Saldus, gazuotas ir gerina sveikatą. Mokslininkai šokiruoti tyrimų rezultatais  ()

Tai gėrimas, kuriame yra vertingų bioaktyvių junginių, tokių kaip fenolio rūgštys, organinės rūgštys bei vitaminai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tai bene vienintelis saldintas gėrimas, gerinantis sveikatą. Jis ypač veikia žarnyną, todėl jį norės vartoti žmonės, turintys virškinimo sutrikimų, ir tie, kurie turi antsvorio ir nori numesti svorio.

Fermentuoti gėrimai, tokie kaip kombučia, populiarėja dėl naudos sveikatai. Arbatos grybas ypač gerina žarnyno sveikatą, reguliuoja žarnyno mikrobiotą ir kovoja su medžiagų apykaitos disbalansu.

Kombučia, gaminama iš saldintos juodosios arba žaliosios arbatos, pridedant simbiotinių bakterijų ir mielių kultūrų. Tai gėrimas, kuriame yra vertingų bioaktyvių junginių, tokių kaip fenolio rūgštys, organinės rūgštys bei vitaminai.

Nepaisant augančio kombučios vartojimo, tikslus poveikis žmonių, ypač turinčių per didelį kūno svorį, sveikatai nėra žinomas. Antsvorio turintiems žmonėms dažnai sutrinka storosios žarnos mikroflora, mažėja jos įvairovė ir susilpnėja žarnyno sienelių barjeras, o tai prisideda prie uždegimų ir medžiagų apykaitos ligų išsivystymo.

Tyrimai su gyvūnais rodo, kad kombučia gali sumažinti žarnyno disbiozę ir pagerinti žarnyno būklę. Tačiau šio produkto poveikis medžiagų apykaitos metabolitams žmogaus organizme iki šiol nebuvo patikrintas, ypač kai gėrimas derinamas su nekaloringa dieta.

Black Friday išpardavimas tęsiasi! Rekordinių kainų technologijos.lt testuoti žaidimų monitoriai, 4K vaizdo projektoriai, monstrinės energijos stotelės, siurbliai ir kt. (Video)
5033 1

„Black Friday“ išpardavimas

Nuolaidų kuponai

Iš Europos sandėlių

Iki 2 metų garantijos

„Flash Deals“, „Tiered Discounts“ ir kt.

1) „OUKITEL P2001 Plus“ - 2400W, 2048Wh, LiFePO4 energijos stotelė

2) „ETOE E3 Pro“ - 600 ANSI, iki 4K, Android TV, LCD vaizdo projektorius

3) „TITAN ARMY P27GR“ - 27 colių, QHD, 180Hz žaidimų monitorius

4) „Narwal Freo X Ultra“ - 8200Pa, plovimas, unikalus šepetys, stotelė ir kt.

Išsamiau

Tai padarė mokslininkų komanda iš Brazilijos, Ispanijos ir Italijos. Mokslininkai pirmą kartą patikrino kombučios poveikį metant svorį tokioms sveikatos problemoms kaip:

  • virškinimo trakto simptomai,
  • žarnyno pralaidumas,
  • žarnyno mikrofloros sudėtis,
  • metabolitų kiekis kraujo serume.

Žurnale „Foods“ aprašytame tyrime dalyvavo antsvorio turintys žmonės, nesergantys medžiagų apykaitos ar lėtinėmis ligomis ir kurie chroniškai nevartojo maisto papildų ir reguliariai nevartojo fermentuotų produktų ar arbatų. Jie turėjo per didelį kūno svorį (vertės prasidėjo nuo KMI 27) ir per didelį kūno riebalų kiekį.

Kontrolinės grupės žmonės valgė sveikus maisto produktus ir gavo mažiau kalorijų, o antrosios grupės atveju į tą patį meniu buvo įtraukta 200 ml kombučios dienos porcija. Gėrimas buvo ruošiamas vietoje, o kiekvienoje porcijoje buvo 1 milijardas KSV probiotikų, t. y. kolonijas sudarančių vienetų.

Tyrime dalyvavę žmonės išlaikė savo aktyvumą ir mitybos įpročius visą tyrimo laikotarpį, kai buvo kartojami imčių testai, apklausos ir antropometriniai testai.

