Tyrimas: kas penktas lietuvis nusistatęs prieš skiepus, trečdalis abejoja jų poveikiu (26)
Nuo gripo šiemet pasiskiepiję teigė 4,9 proc. apklaustų Lietuvos gyventojų, apie 12 proc. dar svarstė tokią tikimybę, visi likę skiepytis neketino. Kad skiepai yra naudingi, mano vos 34 proc. respondentų, o beveik 16 proc. prieš skiepus nusistatę kategoriškai.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Vakcina yra vaistas, o vaistai ne visiems padeda vienodai
Paklausta, kodėl tokia didelė žmonių grupė nėra kategoriškai nusistačiusi prieš skiepus, bet netiki jų veiksmingumu, D. Razmuvienė pasvarstė, kad šiai kategorijai greičiausiai reikėtų priskirti jaunus miesto gyventojus.
„Jie gauna daugiau įvairios informacijos, žino pavyzdžių, kurie, jų manymu, leidžia svarstyti, kad skiepai nėra efektyvi priemonė, nes žmogus vis tiek suserga. Tačiau reikia prisiminti, kad skiepas nėra kaltas, jei žmogus, būdamas tam tikro amžiaus ar turėdamas tam tikrą ligą – lėtinę arba ūmią, kitas sveikatos problemas, nesugebės pagaminti tam tikros apsaugos. Kita vertus, jei skiepas ir neapsaugos nuo ligos ar komplikacijų, jis tikrai apsaugos nuo mirties. Žmonės labai dažnai savo asmenines, socialines problemas bando pritempti skiepo efektyvumo nebuvimui.
Visgi bet kuri vakcina, prieš atsirasdama, praeina labai ilgus išbandymo etapus. Tik įsitikinus, kad skiepas yra efektyvus, jis patenka į mūsų įstaigas. Nors sklando visokių mitų, kad vakcina nežinia iš kur atvežta, neaišku kokia, tokių dalykų realybėj nėra. Taigi besąlygiškai teigti, kad vakcina neefektyvi, negalima. Ją būtina vertinti kaip kiekvieną vaistą. Vaistai ne visiems padeda vienodai. Vakcina taip pat yra vaistas“, - svarstė pašnekovė.
Specialistė sutiko, kad apie vakcinų veiksmingumą žmonės dažnai sprendžia pagal kasmet kylančias gripo epidemijas, kurios apima ir tas šalis, kurių gyventojai gan aktyviai skiepijasi nuo gripo.
„Visur lieka neskiepytų žmonių dalis, o gripo virusas plinta oro lašeliniu būdu, jo inkubacinis periodas – nuo 4 val. iki 2 parų, taigi tai labai laki, greitai plintanti infekcija. Atsiradus neskiepytų žmonių grupei, gripo virusas, aišku, plinta. O ir kai kurie pasiskiepiję žmonės, kaip minėjau, gali susirgti, nes jų imuninė sistema, esamos ligos neleido susidaryti imunitetui. Taigi vakcina niekada nesuvaldys situacijos taip, kad gripas visiškai išnyktų, nes nė vienoje šalyje nepasiskiepys 100 proc. žmonių“, - teigė D. Razmuvienė.
Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ šių metų lapkričio 16–29 dienomis naujienų portalo Delfi.lt užsakymu atliko viešosios nuomonės apklausą. Tyrime dalyvavo gyventojai nuo 18 iki 75 metų. Apklausa buvo atliekama standartizuoto interviu metodu.
Tyrimas vyko visoje Lietuvos teritorijoje, iš viso 75 atrankiniuose taškuose, išdėstytuose taip, kad reprezentuotų visą šalies teritoriją. Tyrimo metu buvo apklausti 1009 respondentai. Tyrimo dalyvių pasiskirstymas proporcingas gyventojų skaičiui šalies regionuose.
Tyrimo rezultatų paklaida 3,1 proc.