Nuokrypis 150 km. Kas nutiko Žemės poliams. „Reikia skubiai atnaujinti“ (Foto) ()
Tyrėjai oficialiai užfiksavo Žemės Šiaurės magnetinio ašigalio judėjimą – mokslininkai ką tik atnaujino jo vietą.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos (NOAA) ir Britanijos geologijos tarnybos (BGS) ekspertai, kaip ir kas 5 metus, suvienijo jėgas, kad sukurtų naują ir tikslesnį magnetinio pasaulio modelį (WMM).
Dabar mokslininkai tvirtina, kad laikas iš naujo kalibruoti laivų ir lėktuvų navigacijos sistemas, nes Šiaurės magnetinio ašigalio padėtis slenkasi iš Kanados į Sibirą, rašo „Science Alert“.
Earth's magnetic north pole has been shifting from Canada towards Siberia at varying speeds over the past century.
— Erika (@ExploreCosmos_) January 24, 2025
In the 1990s, its movement accelerated to over 50 kilometers per year but has recently decelerated to ~ 35 kilometers per year.
This shift necessitates periodic… pic.twitter.com/i2HbevkkeM
|
Geografinis Šiaurės ašigalis lieka nejudantis, bet magnetinis Šiaurės ašigalis – ne. WMM tiksliai nustato magnetinio Šiaurės ašigalio vietą – vietą, kur planetos magnetinis laukas nukreiptas žemyn.
Mokslininkai teigia, kad pirmą kartą stebėjimų istorijoje jiems prieinamas didesnės raiškos žemėlapis: jis daugiau nei 10 kartų detalesnis, o jo erdvinė skiriamoji geba ties pusiauju yra apie 300 km, o ne standartinė 3300 km, kaip ir anksčiau.
If you are using your smartphone to navigate, your system just got a crucial update. Scientists have released a new model tracking the position of the magnetic north pole, now closer to Siberia than it was five years ago. pic.twitter.com/cvEuShljA8
— 🤖 Sociability (@Sociability) January 22, 2025
Tyrėjų duomenys rodo, kad keliaujant 8500 km atstumą nuo Pietų Afrikos iki JK tiesia linija, objektas nukryps nuo kurso 150 km, jei navigacijai būtų naudojama senoji WMM versija, o ne naujesnė.
Tai ryškus pavyzdys, kaip situaciją gali pakeisti Žemės magnetinio Šiaurės ašigalio poslinkis. Todėl mokslininkai primygtinai reikalauja, kad žemėlapių sudarymo ir logistikos įmonės, taip pat vyriausybės ir oficialios agentūros turi skubiai atnaujinti jo padėtį.
Pasak pasaulinio geomagnetinio modeliuotojo Williamo Browno iš Britanijos geologijos tarnybos, didžiosios oro linijos atnaujins navigacijos programinę įrangą visuose savo lėktuvuose. NATO kariškiai taip pat turės atnaujinti visų sudėtingų navigacijos sistemų ir visų tipų įrangos programinę įrangą.
🚨 The World Magnetic Model 2025 is now live. Deployed on December 31st to all Flight Service platforms, this update ensures you’re heading in the right direction for the new year! 😉 Potential Impacts: Aeronautical charts 🗺️ , runway numbers 🛬, and navigation systems 🧭. pic.twitter.com/zFmgAG5xh2
— Flight Service ✈️ (@1800wxbrief) January 7, 2025
Tuo pačiu metu mūsų telefonams ir palydoviniams navigatoriams jokių pakeitimų nereikės – tai įvyks automatiškai.
Žemės magnetinį Šiaurės ašigalį pirmą kartą atrado seras Jamesas Clarkas Rossas Kanados šiaurėje 1831 m. Nuo tada mokslininkai pamažu išmoko jį sekti vis tiksliau, pasitelkę visame Žemės rutulyje atliktus matavimus, taip pat Žemės orbitoje skriejančių palydovų surinktus duomenis.