„Ne tik svoris.“ Pagrindiniai sveikatos rodikliai, kurie viską papasakos apie jūsų būklę ()
Priešingai populiariam įsitikinimui, svoris nėra vienintelis bendros žmogaus sveikatos rodiklis.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Daugelis žmonių gali būti sveiki, net jei turi didesnį svorį, ir atvirkščiai – daugelis žmonių gali būti mažiau sveiki, nors jų svoris yra mažesnis, teigia dietologė Džeimi Nado. Be to, svorio pasiskirstymas gali būti svarbesnis nei tik skaičius ant svarstyklių, pridūrė medicinos mokslų daktarė Spenser Nadolski.
5 sveikatos rodikliai, kurie yra tokie pat svarbūs kaip ir svoris
Šie rodikliai gali pateikti išsamesnį sveikatos vaizdą, kuris gali neatsispindėti vien tik pagal svorį.
Glikozilintas hemoglobinas (HbA1c)
Glikozilintas hemoglobinas (HbA1c) yra rodiklis, kuris rodo vidutinį cukraus kiekį kraujyje per pastaruosius tris mėnesius. Šis sveikatos rodiklis gali būti svarbus perspėjamasis ženklas, jei yra rizika susirgti cukriniu diabetu.
Nors daugelis žmonių, sergančių diabetu ar prediabetu, taip pat turi padidėjusį KMI, yra nemažai žmonių su „normaliu“ KMI ir aukštu gliukozės kiekiu kraujyje. Todėl, kaip pažymi dietologai, svoris nepasako visos istorijos.
|
Kraujospūdis
Kraujospūdis, kurį gali įtakoti svoris, yra labai svarbus sveikatos rodiklis. Iš tiesų, jis gali turėti tokį pat ar net didesnį poveikį sveikatai nei svoris, teigė Nadolski.
Kraujospūdis yra sveikatos rodiklis, kurio padidėjimo nebūtinai „jaučiate“; vis dėlto jis gali kelti susirūpinimą. „Net ir esant vidutiniam lygiui, pavyzdžiui, 130/80, aukštas kraujospūdis gali sukelti paslėptą žalą, kuri gali sukelti širdies ligas, insultą bei akių ir inkstų problemas“, – komentavo dietologė Mišelė Rutenstein.
Cholesterolis
Cholesterolis yra dar vienas svarbus metabolinės sveikatos rodiklis, kurį verta reguliariai tikrinti.
Lipidų profilis parodo potencialiai kenksmingus riebalus kraujyje, kurie laikui bėgant gali užkimšti arterijas ir padidinti širdies ligų ar insulto riziką, sakė gydytojo padėjėjas Entonis Karli.
Liemens ir klubų santykis
Vien tik kūno svoris neatskleidžia viso sveikatos vaizdo. Tyrimai rodo, kad liemens ir klubų santykis gali būti geresnis sveikatos rodiklis nei KMI.
Kūno svoris neatskleidžia, kaip žmogaus riebalai pasiskirstę po kūną, pažymėjo dietologė Mendi Tailer. Liemens ir klubų santykis padeda įvertinti svorio pasiskirstymą ir kūno sudėtį, suteikdamas naudingą kontekstą ligos rizikai.
Pavyzdžiui, žmonės su didesniu svoriu gali turėti nemažai raumenų masės ir mažiau riebalų. Tokiu atveju jų liemens ir klubų santykis gali būti sveikame diapazone.
Riebalų kaupimasis pilvo srityje yra susijęs su padidėjusia sveikatos rizika, tokia kaip hipertenzija, padidėjęs cholesterolio kiekis ir 2 tipo diabetas, sakė specialistė.
Ramybės būsenos širdies susitraukimų dažnis
Širdies ir kraujagyslių funkciją bei fizinį pasirengimą galima lengvai įvertinti stebint ramybės būsenos širdies susitraukimų dažnį.
Tokie gyvenimo būdo veiksniai kaip fizinis aktyvumas, miegas ir stresas prisideda prie ramybės būsenos širdies susitraukimų dažnio padidėjimo, o tai gali padidinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
Norėdama sumažinti riziką ir išlaikyti ramybės būsenos širdies susitraukimų dažnį sveikame diapazone, dietologė Barbara Roberts rekomenduoja bent 150 minučių per savaitę užsiimti vidutinio intensyvumo fizine veikla.