Šis vaistas gyvenimą pailgino net 25 proc. Pradėti bandymai su žmonėmis  ()

Bus galima nustatyti, ar tai turi ir kitų padarinių.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Naujas vaistas, slopinantis baltymą interleukiną 11, pailgino pelių gyvenimą iki 25 proc., apie tai praneša mokslininkai žurnale „Nature“. Jie tikisi, kad šis atradimas padės sulėtinti ir žmonių senėjimo procesą. Prasidėjo pirmieji klinikiniai tyrimai.

Interleukinas 11 vaidina svarbų vaidmenį, pavyzdžiui, formuojant kaulus ir kaukolę. Vėliau, organizmui senstant, jis greičiausiai padaro organizmui daugiau žalos nei naudos. Tai citokinas, kuris aktyvina B ir T limfocitus (imunines ląsteles) ir tuo pačiu slopina kitų citokinų sekreciją. Citokinai yra baltymai, turintys įtakos ląstelių, be kita ko, dalyvaujančių imuniniame atsake, augimui, dauginimuisi ir stimuliacijai.

Rekombinantinis interleukinas jau naudojamas medicinoje, pavyzdžiui, trombocitopenijos (trombocitų trūkumo) profilaktikai ir Krono ligai (uždegiminei žarnyno ligai) gydyti. Tačiau nauja terapija skirta slopinti interleukino 11 veikimą.

[EU+Kuponai] „Black Friday“! Mažiausios kainos. Įspūdingų galimybių projektoriai, ergonominės kėdės, žaidimų monitoriai, energijos stotelės ir kt. (Video)
5782

„Black Friday“ išpardavimas

Nuolaidų kuponai

Iš Europos sandėlių

2 metų garantijos

1) „KTC Q24T09“ - 24 colių, QHD, 180Hz žaidimų monitorius

2) „NEWTRAL MagicH-BPro“ - JAV specialistų rekomenduojama ergonominė darbo kėdė

3) „Ultimea Apollo P60“ - iki 4K, 900 ANSI, automatinis fokusavimas, Bluetooth 5.3 ir kt.

4) „SolarPlay Q2501“ - mobili energijos stotelė, 2400W, 2160Wh, LiFePO4

Išsamiau

Naująjį vaistą išbando MRC medicinos mokslų laboratorijos, Londono imperatoriškojo koledžo ir Singapūro Duke-NUS medicinos mokyklos mokslininkai.

Eksperimento su pelėmis metu vienas iš gyvūnų buvo genetiškai modifikuotas taip, kad jis šios medžiagos negamino. Kitais nebuvo manipuliuota, tačiau sulaukę 75 savaičių, o tai žmogaus gyvenime atitinka 55 metų sukaktį, jiems buvo suleistas preparatas, slopinantis interleukino 11 veikimą.

Tyrimai parodė, kad interleukino-11 veikimo slopinimas pailgina pelių gyvenimą 20-25 procentais, priklausomai nuo gyvūnų lyties ir naudojamo metodo. Graužikai ne tik gyveno ilgiau, bet ir buvo lieknesni, geresnio kailio, geriau pasirodė įvairiuose bandymuose.

Interleukino-11 antagonistas jau bandomas su žmonėmis, bet ne kaip gyvenimą prailginantis vaistas, o gydant idiopatinę plaučių fibrozę. Pasak vieno iš tyrimą atliekančių mokslininkų, profesoriaus Stuarto A. Cooko, pranešime „BBC News“, vaistas yra tik pradinėje klinikinių tyrimų fazėje, tačiau įrodyta, kad jo naudojimas yra saugus. Tik kitas tyrimų etapas parodys, ar jis taip pat veiksmingas prieš senėjimą, ir jei taip, kokiomis dozėmis.

 

Kartu bus galima nustatyti, ar tai turi ir kitų padarinių, pavyzdžiui, gerina bendrą sveikatą, mažina kitų ligų riziką. Tačiau tokie stebėjimai turi būti atliekami daugelį metų. Daugelio klinikinių įvairių vaistų tyrimų metu kartais nustatyta, kad jie turi įtakos kitoms ligoms, nei toms, dėl kurių jie buvo išbandyti nuo pradžių.

Vaistas, slopinantis interleukino 11 veikimą, yra vienas iš kelių, galinčių pailginti gyvenimą. Metforminas – vienas seniausių vaistų, naudojamų diabetui gydyti, taip pat bandomas šia kryptimi. Jis ne tik mažina gliukozės kiekį kraujyje, bet ir pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, mažina širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio riziką bei lėtina organizmo senėjimą.

 

Panašios viltys siejamos ir su rapamicinu (sirolimuzu), imunosupresiniu vaistu, naudojamu transplantologijoje, siekiant išvengti ūmaus persodintų organų atmetimo. 2009 metais buvo atrasta, kad jis pailgina žinduolių gyvenimą. Jis išbandomas gydant vadinamąjį priešlaikinį senėjimą. Ši liga, kurią sukelia genetinis defektas, jau ankstyvoje vaikystėje skatina organizmo senėjimą.

Profesorė Ilaria Bellantuono iš Šefildo universiteto pripažįsta, kad interleukino-11 antagonisto tyrimų rezultatai yra solidūs ir suteikia vilčių sukurti senėjimą stabdantį vaistą. Tačiau ji baiminasi, kad ši terapija kainuos brangiai ir jai sunku įsivaizduoti, jog ją visą gyvenimą naudos kiekvienas penkiasdešimtmetis.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(11)
(1)
(10)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()

Susijusios žymos: