Nerimstančios aistros D. Britanijoje - ar galima sukryžminti žmogų su gyvūnais? (6)
D. Britanijoje vis stipriau įsiplieskia nesutarimai, leisti ar ne genetikams kryžminti žmogaus DNR su gyvūnų ląstelėmis? Problema ne technologinė - visos sąlygos tam jau egzistuoja. Tačiau visa tai kertasi su įprastiniais etikos principais. Kaip bebūtų keista, Britanijos vyriausybė buvo pasiryžusi uždrausti tokius bandymus, tačiau tam pasipriešino medikai ir didelė dalis visuomenės. Dėl ko tokios aistro kyla?
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Atsakymo ilgai ieškoti nereikia - medikai žada sveikus ir laisvai prieinamus žmogaus vidaus organus, kuriuos bus galima perkelti ligoniams. Tad visuomenei tokie pažadai - vos ne amžinojo gyvenimo vizija.
O esmė labai paprasta. Iš gyvūnų jauniklių paimamos kamieninės ląstelės, kurios laikui bėgant priklausomai nuo DNR grandinės gali susiformuoti į bet kokį organą. Vadinasi, tereikia paimti žmogaus organo DNR grandinę ir ją "įskiepyti" į kamienines ląsteles. Tokiu būdu galima išauginti bet kokį reikiamą organą, o vėliau jį perkelti pacientui. Vos ne idealus būdas neatstatomai pažeistiems organams gydyti. Tačiau tenka pripažinti, jog tokie gyvūnai bus auginami tiesiog kaip žmogaus "atsarginės dalys". Skamba truputi kraupokai, jau nekalbant apie tai, kad sumaišomas žmogaus ir gyvūno DNR. Galimi šalutiniai poveikio rezultatai yra sunkiai įsivaizduojami - gal ir kentaurai iš pasakų prisikels į gyvenimą?
Natūralu, jog Anglijos visuomenė pasidalino į dvi stovyklas. Vieni, stojantys už mokslo ir technologijų progresą, šiuose eksperimentuose neįžvelgia nieko blogo ir reikalauja juos tęsti. Į jų pusę stoja didelė dalis visuomenės, besitikinti savo nuosavo organų banko. Priešingoje stovykloje - etikos sargai, kuriems tokios galimybės nesiderina su žmogiškumu ir gyvūnų teisėmis.
Pati Britanijos vyriausybė kartą jau bandė uždrausti tokius eksperimentus, tačiau šios minties teko atsisakyti, kuomet sukilo aršus visuomenės pasipriešinimas. Šiai dienai oficialiai leista sukurti embrionus, turinčius 99,9 % žmogaus genotipo ir 0,1% gyvūno genų. Belieka laukti eksperimeto rezultatų.
Pati idėja auginti organų atsargas sklando po pasaulį jau ganėtinai senai. Tik kol kas fantastikos mėgėjų rateliuose. Prieš kelis metus šia tema buvo sukurtas ir kino filmas "Sala" (Island). Ir ką gi, kas tebuvo raštojų fantazijos reikalas, pamažu tampa mūsų gyvenimo dalimi? Bet ar ne per anksti tokie drąsūs bandymai - juk kaip tik aiškėja, kad mes apie genus dar labai mažai ką žinome, o jau norime daryti vos ne stebuklus...
Plačiau: В Англии продолжаются бои за скрещивание человека с животным