Tobulėjantys budrumo preparatai: intensyvus, bet trumpas gyvenimas (0)
Nenorite atsilikti nuo vis greitėjančio gyvenimo tempo? Pamirškite kavą – naujos klasės Amerikos Maisto ir vaistų administracijos patvirtinti stimuliatoriai „Eugeroics“ padės jums dirbti daugiau ir geriau. Štai tokiais šūkiais po pasaulinę rinką ima plisti nauji budrumą skatinantys preparatai. Jų galimybės iš ties įspūdingos, tačiau...kiek ilgai žmogaus organizmas galės atlaikyti tokį "ritmo greitėjimą"?
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Tas nelemtas miegas...
Žmonės – gyvos būtybės, tad yra ribojami lovos traukos. Prie darbo stalo galite valgyti, bendrauti, atlikti tam tikras užduotis, tačiau anksčiau ar vėliau jums teks prigulti.
„Po 18–19 nemigos valandų, jūsų smegenų funkcijos sulėtėja ir ima prasčiau veikti“, – teigia JAV miego medicinos specialistas Andrew O. Jamiesonas. Šiuo atveju, neužmigti jums gali pagelbėti kava, tačiau susikaupti ji nepadės.
„Senosios“ kartos stimuliatoriai – kofeinas, amfetaminai ir narkotikas ritalinas paliekami praeičiai, nes atkeliauja naujovė – „Eugeroics“. Šios naujos rūšies žvalumo piliulės žada ateities darbuotojus ne tik palaikyti ant kojų, bet ir pagelbėti susikaupti per visą naktį bei ateinančią dieną. Tačiau kiek šis susikaupimas nualins organizmą ir sutrumpins jums gyvenimą - to tikrai niekas net negalvoja ištirti.
Kitas sparčiai populiarėjantis ateities „miego priešas“: modafinilas, 1998 m. patvirtintas JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA), yra skirtas gydyti narkolepsijai.
Preparatą jau vartoja ir karinių oro pajėgų pilotai, misijose užtrunkantys 40 valandų, ir besiruošiantys egzaminams studentai.
Vaistų gamintojai „Cephalon in Frazer“ iš Pensilvanijos, laukia FDA pritarimo armodafiniliui, kurio vienkartinė dozė, žadama, žmogaus žvalumo periodą dar pailgintų.
Nauja bemiegių naktų era su CX717
Kalifornijos mokslininkai, finansuojami kariuomenės, šiuo metu ruošia panašios paskirties CX717 preparatą. Šie vaistai buvo kuriami miego sutrikimams bei narkolepsijai gydyti, tačiau jų dramatiška įtaka darbo valandų ilginimui verčia tyrinėtojus pakeisti tyrimų kryptį.
Mokslininkai tik apytikriai ištyrė šių vaistų poveikį. Priešingai tradiciniams stimuliatoriams, „Eugeroics“ neišjudina vien žmogaus kūno.
Vietoj to jie „žnybteli“ tam tikrą miegą reguliuojantį smegenų mechanizmą, taigi vartotojas nejaučia įtampos, nervingumo ar įsiaudrinimo, tiesiog lieka budrus. Šis "žnybtelėjimas" tiesiog pagerina tarpneuroninius ryšius, kurie organizmui pavargus nusilpsta. Tad preparatas sustiprindamas šiuos ryšius leidžia toliau "spausti sultis" iš neuronų. Be to, šis preparatas neveikia kitų organizmo funkcijų, tad miegui jis netūrėtų kliūdyti. Kitaip tariant, miego noras nepraeis, tačiau galimybė dirbti išliks.
Eksperimentai su CX717 ir beždžionėmis parodė, jog pavartojusios preparato, tačiau nemiegojusios beždžionės, elgėsi lyg joms miego netrūktų, o nevartojusios CX717 kur kas geriau pasirodė intelekto testuose.
Štai kas: vaistai miego nepakeičia ir dešimtys tyrimų rodo, jog miego trūkumas sukelia imuniteto sumenkimą, depresiją ir kitus sutrikimus. Juk kitaip ir būti negali - bet kokie prepratai, atitolinantys miegą, tiesiog "forsuoja" organizmą, kuriam būtinas poilsis atstatyti energijos sąnaudas. Kokios tokio forsavimo pasekmės geriausiai žino sportinių automobilių vairuotojai ir mechanikai - kuo daugiau iš jo "išspaudi" tuo greičiau jis nusibaigia...O koks svarbus mūsų organizmui yra miegas, mes jau apie tai rašėme.
Nors toks pašalinis ir neišvengiamas vaistų poveikis aiškus daugeliui, tačiau tuo pačiu ekonominis spaudimas „negulti lovon“ stiprėja. Bent keturiomis valandomis sutrumpinus nakties miegą, per metus atsirastų 1,5 tūkst. laisvų valandų.
Tai – papildomi 9 mėnesiai standartinių 40 valandų darbo savaičių – galybė laiko užsitarnauti paaukštinimą ar įsteigti nuosavą įmonę. O kaip su senatve ir sveikata? Senatvė dar toli....
Įsivaizduokite, jog geriate dvigubą porciją kavos su pienu, tuo metu likusieji kolegos „gaivinasi“ naujausiais „Eugeroics“. Jeigu jums rūpi karjera ir galimybė būti pirmiems - pasirodysite kaip naivus atgyvena. Tad paklausa tokiems vaistams tikrai atsiras. Kaip ir paklausa organizmo nusidėvėjimą gydantiems vaistams...
JAV bioetikas, knygos „Minčių karai“ autorius, Jonathanas Moreno ragina neskubėti rinktis neaiškaus poveikio piliulių ir stimuliatorių vartojimo tikslus vadina juokingais. Tačiau pasidavus šiuolaikiniam ritmui išlaikyti blaivų mąstymą gana sudėtinga...
Paregta pagal:
-
Asta Medvedskytė. Amerikoje patvirtinti nauji „miego priešai“