri kartais gali labai trukdyti aplinkai. Vienas iš jų – šydo ar uždangos sukūrimas virš Antarktidos. Žurnale „Nature“ aprašyta idėja kilo tarptautinei mokslininkų grupei, kuri perspėja, kad ledas poliariniuose regionuose nyksta rekordiniu greičiu.

Black Friday išpardavimas tęsiasi! Rekordinių kainų technologijos.lt testuoti žaidimų monitoriai, 4K vaizdo projektoriai, monstrinės energijos stotelės, siurbliai ir kt. (Video)
3735 1

„Black Friday“ išpardavimas

Nuolaidų kuponai

Iš Europos sandėlių

Iki 2 metų garantijos

„Flash Deals“, „Tiered Discounts“ ir kt.

1) „OUKITEL P2001 Plus“ - 2400W, 2048Wh, LiFePO4 energijos stotelė

2) „ETOE E3 Pro“ - 600 ANSI, iki 4K, Android TV, LCD vaizdo projektorius

3) „TITAN ARMY P27GR“ - 27 colių, QHD, 180Hz žaidimų monitorius

4) „Narwal Freo X Ultra“ - 8200Pa, plovimas, unikalus šepetys, stotelė ir kt.

Išsamiau

Siūlomas sprendimas atrodo itin paprastas. Idėja yra pastatyti 80 kilometrų ilgio užuolaidą, kuri būtų inkaruota Amundseno jūros dugne. Kalbama ne apie vandens stabdymą nuo tirpstančio ledyno, o apie šiltesnio vandens patekimo ribojimą. Ekspertai perspėja, kad dėl jų tirpimo jūros lygis gali pakilti net 3 metrais.

 

„Ledynus veikia šiltesnis oras, tirpdantis jų paviršius, tačiau jų pagrindą taip pat ardo šiltas jūros vanduo“, – sakė Shaunas Fitzgeraldas, Kembridžo universiteto (JK) Klimato atkūrimo centro direktorius, vienas iš programos dalyvių.

Jei projektas „Jūros dugno uždanga“ būtų įgyvendintas, jis būtų didžiausias kada nors įgyvendintas geoinžinerijos projektas.

„Nežinome, ar tai pasiteisins, nes esame tik labai ankstyvoje darbo stadijoje. Turime ištirti, kaip druskingumas veikia vandens srautą, ir atlikti įvairius kompiuterinius modeliavimus ir matematinių modelių bandymus. Tada būsime pasiruošę pirmiesiems fiziniams bandymams“, – pridūrė Fitzgeraldas.

 

Inžinieriai turi ilgalaikį planą ir jau planuoja laipsnišką jo įgyvendinimą, kuris prasidės nuo bandymų upėje. Tik tada jie nori pereiti prie didesnio masto.

 

Tęsinys kitame puslapyje:




Tačau tarptautinių santykių ekspertai perspėja, kad planas gali sukelti politinę sumaištį. Vienintelis regionas, kuriame nebuvo karo, gali virsti tolimiausiu „tarptautinio konflikto objektu“.

Žinoma, daugelis šalių norėtų užkariauti Antarktidą. Tai vis dar tarptautinė erdvė, kurios naudojimą reglamentuoja 1959 metų gruodžio 1 dieną Vašingtone pasirašyta Antarkties sutartis. Ją pasirašė 12 šalių, kurios trečiaisiais tarptautiniais geofizikos metais (1957–1958) atliko geografinius tyrimus Antarktidoje. Tai buvo: Argentina, Čilė, JAV, Australija, Naujoji Zelandija, Japonija, Belgija, Prancūzija, Norvegija, JK, SSRS ir Pietų Afrika.

Susitarimas draudžia bet kokią karinę veiklą (įskaitant branduolinius bandymus) ir iškasenų kasybą bei įsipareigoja Antarktidą naudoti tik taikiems tikslams. Sutartis yra atvira sutartis – prie jos gali prisijungti bet kuri JT valstybė narė, o bet kuri kita valstybė gali prisijungti prie jos visų pasirašiusiųjų sutikimu.

 

 

Iki 2022 metų pabaigos prie sutarties prisijungė 55 šalys, iš kurių 29 turi teisę priimti sprendimus dėl Antarktidos. Norint gauti tokią teisę, Antarkties regione turi būti vykdoma reikšminga mokslinė ir tiriamoji veikla.

Teigiama, kad ledo uždangos projektas gali sugriauti šią ilgalaikę taiką ir sukelti naujų ginčų dėl suvereniteto, valdžios ir saugumo. Antarkties sutartis sustabdo teritorines pretenzijas, bet jų neišsprendžia. Tai gali sukelti naujų įtampų, kai geoinžinerijos veikla suvokiama kaip grėsmė tam tikrų tautų interesams. Be to, didėjant įtampai atrodo dar mažiau tikėtina, kad tokį didžiulį projektą pavyktų techniškai koordinuoti, o ką jau kalbėti apie geopolitinį susitarimą, reikalingą konfliktui išvengti.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(6)
(6)
(0)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()