„Blogiausi iš blogiausių.“ Naujas tyrimas šokiruos alaus mėgėjus ()
Žemiausią balą surinko alaus mėgėjai.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Alkoholis ir sveika mityba nesuderinama, o tai, pasirodo, susiję su pasirinktų alkoholinių gėrimų rūšimi. Mokslininkai ypač įspėja geriančius alų ir atkreipia dėmesį į gyvenimo būdo klaidas. Norint sumažinti rimtų kepenų ligų riziką, verta imtis pokyčių.
Alkoholio rūšis ir dietos kokybė
Tyrimai rodo, kad didėjant bet kokio alkoholio vartojimui dietos kokybė prastėja, o šio santykio detales atskleidžia žurnalas „Nutrients“.
Išvados apie ryšį tarp pasirinktų alkoholinių gėrimų rūšies ir dietos sudėties yra amerikiečių mokslininkų, išanalizavusių ryšį tarp šių pagrindinių veiksnių, lemiančių dviejų įprastų medžiagų apykaitos ligų, darbo rezultatas.
Dėl nesaikingo alkoholio vartojimo išsivysto kepenų cirozė, o netinkama mityba padidina su medžiagų apykaitos sutrikimais susijusios suriebėjusių kepenų ligos, dar kitaip vadinamos nealkoholine suriebėjusių kepenų liga, riziką.
|
Tyrėjai naudojo reprezentatyvios imties, kurią sudaro daugiau nei 1900 JAV suaugusiųjų, pranešusių apie dabartinį alkoholio vartojimą, apklausą. Tyrimo dalyviai savo mitybos įpročius vertino savarankiškai, atsižvelgdami į sveikos mitybos indeksą. Tai patikrinta, standartizuota priemonė, pagrįsta mitybos gairėmis.
Tyrimo metu buvo lyginama žmonių, vartojančių tik alų (38,9 proc.), tik vyną (21,8 proc.), tik stipriuosius gėrimus (18,2 proc.) arba skirtingų alkoholio rūšių derinį (21 proc.), mitybos kokybė.
Alaus gėrimas skatina blogiausius mitybos pasirinkimus
Tyrimas parodė, kad nė viena iš alkoholį vartojančių grupių nepriartėjo prie bent 80 balų (kai sveika mityba reiškia 100 balų). Žemiausią balą (49) surinko alaus mėgėjai. Vyno mėgėjai surinko 55 balus, o geriantys tik stiprų alkoholį ir alkoholinių gėrimų derinį surinko beveik 53 balus.
Pasirodo, alaus mėgėjai ne tik laikosi prastesnės dietos, bet ir yra mažiau fiziškai aktyvūs, be to, dažniau rūko nei kitų gėrimų mėgėjai.
Tyrimo metu tik alų gėrė dažniau vyrai, jaunesni ir mažas pajamas gaunantys žmonės. Šie dalyviai taip pat pranešė apie didžiausią bendrą dienos kalorijų kiekį, palyginti su kūno svorio reikalavimais. Taigi, vienas nesveikas įprotis veda prie kitų.
Išvados neįrodo, kad vynas ar degtinė yra geresnis pasirinkimas, nes juos besirenkančių žmonių mitybos kokybė buvo tik šiek tiek geresnė nei geriančių alų.
Pasak pagrindinės tyrimo autorės dr. Madelinos Novack iš Tulanos medicinos mokyklos, mitybos kokybės skirtumai yra susiję su skirtingų alkoholio rūšių gėrimo kontekstu ir vieta. Prie alaus dažniausiai pasirenkami sūrūs užkandžiai ir greitas maistas, t. y. produktai, kuriuose yra mažai skaidulų ir daug angliavandenių, riebalų, druskos ir perdirbtos mėsos. Kita vertus, vynas, ypač raudonasis, dažniau derinamas su patiekalais, kurių sudėtyje yra neperdirbtų produktų, įskaitant mėsą, daržoves ir pieno produktus. Mitybos pasirinkimas taip pat gali turėti įtakos vartojamo alkoholio pasirinkimui, nes, pavyzdžiui, keptas ir sūrus maistas daugeliui žmonių sukelia norą gerti alų.
Pasak tyrimo autorės, gydytojai galėtų padėti išvengti kepenų ligų išsivystymo ir progresavimo pacientams, jei su jais kalbėtų apie mitybos pasirinkimą, įskaitant alkoholio rūšį. Tiems, kurie geria alų, jie galėtų pasiūlyti konkrečius mitybos ir gyvenimo būdo pokyčius, remdamiesi tyrimo duomenimis.