„Žmonės galvoja, kad sau padeda, bet taip nėra.“ Kaupiasi inkstuose ir padeda vėžiui daugintis  ()

Vakarietiškoms visuomenėms būdingas augantis susidomėjimas savo sveikata. Todėl nenuostabu, kad į kosmines aukštumas šovė įvairių maisto papildų pardavimai. Tačiau ilgaamžiškumo ekspertai ragina žmones nepamesti galvos.



© Val-gb (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/photos/medicine-remedy-pill-pills-1582472/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pasak jų, maisto papildus reikia rinktis atsakingai, geriausia dėl jų vartojimo pasitarti su gydytoju, prieš tai atlikti kraujo tyrimus.

„Savo klinikoje mes anuliuojame receptus, – sakė žinoma gydytoja Andrea Maier, ilgaamžiškumo klinikos Singapūre vadovė. – Pirmiausia turime diagnozuoti, kas yra negerai ir ko žmogui reikia“.

A.Maier, kuri taip pat yra Singapūro nacionalinio universiteto medicinos ir funkcinio senėjimo profesorė, rekomenduoja pacientams nebevartoti daugelio maisto papildų.

„Žmonės galvoja, kad sau padeda, bet taip nėra“, – sakė Evelyne Bischof, kuri praktikuoja ilgaamžiškumo mediciną Kinijoje, Šveicarijoje ir Izraelyje.

Pasak specialistų, pastaraisiais metais žmonės vis dažniau perlenkia lazdą su ilgaamžiškumui skirtais maisto papildais, o tai paskatino agresyvi ir ryški rinkodara internete. Reklamos socialiniame tinkle „Facebook“, įtakingų nuomonės formuotojų knygos, net sporto klubai bruka priemones nuo senėjimo.

Rinko tyrimų bendrovė „McKinsey“ neseniai atliko apklausą, kurios duomenimis sveiko senėjimo produktų paklausa sparčiai auga: 70 proc. amerikiečių išlaidos šiai prekių kategorijai pastaraisiais metais didėjo.

Tačiau gydytojai įspėja, kad maisto papildai gali pamažu kauptis organizme ir paveikti gyvybiškai svarbius organus, pavyzdžiui, inkstus ir kepenis, arba turėti sveikatai kenksmingą sąveiką su kitais vaistais ir maisto papildais.

Maisto papildų pertekliaus pavojus

2000+ užsakymų ir lietuvių pagyros. „Fantastiškas. Mano žmona 9-ame danguje. Labiausiai pasiteisinęs pirkinys!“ (Video)
6402

Mažiausia kaina istorijoje

2000+ užsakymų

Labai giriamas pirkėjų iš Lietuvos ir viso pasaulio

Specialūs kuponai

Iš EU, greitas ir saugus pristatymas

Naujausi techniniai sprendimai ir puikios valymo galimybės

Išsamiau

Anksčiau gyventojai nebuvo linkę savo iniciatyva investuoti į maisto papildus, kurie esą turėtų skatinti sveiką senėjimą. Apie juos žmonės įprastai išgirsdavo iš gydytojo.

Įpročiai pasikeitė po pandemijos. Izraelio klinikoje, kurioje dirba E. Bischof 20 proc. pacientų ateina su ilgaamžiškumo papildų sąrašu, o daugumos jų dozės būna per didelės.

„Prieš penkerius metus buvo priešingai. Reikėjo įtikinti pacientą vartoti maisto papildus“, – sakė E.Bischof.

Atlikdama klinikinius tyrimus ji pastebėjo, kad maisto papildai gali kauptis gyvybiškai svarbiuose organuose.

Vieno 40-mečio paciento, kuris „tikrai persistengė“ su ilgaamžiškumo papildų dozėmis, biologinis amžius buvo ketveriais metais didesnis už jo tikrąjį. Be to, jo inkstų funkcija buvo kiek nukrypusi nuo normos.

Pacientas nenorėjo atsisakyti maisto papildų, tačiau vėlesni jo kraujo tyrimai atrodė vis blogiau ir blogiau, o biologinis amžius vis didėjo.

 

Galiausiai E.Bischof įtikino vyrą nustoti vartoti ilgaamžiškumui skirtus maisto papildus. „Ir, žinoma, jo biologinis amžius pasikeitė į gerąją pusę“, – sakė ji.

