Ar norite atsisakyti cukraus? Taip reaguos jūsų kūnas ()
Nauji metai dažniausiai tampa gera motyvacija keistis gyvenime, nes asocijuojasi su nauja pradžia ir „švariu lapu“. Pasiryžimų gali būti įvairių, vieniems tai bus sporto klubo abonemento pirkimas, kitiems esamos mitybos keitimas.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Jeigu pasižadėjote šiemet atsisakyti cukraus, verta žinoti, kaip reaguos jūsų kūnas. Nors gali atrodyti, kad į tokį drastišką pokytį organizmas reaguos teigiamai, deja, pradžia nelengva – ypač jei anksčiau cukraus vartojote dideliais kiekiais. Tačiau svarbu atminti, kad tai tik laikini negalavimai, kuriuos įveikus laukia sėkmė ir sveikatos bei odos pagerėjimas.
Dažniausios staigaus cukraus atsisakymo pasekmės yra galvos skausmas, nemiga, susikaupimo sunkumai, nuovargis ir nuotaikos svyravimai, kurie išnyksta kartu su „potraukiu saldumynams“.
Šių simptomų priežastis dar nepatvirtinta. Tačiau mokslininkai iš Orhuso universiteto mano, kad jie yra susiję su smegenų reakcija į saldų maistą ir „atlygio“ mechanizmu.
Sacharozė stimuliuoja skonio receptorius burnoje, todėl smegenyse išsiskiria dopaminas. Kita vertus, dopaminas, kaip neurotransmiteris, perduoda signalus tarp nervų ląstelių. Kai patiriame malonius dirgiklius, smegenys išskiria dopaminą, kuris skatina tuos veiksmus kartoti. Tai gali paskatinti mus ieškoti maisto, įskaitant cukrų. Tai reiškia, kad tokie produktai veikia panašiu principu kaip ir priklausomybę sukeliančios medžiagos.
Kokius produktus reikėtų pašalinti iš dietos?
|
Pradėkime nuo to, kad cukrus maisto produktuose gali turėti įvairius pavadinimus, pavyzdžiui, gliukozė, kukurūzų sirupas, fruktozės sirupas ar klevų sirupas. Todėl labai svarbu išmokti skaityti ingredientus.
Mums nenaudingi produktai, kuriuose gausu cukraus, yra įvairių rūšių saldumynai, tokie kaip želė, šokoladai, batonėliai ir vafliai. Taip pat verta iš savo raciono išbraukti energinius ir gazuotus gėrimus – cukraus kiekis 500 ml tokio gėrimo gali būti iki 10 arbatinių šaukštelių cukraus.
Taip pat turėtumėte atkreipti dėmesį į jogurtų, pieno gėrimų, pusryčių dribsnių ir padažų sudėtį. Įdomu tai, kad saldikliai gali būti paslėpti ir nepastebimuose gaminiuose, tokiuose kaip perdirbta mėsa, pavyzdžiui, dešrose, kumpyje ir šoninėje. Taip pat jo gali būti dietiniuose produktuose, duonoje, jau paruoštose sriubose ir paruoštuose patiekaluose, alkoholyje.
Pokyčius pastebėsite plika akimi
Atsisakius cukraus, pokyčius pirmiausia galima pastebėti ant odos. Kodėl? Atsisakius cukraus ima slopintis glikacijos procesas, kuris yra atsakingas už baltymų, atsakingų už odos stangrumą ir elastingumą, pvz., kolageno, naikinimą. Atsisakę cukraus pastebėsite, kad jūsų oda tapo stangresnė. Be to, ji bus mažiau jautri raukšlių susidarymui. Ji taip pat įgaus sveikesnę spalvą ir natūralų švytėjimą, todėl atrodysite jaunesni. Pirmuosius efektus galime pastebėti maždaug po 10 dienų.
Stabilaus gliukozės kiekio kraujyje palaikymas teigiamai veikia koncentraciją, atmintį ir gebėjimą įsisavinti naują informaciją. Reguliarūs cukraus kiekio kraujyje svyravimai, kuriuos sukelia nesaikingas saldumynų vartojimas, gali sukelti sunkumų susikaupti ir nuovargį. Iš dietos pašalinus saldumynus, jūsų smegenys galės veikti efektyviau.
Per didelis cukraus vartojimas dažnai sukelia nuotaikų kaitą ir dirglumą. Pakeitę savo mitybą, galime lengviau kontroliuoti emocinį stabilumą, vidinę ramybę ir stresą. Cukraus balansas organizme taip pat skatina subalansuotą hormonų, tokių kaip kortizolis ir serotoninas, sekreciją, o tai teigiamai veikia mūsų savijautą. Taip mums lengviau susidoroti su kasdieniais iššūkiais.
Be to, cukraus atsisakymas gali lemti laipsnišką svorio mažėjimą, nes jis yra vienas iš pagrindinių tuščių kalorijų šaltinių dietoje. Jį pašalinus, organizmas pradeda naudoti kitus energijos išteklius, kurie gali prisidėti prie geresnio riebalų deginimo.
Kaip elgtis atsisakius cukraus?
Reikia pastebėti, kad ne visi turėtume visiškai atsisakyti cukraus ir dėl tokių pokyčių verta pasitarti su gydytoju ar dietologu. Tokie metodai nerekomenduojami žmonėms, kovojantiems su hipoglikemija. Tačiau jeigu tokį sprendimą priimame sąmoningai, šį procesą turėtų palaikyti įvairi mityba. Į savo kasdienį racioną verta įtraukti riešutus, kiaušinius, avokadą ir žuvį, kurie padeda palaikyti sotumo jausmą ir mažina norą užkandžiauti. Taip pat svarbu valgyti daržoves, kuriose yra naudingų mineralų ir vitaminų.
Nors pirmuosius pokyčius organizme galima pastebėti po daugiau nei savaitės, visas detoksikacijos laikotarpis gali trukti iki 8 savaičių. Tačiau verta nepasiduoti ir laikytis savo pasižadėjimų.