Ar pagirios stiprėja su amžiumi? ()
Daugeliui turbūt pažįstamas jausmas, kuris apima išgėrus per daug alkoholinių gėrimų: skauda galvą, šąla oda, bėga mintys ir sutrinka skrandžio veikla. Dažnai atrodo, kad su amžiumi pagirios tik stiprėja. Tačiau, ar tikrai?

© jarmoluk (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/photos/new-year-man-alcohol-hangover-428392/
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Nors daugybė žmonių, remdamiesi asmenine patirtimi, į šį klausimą atsakytų „taip“, nėra tvirtų mokslinių įrodymų, kad su amžiumi pagirios iš tikrųjų stiprėja, rašo „Live Science“. Nepaisant to, yra keletas įtikinamų priežasčių, kodėl taip gali nutikti.
„Nėra aišku, ar su amžiumi pagirios pablogėja visiems, ar tik kai kuriems žmonėms. Šia tema paprasčiausiai nebuvo atlikta pakankamai tyrimų, tačiau yra tam tikrų teorijų“, – „Live Science“ sakė Nacionalinio piktnaudžiavimo alkoholiu ir alkoholizmo instituto Epidemiologijos ir biometrijos skyriaus vadovas Aaronas White'as.
Alkoholis yra toksiškas ląstelėms, nes gali pažeisti DNR ir sutrikdyti svarbius ląstelių procesus. Skaidydamas alkoholis trumpam virsta kita toksiška medžiaga, vadinama acetaldehidu, po to virsta mažiau toksišku junginiu, vadinamu acetatu, o galiausiai – vandeniu ir anglies dioksidu.
|
Tačiau su amžiumi kepenų fermentai, metabolizuojantys alkoholį ir jo toksiškus šalutinius produktus, gali tapti ne tokie veiksmingi, todėl šios toksiškos cheminės medžiagos gali likti organizme ilgiau nei anksčiau.
Be to, acetaldehidas skatina uždegiminius procesus – suaktyvina citokinus, kurie sukelia nuovargį, nerimą, dirglumą ir bendrą prastą savijautą – visus klasikinius pagirių simptomus.
Palyginti su jaunais žmonėmis, vyresnio amžiaus žmonės dažniau kenčia nuo lėtinio skausmo ir uždegimą sukeliančių ligų, pavyzdžiui, diabeto ir artrito. Taigi, per didelis alkoholio kiekis gali sukelti dvigubą uždegimą.
Alkoholis iš organizmo taip pat išstumia vandenį. A.White'o teigimu, mokslininkai vis dar diskutuoja, kiek tiksliai dehidratacija yra svarbi pagirioms, tačiau gerai žinoma, kad dehidratacija gali sukelti galvos skausmą ir nuovargį – abu dažnus pagirių simptomus.
O sulaukus 60 metų dėl audinių nykimo bendras vandens kiekis organizme pradeda mažėti. Ši dehidratacija ne tik sukelia pagirias, bet ir gali padidinti alkoholio koncentraciją kraujyje po to, kai išgeriate.
Alkoholis taip pat trikdo miegą – nors gali padėti greičiau užmigti, jis blogina miego kokybę ir skatina ankstyvą prabudimą. Miego kokybė natūraliai prastėja su amžiumi, tad kartu su alkoholiu šis derinys tampa dar viena priežastimi sunkesnėms pagirioms.
Kol mokslas vis dar aiškinasi, kaip senėjimas veikia pagirias, vienas dalykas aiškus jau dabar: geriausia prevencijos priemonė – nevartoti per daug.
„Laikas – vienintelis universalus vaistas nuo pagirių. O jų išvengti padeda tik vienas dalykas – saikas“, – teigė A. White’as.