Ar norite gyventi ilgiau? „Gerkite kavą, bet būtent šiuo metu“ ()
Kavos nauda jau nieko neturėtų stebinti, nes gėrimas ne kartą buvo siejamas su geresne širdies sveikata ir ilgesniu gyvenimu. Tačiau naujas tyrimas rodo, kad kavos gėrimo laikas gali atlikti svarbų vaidmenį – kada yra geriausias laikas išgerti puodelį kavos, kad visapusiškai išnaudotumėte kavos galimybes?
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Remiantis nauju tyrimu, paskelbtu „European Heart Journal“, geriausias sprendimas yra gerti kavą ryte, neatsižvelgiant į suvartojamą jos kiekį ir kitus galimus veiksnius. Kaip priduria vienas iš tyrimo autorių, prof. Lu Qi, tai pirmasis tyrimas, kurio metu tiriami kavos vartojimo įpročiai ir jų poveikis sveikatai.
Kava ir jos teigiamas poveikis sveikatai
Daugumoje ankstesnių kavos vartojimo tyrimų buvo nustatyta, kad saikingas kavos kiekis gali būti susijęs su mažesne 2 tipo diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų bei ankstyvos mirties rizika. Tačiau moksliniai įrodymai, ar tokie veiksniai kaip genetika, suvartotos kavos kiekis ar pridėtiniai saldikliai turi įtakos šioms asociacijoms, buvo nenuoseklūs arba prieštaringi.
|
Norėdami patikrinti šias išvadas, mokslininkai išanalizavo 40 725 18 metų ir vyresnių suaugusiųjų dietos ir sveikatos duomenis iš Nacionalinio sveikatos ir mitybos tyrimo tyrimo (NHANES), atlikto 1999–2018 m. Dalyviai pranešė apie savo ankstesnės dienos kavos suvartojimą per dešimt tyrimo ciklų, taip pat buvo įtrauktas 1463 suaugusiųjų pogrupis, kurie pildė savaitinius mitybos dienoraščius.
Buvo įtraukta ir kava su kofeinu, ir be kofeino, o vartojimo laikas suskirstytas į tris laikotarpius: rytą (4:00–11:59), popietę (12:00–16:59) ir vakarą (17:00–3:59). Buvo nustatyti du pagrindiniai modeliai: kavos gėrimas tik ryte ir kavos gėrimas visą dieną. Po beveik 10 vidutinio stebėjimo metų nuo visų priežasčių mirė 4 295 žmonės, įskaitant 1 268 nuo širdies ir kraujagyslių ligų ir 934 nuo vėžio.
Palyginti su negeriančiais kavos, kavos gėrimas tik ryte buvo susijęs su 16 % mažesne rizika susirgti diabetu ir mažesne ankstyvos mirties rizika bei 31 % mažesne mirties nuo širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Žmonės, kurie gėrė kavą visą dieną, neturėjo tokios sumažėjusios rizikos. Šie rezultatai išliko net atsižvelgus į tokius veiksnius kaip miego trukmė, amžius, rasė, lytis, fizinio aktyvumo lygis, sveikatos būklė ir mityba.
Kodėl paros laikas yra svarbus?
Kaip tai įmanoma? Vienas iš galimų paaiškinimų yra tas, kad kavos gėrimas po pietų ar vakare gali sutrikdyti cirkadinį ritmą ir hormonų, tokių kaip melatoninas, kiekį. Mažas melatonino kiekis yra susijęs su aukštesniu kraujospūdžiu, oksidaciniu stresu ir didesne širdies ligų rizika.
Kavoje taip pat yra antioksidantų, kurie mažina uždegimą organizme, neutralizuodami laisvuosius radikalus – nestabilias molekules, kurios gali pažeisti ląsteles. Pasak autorių, kai kurie uždegimo žymenys pasiekia piką ryte, o tai gali paaiškinti didesnę kavos gėrimo naudą šiuo metu.