Nauru respublika: liūdna suskilusios geldos istorija (13)
Nauru įdomi tuo, jog tai – mažiausia pasaulyje nepriklausoma sala-valstybė. Ramiojo vandenyno pietvakariuose stūksanti vos 21 kv. kilometro pločio ovalo formos salelė užima trečiąją vietą pagal dydį po Monako ir Vatikano, o turėdama tik kiek daugiau nei 9 300 gyventojų, yra antra mažiausiai apgyvendinta šalis pasaulyje. Artimiausia Nauru kaimynė – Banaba sala, esanti už 300 kilometrų į rytus.
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Beveik 80 proc. salos teritorijos yra nuniokota, fosfato nutekėjimai smarkiai pažeidė pakrantės fauną ir florą, o centrinėje jos dalyje stūkso rantytos klinties viršūnės, kurių aukštis siekia 15 m. Tiesa, bandydama griebtis paskutinio šiaudo Nauru valstybė įsivėlė į politinių ir finansinių machinacijų verpetą. Trumpai šalis buvo virtusi mokesčių mokėtojų rojumi. Banką galėjo įsteigti beveik kiekvienas, tačiau, savaime suprantama, pinigų cirkuliacija nevyko. Vadinamieji bankai veikė kaip pinigų plovimo įstaigos, į kurias pervesti nelegalūs pinigai buvo be jokių kliūčių išgryninami.
Amerikiečiams padarius šiam „verslui“ galą, Nauru perėjo prie kitokio uždarbio šaltinio. 2002-aisiais valdžia pasirašė nutarimą užmegzti diplomatinius ryšius su Kinijos Liaudies Respublika, taip Taivaną pripažindama Kinijos dalimi. Toks sandoris Nauru turėjo užtikrinti maždaug 130 milijonų JAV dolerių vertės „paramą“. Paramos Nauru, manoma, sulaukė ir iš Rusijos, kai tapo ketvirtąja šalimi, pripažinusia Abchazijos ir Pietų Osetijos nepriklausomybę.
Tokių ir panašių istorijų yra ir daugiau, tačiau šalies ekonomikos jos, atrodo, neatkurs nė per plauką. Šiandien salos gyventojai yra susitelkę siaurame, iki 300 m pločio pakrantės ruože ir aplink Buado lagūną – tai vienintelės derlingos salos vietos, vis dar aprūpinančios gyventojus kokosais, bananais, ananasais ir daržovėmis. Be to, kad saloje jaučiamas nepriteklius, trūksta ir švaraus vandens, gamtos sąlygos nauriečiams taip pat nepalengvina gyvenimo.
Sala apsupta koralinių rifų, sudarančių ribą tarp giliųjų vandenų ir smėlėto paplūdimio. Per šį ruožą jau nutiestą 16 kanalų, bet šalis vis dar neturi normalaus uosto, galinčio priimti didesnius laivus. 2005-aisiais bankrutavus „Air Nauru“ beveik metus maži laiveliai buvo vienintelė priemonė susisiekti su likusiu pasauliu. Sala nuo pusiaujo atitolusi vos 42 kilometrus, tad žiemą ją alina masoniniai lietūs. Kita vertus, Nauru, būdama sala valstybe, nėra pakankamai apsisaugojusi nuo klimato ir vandens lygio pokyčių: nors 80 proc. salos teritorijos yra gana aukštai virš jūros lygio, tačiau gyvenimas čia, ko gero, dar ilgai telksis pakrantėje.
Nepaisant finansinių ir geopolitinių negandų, žmonės čia gyvena, dirba ir pramogauja. Sala per maža, kad turėtų savo laikraščius, tačiau neapsieinama be savaitraščių, vietinės televizijos ir radijo stoties. Nauru gyventojai dievina australišką futbolą ir iš kiek daugiau nei 9 000 gyventojų net suformavo pirmenybių lygą su septyniomis komandomis. Be to, nauriečiai skina laurus sunkiojoje atletikoje ir net dalyvauja vasaros olimpinėse žaidynėse. Vienas jų medalininkų, sunkumų kilnotojas Marcus Stephen, 2007-aisiais buvo išrinktas šalies prezidentu. Tiesa, po savo pavarde jis prirašė: mažiausiai pasaulyje uždirbantis valstybės vadovas – jo pajamos siekė150 JAV dolerių per mėnesį.