Ilgai tikėta, kad stuburą ištiesins miegojimas ant lentos: kineziterapeutas papasakojo, kaip yra iš tikrųjų  ()

Tikriausiai ne vienas mūsų esame girdėję teiginį, jog miegojimas ant kieto pagrindo labai sveika nugarai ir padeda gydyti stuburo iškrypimus. Bet ar tikrai tai tiesa? Ar tikrai miegojimas ant grindų ar lentos padės kovoje su stuburo iškrypimu, vadinamu skolioze?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Atsakyti į klausimus bei papasakoti apie šią, iki šiol mitais ir legendomis apipintą, ligą sutiko kineziterapijos klinikos „Sveikatos gama“ vadovas, kineziterapeutas Andrius Fedosejevas, rašoma pranešime spaudai.

– Skoliozė – kas tai? Kokios jos rūšys ir atsiradimo priežastys?

– Skoliozė – tai stuburo iškrypimas į šoną, kuris geriausiai matomas žiūrint iš nugaros. Skoliozė formuojasi vaikystėje ir progresuoja ankstyvoje paauglystėje. Kai stuburo pakitimai nežymūs, nei pats vaikas, nei aplinkiniai gali nepastebėti pokyčių. Nes dažniausiais atvejais skoliozė visiškai neskausminga ir praktiškai jokių simptomų neturi. Tačiau skoliozei didėjant augimo metu, vaiko stuburas iškrypsta į šoną. Jis gali išlinkti visas arba tik viena kuri jo dalis. Tuomet stuburas suformuoja C raidę. Pasitaiko atvejų, kai ties krūtine stuburas išlinksta į vieną pusę, o ties juosmeniu į kitą, taip suformuodamas S raidę. Tad atsižvelgiant į tai, kurioje vietoje stuburo linkis yra didesnis, skoliozė vadinama juosmenine arba krūtinės.

Esant nedideliam stuburo iškrypimui, vaikas, paprastai, nieko nejaučia, niekuo nesiskundžia ir net nepastebi susidariusios deformacijos. Jis gyvena pilnavertį gyvenimą ir nepatiria jokio diskomforto. Tačiau, sparčiai augant, stuburas gali linkti vis labiau, o progresuojanti liga gali išprovokuoti slankstelių sukimąsi. Kartu su slanksteliais sukasi ir prie jų prisitvirtinę šonkauliai, taip deformuodami krūtinės ląstą. Dėl šių priežasčių atsiranda kupra, įdumba krūtinė. Todėl žmogus kenčia dėl pakitusios išvaizdos, o esant pažengusiai skoliozei, sutrinka vidaus organų – plaučių, virškinamojo trakto, širdies bei kraujagyslių - darbas. Stuburo iškrypimui progresuojant, jis neišvengiamai tampa matomu - pastebimos nevienodai atsikišusios mentės, vienas klubas ar petys atrodo aukščiau už kitą.

Skoliozės atsiradimo priežastys iki šiol yra mįslė. Mat šią ligą provokuoja daugybė įvairiausių veiksnių ir, deja, net 80 proc. visų atvejų ji pasireiškia dėl nežinomų priežasčių. Tokia skoliozė vadinama idiopatine. Šiai ligai įtakos turi genetika, todėl skoliozė gali pereiti iš kartos į kartą. Skoliozė yra vaikų liga ir gali pradėti vystytis net labai ankstyvoje vaikystėje, tad patariame tėvams stebėti vaikų laikyseną, kad spėtume laiku diagnozuoti ligą ir imtumės gydymo.

– Skoliozę nustatyti gana paprasta, o ją pagydyti?

– Skoliozę nustatyti galima labai paprastu, vadinamuoju Adamso testu ir tai gali padaryti net vaiko tėvai. Šiai patikrai atlikti nereikia jokio inventoriaus, o jos nauda neabejotina, nes ligą galima nustatyti labai ankstyvoje stadijoje. Skoliozės požymiai geriausiai išryškėja pacientui pasilenkus. Tad vaiko paprašoma atsukti nuogą nugarą, suglausti kojas, ištiesti rankas, suglausti delnus ir esant šitokioje padėtyje pasilenkti į priekį. Pasilenkus, labai gerai matosi stuburo būklė - ar jis tiesus, ar iškrypęs. Tikslią ligos diagnozę gydytojas patvirtina tik atlikęs pakitusios stuburo dalies rentgenogramą, kurios pagalba lengvai išmatuojamas stuburo iškrypimo kampas ir nustatomas deformacijos laipsnis.

Lietuvoje tik prieš porą metų atradome efektyvius būdus skoliozei gydyti. Tai vokiečių specialistės Katerinos Schroth sukurtas ir ilgus metus tobulintas metodas. Skoliozės gydymas Schroth metodu apima daugybę pozicijų, kurios parenkamos kiekvienam individualiam atvejui.

