Indijos vandenyno dugne – Gondvanos superžemyno liekanos (1)
Atokiai į vakarus nuo Australijos miesto Perto, Indijos vandenyno dugną tyrinėjantys Žaliojo kontinento mokslininkai pranešė maždaug 1,5 km gylyje aptikę dvi Tasmanijos dydžio povandenines salas, kurios, kaip manoma, yra nugrimzdusios senovinio Gondvanos superžemyno dalys. Dugno uolienų sudėtyje mokslininkai rado sekliuose vandenyse aptinkamų gyvūnų fosilijų.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Smiltainio ir granito mėginių, kurie buvo nugremžti nuo vieno stataus „salos“ skardžio, amžius dar nenustatytas, bet mokslininkų grupė mano, jog šios uolienos susidarė prieš maždaug 2 mlrd. metų. Iš vandenyno dugno iškeltos uolienos bus palygintos su mėginiais. rastais Australijos vakarinėje pakrantėje. Tikimasi tiksliau nustatyti, nuo kurios žemyno vietos atitrūko šios nugrimzdusios salos.
„Atlikti panašius palyginimus Indijoje nebuvo įmanoma, nes prieš 130 mln. metų, kai sausuma klajojo dinozaurai, egzistavusi pakrantė dabar yra „sugurinta“ kažkur po Himalajais, – aiškino Dž. Vitaker. – Manome, kad 1,5 km gylyje atrastos salos buvo paskutinė jungtis, siejusi Indijos pusiasalį su Australija.“
„Tai labai reikšminga – du didelius žemyno fragmentus vandenyno dugne aptinkame ne kiekvieną dieną, – Dž. Vitaker. – Kartu su kai kuriais kitais duomenimis, šis atradimas gali patikslinti jau sudarytus kadaise egzistavusios šios pasaulio dalies modelius.“
Parengė Saulius Žukauskas,sauliuszukauskas01@gmail.com