Kaip kombučia veikia svorio metimą ir vidurių užkietėjimą?

 

Po 10 tyrimo savaičių tiek kontrolinės grupės žmonės, tiek gėrę kombučios gėrimą numetė svorio, pagerėjo jų kūno sudėtis. Nors šiuo atžvilgiu reikšmingų skirtumų nepastebėta, gėrimą gavusi grupė pagerino fizinės veiklos, kūno skausmo ir bendros gyvenimo kokybės vertinimą.

Vien tik dietos besilaikančių žmonių svarbūs žarnyno sveikatos rodikliai pablogėjo. Tai buvo padidėjusi laktuliozės ir manitolio dalis – žarnyno nesandarumo rodiklis ir padidėjęs zonulino – baltymo, kuris yra žarnyno barjero pažeidimo biomarkeris – lygis. Kombučia apsaugo nuo tokių pokyčių vystymosi.

Abi grupės patyrė virškinimo trakto simptomų sumažėjimą, tačiau pagerėjimas buvo reikšmingesnis geriant kombučios gėrimą. Palankūs pokyčiai buvo ypač susiję su kietomis išmatomis ir nepilnu žarnyno ištuštinimu.

Dalyviai taip pat pranešė apie reikšmingą išmatų konsistencijos pagerėjimą ir padidėjusį 4 tipo Bristolio (vienas iš dviejų įprastų tipų iš septynių) dažnį.

 

Gėrimui veikiant buvo nustatyti šiek tiek kitokie žarnyno mikrofloros pokyčiai, o kraujo tyrimai atskleidė 25 medžiagų apykaitos junginius, daugiausia susijusius su aminorūgščių ir riebalų rūgščių (atitinkamai baltymus ir riebalus sudarančių komponentų) metabolizmu. Jų buvimas yra susijęs su naudingu metaboliniu, nutukimą mažinančiu, antioksidaciniu ir priešuždegiminiu poveikiu.

Tyrimas buvo atliktas su nedidele 75 žmonių grupe, tačiau jo stiprybė – rezultatai, rodantys potencialą pagerinti antsvorio ir nutukusių žmonių sveikatą bei gyvenimo kokybę.

Tačiau, kadangi parduotuvėje pirkta kombučia dažnai yra pasterizuota ir dėl tiekimo grandinės ji nėra tokia gera kaip šviežia kombučia, labiausiai rekomenduojamas ir pigiausias sprendimas – gėrimą ruošti namuose.

Kombučios receptas

Norint pagaminti kombučią iš žaliosios arbatos, reikia nusipirkti vadinamąjį arbatos grybą (angl. scoby). Verta atkreipti dėmesį į informaciją apie gėrimo porciją – dažniausiai 2-3 litrai.

Ingredientai ir priedai:

  • arbatos grybas
  • 3,75 litro vandens,
  • 1 puodelis cukraus,
  • 2 pilni šaukštai žaliosios arbatos lapų,
  • 4 litrų talpos stiklainis,
  • uždaras arbatos sietelis,
  • fermentacijos buteliai, kurių bendra talpa 4 litrai.

 

Paruošimas:

  • Užvirinkite vandenį ir atvėsinkite iki 80-90 laipsnių temperatūros, įdėkite žaliosios arbatos į sietelį, uždenkite ir palikite 10 minučių.
  • Nuimkite paruoštus arbatos lapelius, suberkite cukrų, išmaišykite, kad ištirptų ir atidėkite atvėsti.
  • Kai arbata pasieks kambario temperatūrą, supilkite ją į sterilų 4 litrų stiklainį, įdėkite arbatos grybą.
  • Uždenkite stiklainį švaria šluoste ir palikite 7-10 dienų. Praėjus šiam laikui, paragaukite gėrimo, kad pasiektumėte pageidaujamą saldaus ir rūgštaus skonio balansą.
  • Supilkite gėrimą į uždarą butelį, pripildytą skoninių priedų (pvz., vaisių, sulčių, žolelių, prieskonių), sandariai uždarykite ir palikite 3-4 dienoms.
  • Kai kombučia taps gazuota ir kvapni (tai gali užtrukti dar kelias dienas), laikykite ją šaldytuve.
Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(8)
(3)
(5)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()