Senėjimo pigmentas, dėl kurio dingsta odos jaunystė: aiškėja, kaip sumažinti jo kiekį organizme ()
Lipofuscinas – pigmentas, kurio mūsų ląstelėms visiškai nereikia, bet jo atsikratyti negali. Nors ir nedaro žalos sveikatai, metams bėgant lipofuscinas kaupiasi įvairiuose žmogaus organuose. Dėl šios priežasties jis pramintas senėjimo pigmentu.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Lipofuscino kiekis gana tiksliai rodo amžių, panašiai kaip archeologai pagal aptiktų šiukšlynų dydį gali nustatyti, kiek ilgai toje vietoje gyveno žmonės, knygoje „Septyni mirties amžiai“ rašė Richardas Shepherdas, vienas žymiausių Didžiosiosios Britanijos teismo medicinos patologų.
Lipofuscinas yra rusvos spalvos ir susidaro skylant pažeistoms kraujo ląstelėms. Daugiausia jo randama širdies raumenyje, taip pat lygiojo raumens audiniuose.
Tiesa, mokslininkai svarsto, kad lipofuscinas gali būti tiesiogiai susijęs su ląstelių degeneracija senatvėje. Kolkas tai viso labo teorija.
Manoma, kad lipofuscino ir melanino perteklius yra susiję su odos senėjimu. Netolygus šių pigmentų pasiskirstymas lemia tamsių odos dėmių atsiradimą.
|
Nenuostabu, kad į lipofusciną nusitaikė kosmetikos rinkos gigantė „Estée Lauder“. Šioji neseniai paskelbė gavusi patentą senėjimą stabdančiai odos priežiūros priemonei, kurios veikimo esmė – mažinti lipofuscino kiekį organizme ir taip naikinti senatvines dėmes, kurios dažniausiai susiformuoja labiausiai saulės veikiamose vietose – veido, kaklo, rankų, kojų srityse.
Bet kosmetikos pramonė žengia tik pirmuosius žingsnius menkai tyrinėtuose vandenyse, vargu, ar verta aklai tikėti skambiais pažadais.
Melaninas – lipofuscino priešybė. Jis apsaugo odą nuo fotosenėjimo, t.y. žalingo ultravioletinių spindulių poveikio. Dėl šios priežasties žmonėms, kurie turi didesnį melanino kiekį, rečiau atsiranda gilios raukšlės. Melaninas taip pat susijęs su odos spalva, tamsesnio gymio žmonės šio pigmento turi daugiau.
Tačiau plaukų tyrimai rodo, kad melanino nuo 30 metų amžiaus melanino kiekis organizme pradeda mažėti. Iki 50-ojo gimtadienio pusė vyrų ir moterų turės bent 50 proc. žilų plaukų. Bet grįžkime prie lipofuscino.
Jei pigmento perteklius skatina senėjimą, kaip būtų galima sulėtinti jo gamybą organizme? Panašu, padeda kalorijų ribojimas, vitaminas E ir padidėjęs glutationo kiekis.
Glutationas – tai organizmo ląstelėse gaminamas baltymas, kurį sudaro trys aminorūgštys: glutaminas, glicinas ir cisteinas. Ląstelių viduje glutationas veikia kaip stiprus antioksidantas, neutralizuojantis žalingą laisvųjų radikalų poveikį.
Glutationo kiekis taip pat mažėja ir su amžiumi. Nors glutationas yra natūraliai gaminamas organizme, kartais jo gali nepakakti.
O kaip dėl vitamino E? Saulėgrąžos, migdolai, žemės riešutai, špinatai, moliūgai, raudonosios saldžios paprikos, šparagai, mangai ir avokadai – geriausi šio vitamino šaltiniai.
Ir atminkite dar vieną dalyką – lipofuscinas kaupiasi sparčiau, jei pasireiškia oksidacinis stresas. Patarimas: būkite ramūs, nes taip ilgiau išliksite jauni.