Gydant šiuo būdu sumažėja skausmas, sulėtėja arba iš viso nebeprogresuoja stuburo iškrypimai, pagerėja širdies ir plaučių funkcija, o laikysena tampa akivaizdžiai stabilesnė.

Skoliozę įmanoma išgydyti, tačiau tik tuomet, kai stuburas dar nėra pilnai susiformavęs. Tai yra, jei liga diagnozuojama vaikystėje ir ankstyvoje paauglystėje. Skoliozė nustatoma įvairaus amžiaus vaikams, nuo visai mažiukų kūdikių, iki paauglių. Bet labiausiai paplitusi 12–14 metų mergaičių ir 14–16 metų berniukų idiopatinė skoliozė, nes tai laikotarpis, kada stuburas greičiausiai auga ir yra lengviausiai pažeidžiamas. Todėl rekomenduojame šiuo metu labiausiai atkreipti dėmesį į vaiko laikyseną ir suskubti gydyti.

Žinoma, pats gydymas labai priklauso nuo vaiko sąmoningumo ir noro bendradarbiauti. Neužtenka pratimus kelis kartus per savaitę atlikti klinikoje, būtina kasdienė mankšta namuose. Tad vaikas, norėdamas pasveikti, privalo sąžiningai laikytis visų nurodymų – kaip reikia gulėti, sėdėti, vaikščioti, kokius pratimus atlikti.

Operuoti stuburą siūlome tik kraštutiniu atveju, jei liga sparčiai progresuoja ir nėra kitos gydymo galimybės. Pirmiausia stengiamės padėti pratimais ir mankštomis. Jei liga vystosi toliau, antrasis etapas – įtvaras arba korsetas, kurį tenka nešioti praktiškai visą parą. Ir jei stuburo iškrypimas vis tik didėja, tada jau paskutinis etapas – operacija.

– Ar tikrai miegojimas ant lentos padeda išgydyti skoliozę?

– Sakau kaip specialistas, tai yra visiška netiesa! Miegojimas ant kieto pagrindo niekaip neveikia žmogaus stuburo ir nepadeda skoliozės atveju. Tai dar iš senų laikų išlikęs mitas.

Dar vienas labai populiarus mitas, dėl kurio tėvams dažnai kyla daug klausimų, ar skolioze sergantiems vaikams reikia apriboti arba visiškai nutraukti fizinę veiklą. Vaikui apriboti judėjimo jokiu būdu nereikia, nes moksliniai tyrimai įrodė, jog fizinis aktyvumas tikrai nedidina skoliozės. Vaikas privalo gyventi aktyvų gyvenimą ir turėti pilnavertę vaikystę – sportuoti ir judėti tam, kad normaliai vystytųsi. Netiesa ir tai, kad kuprinės nešiojimas ant vieno peties sukels skoliozę. Tikrai ne. Norint tokiu būdu iškraipyti stuburą, vaikas kuprinę privalo nešioti visą parą. Tos kelios minutės nuo namų iki mokyklos tikrai nieko blogo nepadarys.

Taip pat labai gajus mitas, neva skoliozę galima išgydyti baseine. Plaukimas tikrai padeda palaikyti bendrą fizinį krūvį, tačiau skoliozės gydymui treniruotės vandenyje neturi jokios įtakos. Jei atvirai, daugybė garsių ir laurus skinančių plaukikų bei sportininkų turi gana didelę skoliozę.

Tad visus, vis dar tikinčius mitais galiu patikinti, jog norint pasiekti gerų rezultatų gydant skoliozę, būtina specializuota kineziterapija.

– Kaip išlikti sveikiems?

– Norint išlikti sveikiems, tiesiog reikia sveikai gyventi. Būtina reguliariai judėti, mankštintis, stiprinti kūno raumenis bei kaulus.

Žinoma, nepamiršti sveikai maitintis. Tėveliai, stebėkite savo vaikus – jų stovėseną, sėdėseną, kartas nuo karto atlikite Adamso testą. Jei vaikas mėgsta sėdėti neįprastai pasikreipęs, tas pozicijas stebėkite atidžiau ir stenkitės jas pakoreguoti. Taip padėsite savo atžalai išvengti skoliozės ar laiku pastebėję ligą suskubsite gydyti.

Pastebėję, kad Jūsų vaiko stuburas nėra tiesus, nebijokite konsultuotis su specialistais. Tikrai neskubėkite guldyti vaiko ant lentų ar ribodami fizinį aktyvumą atimti iš jo vaikystę.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: delfi.lt
(17)
(9)
(8)

Komentarai ()