Kas atsitinka jūsų varpai senstant? Štai ekspertų paaiškinimas ()
Visos kūno dalys sensta, ir varpa nėra išimtis. Kaip skelbia „Science Alert“, jūsų varpos pokyčiai gali būti susiję su sveikatos problemomis ir turėti įtakos gyvenimo kokybei. Todėl svarbu suvokti, kokie pokyčiai yra normalūs ir kada jau reikėtų kreiptis pagalbos į specialistus.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Ar mano varpa sumažės?
Nėra galutinių įrodymų, kad jūsų varpos ilgis ir apimtis natūraliai keisis su amžiumi.
Tačiau kai kuriems žmonėms su senėjimu susijusios būklės gali sumažinti varpos ilgį. Tai gali lemti:
- nutukimas (kuris paslepia varpos pagrindą)
- prostatos operacijos poveikis (laikinai)
- Peironio liga (kai dėl varpos skaidulinio sluoksnio randų varpa nenormaliai išlinksta)
Su amžiumi varpos ilgis taip pat gali sumažėti dėl:
- erekcijos disfunkcijos (negalėjimas pasiekti pakankamos erekcijos, kad būtų galima užsiimti lytiniais santykiais)
- mažesnio varpos elastingumo, todėl varpa mažiau išsiplečia.
Ar vis dar turėsiu erekciją?
Remiantis Anglijoje atliktu tyrimu, kuriame dalyvavo daugiau nei 6000 žmonių, erekcijos sutrikimai pasireiškia nuo 15 proc. penkiasdešimtmečių iki beveik 90 proc. vyresnių nei 80 metų vyrų. Esami sveikatos sutrikimai gerokai padidino riziką, o tiems, kurie savo sveikatą vertino kaip gerą arba blogą, rizika buvo daugiau nei dvigubai didesnė.
Padėti gali tokie vaistai kaip sildenafilis („Viagra“) ir tadalafilis („Cialis“). Tačiau jie nepanaikina pagrindinių kraujagyslių ir nervų pažeidimų, sukeliančių erekcijos sutrikimus. Galiausiai gali būti pasirinktos kitos gydymo priemonės, pavyzdžiui, injekcijos arba varpos pompos.
Kiti su amžiumi atsirandantys pokyčiai – sumažėjęs varpos jautrumas, todėl gali sumažėti susijaudinimas. Ejakuliacija vėluoja ir įvyksta rečiau.
Su amžiumi mažėja spermos kiekis ir ejakuliacijos jėga. Su amžiumi taip pat ilgėja laikas, per kurį „atsigauna“ po ejakuliacijos ir vėl tampa lytiškai jautrus (vadinamasis postejakuliacinis refrakterinis laikas).
Pasiekti orgazmą „neįmanoma“ arba „vidutiniškai sunku“ 33 proc. 70-mečių vyrų.
Ar pasikeis mano varpos forma?
Paprastai nesitikima, kad varpos forma su amžiumi pasikeis. Vis dėlto su amžiumi dažniau pasireiškia Peironio liga (nenormaliai išlenkta arba išlenkta varpa).
Šia liga serga 6,5 proc. vyresnių nei 70 metų vyrų, ji gali sukelti trumpalaikį skausmą ir ilgalaikius erekcijos sutrikimus.
Ar daugiau šlapinsiuosi?
Žemutinių šlapimo takų simptomai, tokie kaip šlapimo nelaikymas, silpna šlapimo srovė, šlapinimosi pradžios ir pabaigos problemos ir noktiurija (dažnas šlapinimasis naktį), su amžiumi dažnėja.
Šie simptomai yra vidutinio sunkumo arba sunkūs beveik 50 proc. vyresnių nei 65 metų vyrų ir 70 proc. vyresnių nei 80 metų vyrų. Tikėtina, kad taip yra dėl to, kad su amžiumi vyrams dažniau pasireiškia gerybinė prostatos hiperplazija (prostatos padidėjimas), kuri daro įvairų poveikį, įskaitant ir šlapimo tekėjimą.
Daro įtaką vyro sveikatai ir gyvenimo kokybei
Fiziniai ir funkciniai varpos pokyčiai gali turėti įtakos vyro sveikatai ir gerovei.
Problemos su erekcija ar ejakuliacija gali pabloginti žmogaus gyvenimo kokybę, jei jis vis dar nori turėti lytinių santykių. Taigi atviras pokalbis su partneriu, pagalbos ieškojimas ir profesionalus patarimas gali padėti.
Apatinių šlapimo takų simptomai taip pat gali paveikti vyro psichinę sveikatą ir asmeninius santykius.
Gali būti ir ligos požymis
Erekcijos sutrikimai taip pat gali būti užuomina apie rimtas sveikatos problemas, tokias kaip širdies ligos, aukštas kraujospūdis, diabetas ir nervų sistemos sutrikimai.
Tokiu būdu varpa atspindi likusio kūno kraujagyslių sveikatą. Taigi erekcijos sutrikimai gali padėti numatyti būsimo širdies priepuolio ar insulto riziką.
Apatinių šlapimo takų simptomai taip pat dažnai būna susiję su lytinės funkcijos sutrikimais ir gali padidinti šlapimo takų infekcijų ir lėtinių inkstų ligų riziką.
Senstant gali atsirasti nedidelių varpos dydžio ir formos pokyčių, palaipsniui gali mažėti erekcijos funkcija ir jautrumas, atsirasti lengvų šlapinimosi simptomų. Tačiau kartais svarbu nebedelsti ir kreiptis į specialistus.
Svarbu kreiptis į gydytoją, jei:
- labai pasikeičia varpos dydis ar forma arba atsiranda neįprastų gumbų
- varpą ar aplink ją kamuoja skausmas ar diskomfortas
- erekcijos sutrikimai tampa nuolatiniai arba jus vargina
- šlapinimosi simptomai atsiranda staiga arba jus vargina.