Sukurtas pirmasis vaistas, veiksmingai kovojantis su Alzheimerio liga (1)
Prieš tris dešimtmečius mokslininkai manė, kad įminė medicininę Alzheimerio ligą sukeliančios ligos priežasties paslaptį ir iškėlė vadinamąją amiloido kaskados hipotezę. Jie apkaltino baltymą, vadinamą amiloido beta, kad jis tarp neuronų sudaro lipnias, toksiškas plokšteles, žudo pačius neuronus ir sukelia virtinę įvykių, dėl kurių smegenys ima nykti.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Amiloido kaskados hipotezė buvo paprasta ir „viliojančiai įtikinama“, sako Kolumbijos universiteto Alzheimerio ligos tyrimų centro direktorius Scottas Smallas. Idėja nukreipti vaistus į amiloido plokštelėms, kad sustabdytų ar užkirstų kelią ligos progresavimui, užvaldė visą sritį.
Per dešimtmečius trukusius darbus ir išleidus milijardus dolerių buvo sukurta dešimtys vaistų, nukreiptų į amiloido plokšteles. Tačiau beveik nė vienas iš šių tyrimų nedavė reikšmingos naudos šia liga sergantiems pacientams.
Viskas pasikeitė prieš tris mėnesius, kai farmacijos milžinės „Biogen“ ir „Eisai“ paskelbė, kad trečios fazės klinikinio tyrimo metu pacientų, vartojusių vaistą lekanemabą, kognityvinių funkcijų būklė pablogėjo 27 proc. mažiau nei pacientų, vartojusių placebą. Neseniai bendrovės šiuos duomenis, dabar paskelbtus žurnale „New England Journal of Medicine“, atskleidė San Franciske vykusiame susitikime.
Kadangi Alzheimerio liga progresuoja 25 metus, tikimasi, kad lekanemabas, skiriamas ankstyvosios stadijos Alzheimerio liga sergantiems žmonėms, sulėtins šį progresavimą, sako Pietų Kalifornijos universiteto Kecko medicinos mokyklos neurologijos profesorius Paulas Aisenas. Prailgindamas lengvesnes ligos stadijas, šis vaistas galėtų suteikti žmonėms daugiau savarankiškų metų, kol jiems teks gultis į gydymo įstaigą.