Šveicarijos vaisingumo ir biologinio amžiaus tyrimų bendrovės „Beyond Genomix“ įkūrėja ir generalinė direktorė Myriam Merarchi pastebi, kad daug „biohakerių“ nori išsitirti savo telomerų ilgį.

Pastebėta, kad kuo telomerai ilgesni, tuo žmogus atrodo jauniau. Tačiau aktyvūs maisto papildų vartotojai paprastai gauna siaubingus rezultatus.

„Jūs per dieną išgeriate 50 tablečių, kurios trikdo visus medžiagų apykaitos kelius ląstelėse, – sakė M.Merarchi.

Sąveikos, dėl kurių nerimauja gydytojai

Populiarūs nauji ilgaamžiškumui skirti maisto papildai dažnai reklamuojami „TikTok“ ir „Instagram“ socialiniuose tinkluose.

Holivudo žvaigždės giriasi, kad vartoja NAD+ maisto papildus, kurie neva stabdo senėjimą. Kiti populiarūs pasirinkimai – urolitinas A, kuris tariamai stiprina ląstelių sveikatą, gerina raumenų jėgą ir lėtina senėjimą bei kofermentas Q10, populiarus antioksidantas vaisingumui palaikyti ir senėjimui lėtinti.

 

Gydytojai taip pat išskiria susidomėjimą alfa-ketoglutaratu (AKG). Prie jo populiarinimo prisideda ir šių metų spalį Lietuvoje apsilankęs biotechnologijų milijonierius Bryanas Johnsonas.

Singapūre įsikūrusios privačios klinikos „Chi Longevity“ vyriausiasis klinikinis specialistas Naras Lapsys pastebėjo, kad naujus produktus daugelis derina su anksčiau rinkoje atsiradusiais ilgaamžiškumui skirtais maisto papildais.

Tai gali būti resveratrolis (vartojamas širdies sveikatai gerinti) arba spermidinas (teigiama, kad jis padeda atjauninti ląsteles).

Kiekybė toli gražu nereiškia kokybės, įspėjo N. Lapsys. Pavyzdžiui, NMN maisto papildai nerekomenduojami žmonėms, kurie turi dehidratacijos problemų. Jiems šie maisto papildai gali kauptis inkstuose ir sukelti uždegimą.

Kofermentas Q10 gali sumažinti kraują skystinančių vaistų veiksmingumą, o resveratrolis gali padėti hormoniniams vėžiniams susirgimams, pavyzdžiui, krūties vėžiui, klestėti ir daugintis.

„Jei maisto papildus vartojate tik todėl, nes jums taip patarė knyga ar gudročius internete, žinokite, kad įrodymų lygis yra gana žemas“, – sakė N.Lapsys.

Kaip patikrinti, ar padeda?

Bendros taisyklės kartais paklaidina, tad svarbu atsižvelgti į individualaus organizmo poreikius. Vienam pacientui gali būti naudinga gauti daugiau kalcio, o kitam – atsisakyti B grupės vitaminų.

 

„Suprantu, kad ne visi gali patekti pas gydytoją, – pastebėjo E.Bischof. – Norime pasakyti, kad vertėtų žinoti šalutinius poveikius ir save stebėti“.

Pacientams, kurie susižavėję ilgaamžiškumui skirtais maisto papildais, E.Bischof rekomenduoja juos vartoti cikliškai – kelis mėnesius vartoti vieną, o paskui padaryti pertrauką, užuot juos nuolat vartojus visus metus.

Pradėjus vartoti naujos rūšies ilgaamžiškumui skirtą maisto papildą, reikėtų stebėti, ar jis duoda apčiuopiamos naudos jūsų sveikatai. Ar gerėja jūsų širdies ir kvėpavimo sistemos pajėgumą apibūdinantis VO2 max rodiklis? Ar gripo sezono metu rečiau sergate peršalimo ligomis? Paprasti kontroliniai klausimai gali padėti nustatyti, ar maisto papildas yra naudingas jūsų sveikatai.

„Turėkite bent vieną objektyvų rodiklį, kurį galėtumėte stebėti, kad įsitikintumėte, jog maisto papildas iš tikrųjų jums padeda“, – patarė E.Bischof.

Parengta pagal „Business Insider“ inf.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(7)
(2)
(5)

Komentarai ()