Žavus KTU išradimas: išmanusis pleistras naikina net ir antibiotikams atsparias bakterijas (0)
„Mane žavi galimybė sukurti inovaciją, kuri palengvintų sergančių žmonių kančias, pagreitintų ligonių gijimą. Išmanusis pleistras – tai pirmoji idėja, kurią bandau įgyvendinti“, – teigia Kauno technologijos universiteto (KTU) Medžiagų mokslo instituto (MMI) doktorantas Tadas Juknius. Biomedicininį išsilavinimą turintis, šiandien nanotechnologijų srityje dirbantis jaunasis tyrėjas mano, jog bendradarbiaudami skirtingų sričių mokslininkai gali sukurti įspūdingų, žmogaus gyvenimą keičiančių išradimų.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Gamybos kaina – iki kelių centų
Dar besimokantį Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Veterinarijos akademijos antrajame kurse T. Juknių įtraukė tarpdisciplininiai projektai. KTU MMI doktorantą žavi tai, kad dirbant tarpdisciplininėje komandoje, taikant įvairių sričių žinias, galima sukurti visą produktą – nuo idėjos iki realaus įgyvendinimo. Šiandien T. Juknius jau tobulina sukurtą pleistro prototipą.
„Pagaminti prototipą laboratorijoje – gana lengva, tačiau, galvojant apie masinę daikto gamybą, reikia įvertinti labai daug faktorių, pradedant nuo klijų, baigiant pleistro veikliąja zona, kuri atlieka funkciją“, – pasakoja T. Juknius.
Pasak jo, ištobulinus gamybos technologiją, atsakius į visus potencialių gamintojų klausimus apie procesą, įrangą, ir, žinoma, galutinio produkto kainą, verslo partnerių Lietuvoje atrasti nesunku. Rinkos situacija, T. Jukniaus teigimu, tokiam produktui yra palanki.
„Yra rinkoje pleistras, padengtas plona užgarinta sidabro danga, tačiau jis gana brangus, nes gamyboje sunaudojama daugiau sidabro. Be to, jo veikimas mažiau efektyvus: gaminant pleistrą mūsų sukurta technologija, veiksmingas sidabro nanodalelių paviršius yra daug didesnis“, – aiškina KTU mokslininkas.
Pasak jo, pleistro kainą, ištobulinus gamybos technologiją, galima sumažinti iki kelių centų.
Iš danų išmoko praktiškumo
T. Juknius studijavo ne tik dviejuose didžiausiuose Kauno universitetuose, tačiau tobulinosi ir užsienyje. Pietų Danijos universitete (Sonderborgas) bei Danijos technikos universitete (Kopenhaga) atlikęs praktiką KTU trečiojo kurso doktorantas teigia, jog svarbiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Danijos aukštųjų mokyklų yra ne turima įranga ar ištekliai, o žmonių požiūris.
„Mes įpratę skųstis, kad trūksta išteklių, kad viešieji pirkimai vilkina darbo procesą, o danai iš to nedaro jokių problemų. Jie sako: nueik į ūkinių prekių parduotuvę, nusipirk greitai stingstančio plastilino, medicinos prekių skyriuje rasi plastikinių vamzdelių ir iš viso to lengvai gali pasigaminti veikiantį prototipą. Puikus požiūris, jį pritaikau ir čia“, – šypsosi T. Juknius, pridėdamas, kad, vis dėlto brangios tyrimui reikalingos medžiagos įsigyjamos iš projektų lėšų.
Pasak jo, lyginti skirtingas aukštąsias mokyklas nėra prasmės, nes, pavyzdžiui, KTU turima įranga galima atlikti ypač aukšto lygio tyrimus, o kartu dirbanti skirtingų sričių mokslininkų komanda įkvepia kūrybingiems sprendimams.
Doktorantas T. Juknius dėkoja savo darbo vadovui prof. Sigitui Tamulevičiui ir bendram projektui su LSMU (NANOSMARTPLASTER) už finansavimą ir suteiktą galimybę įgyvendinti idėją.