„Peržengta kritinė riba.“ Vandenynas pradėjo virti. Prasidėjo pasaulinės katastrofos. „Tai tik pradžia“  ()

Pasaulio orų modeliuose yra didelių nukrypimų ir panašu, kad šis reiškinys gali pasireikšti dvigubai dažniau nei anksčiau.



© NOAA (Asmeninis albumas)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Gaisrai Los Andžele ir potvyniai Valensijoje turi tą pačią priežastį. Klimato katastrofa įgauna pagreitį, ir tai tik pradžia. Pasaulinė temperatūra kyla, o vandenynai, kaip atskleidė Readingo universiteto tyrimas, šyla keturis kartus greičiau nei devintajame dešimtmetyje.

Vandenyno paviršiaus atšilimas skatina spartesnį ledynų tirpimą, o tai tiesiogiai lemia jūros lygio kilimą visame pasaulyje. Tai padidina pakrančių zonų potvynių riziką. Svarbu suprasti, kad pagal kai kuriuos klimato modelius, esant dabartiniam visuotinio atšilimo tempui, per kelis dešimtmečius daugelis pakrančių miestų ir net ištisų salų gali būti visiškai užtvindyti.

El Ninjo agresyvėja

El Ninjo būdinga aukštesnė nei įprasta jūros paviršiaus temperatūra Ramiojo vandenyno pusiaujo dalyje. Pasaulio orų modeliuose yra didelių nukrypimų ir panašu, kad šis reiškinys gali pasireikšti dvigubai dažniau nei anksčiau. Planktono tyrimai rodo, kad dabartiniai klimato modeliai yra tikslūs, o tai patvirtina susirūpinimą dėl kylančios temperatūros intensyvumo ir masto. Ir tai turi toli siekiančių pasekmių. Dėl šylančių vandenynų mažėja žuvų laimikis ir dažnėja ekstremalūs oro reiškiniai.

[EU+Kuponas] Įspūdinga kaina ir galimybės. Maisto džiovinimo mašina – jūsų sveikas pasirinkimas. Džiaugiasi milijonai („VEVOR SS-06A“)
2203 4

Labai gera kaina

Specialus kuponas

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas

Aukščiausia kokybė

Labai ribotas kiekis

Išsamiau

Jūros paviršiaus temperatūra Šiaurės Atlante buvo aukščiausia gruodžio mėn. Kelios teorijos paaiškina šilumos perteklių, įskaitant vandens garų padidėjimą po 2022 m. Hunga Tonga-Hunga Ha'apai išsiveržimo ir laivybos išmetamųjų teršalų taisyklių pakeitimus 2020 m.

Nauji metai ir daugiau temperatūros rekordų

 

2024-ieji buvo šilčiausi metai istorijoje, o iki to kiekvieni paskesni metai sumušdavo vis naujus rekordus. Jau peržengėme kritinę 1,5 °C atšilimo ribą ir pradeda ryškėti visas klimato katastrofos mastas.

Ekspertai perspėja, kad klimato kaita ir El Ninjo prisideda prie temperatūros kilimo. 2015 metais beveik 200 šalių susitarė įgyvendinti klimato tikslus, kad išvengtų blogiausių visuotinio atšilimo padarinių.

Meteorologas Chrisas Merchantas ir jo komanda surinko palydovinius duomenis iki 1985 m., siekdami apskaičiuoti jūros paviršiaus atšilimo greičio pokyčius. Devintajame dešimtmetyje greitis buvo 0,06 °C per dešimtmetį, tačiau dabar jis padidėjo iki 0,27 °C. Šis pagreitis nėra tiesinis, o apie 44 proc. šilumos perteklius atsiranda dėl to, kad vandenynai greičiau sugeria šilumą.

Vandenynai pradėjo virti

 

Vandenynai dabar išgyvena aukščiausią kada nors užregistruotą temperatūrą, o tai turi rimtų pasekmių mūsų planetos klimatui ir jos gyventojams. Kylant jūros vandens temperatūrai, sutrinka maisto grandinė ir kyla grėsmė maisto saugumui. Dėl klimato kaitos matome ne tik rekordines temperatūras ir karščio bangas, bet ir miškų gaisrus bei mažiau matomus procesus, pavyzdžiui, vandenynų srovių pokyčius. Šie pokyčiai gali turėti didelį poveikį įvairiems gyvybės Žemėje aspektams – nuo ​​jūrų ekosistemų iki nacionalinės ekonomikos.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(15)
(6)
(9)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()