Kuo labiau sunokęs vaisius - tuo saldesnės bus jo sultys  (4)

Kiekvieną dieną žmonės manęs teiraujasi apie parduotuvėje perkamas sultis pakeliuose. Nepaisant to, kad jas gamina vietiniai gamintojai, bei to, kad ant pakuotės nėra nurodyta, jog į sultis buvo papildomai dėta cukraus, saldus sulčių skonis žadina nepasitikėjimą.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Taip yra daugiausiai dėl 2 priežasčių: visų pirma, šie prietarai išliko nuo tų laikų, kai Lietuvoje atsirado galimybė pirkti miltelius ir iš jų patiems gamintis „sulčių gėrimą“. Antra, parduotuvėje pirktas vaisius, pavyzdžiui, apelsinas, retai kada būna toks saldus, kaip apelsinų sultys pakeliuose – labai dažnai apelsinai rūgštoki, neprinokę ar net sausi, taip pat, kaip ir vynuogės bei kiti vaisiai. Kalbant su vietiniais gamintojais, kurie gamina tikras, 100% natūralias sultis pakeliuose, aš gavau naudingos informacijos bei atsakymų į galbūt anksčiau neatsakytus klausimus.

Kodėl pirkti parduotuvėje vaisiai ir uogos neretai rūgštoki, kitaip nei parduotuvėje parduodamos sultys pakeliuose

Sultys bei vaisiai, iš kurių jos gaminamos, yra vertingas natūralaus vaisių cukraus – fruktozės ir gliukozės, - šaltinis. Būtent šių angliavandenių dėka vaisiai ir jų sultys ir yra tokio saldaus skonio. Ypatingai daug fruktozės yra sultyse bei perdirbtuose jų produktuose – vynuogių sultyse, nektare, razinose, - todėl jos yra tokios saldžios.

Vaisių saldumą daugiausia lemia jų sunokimo laipsnis nuskynimo laikotarpiu. Pavyzdžiui, tam, kad vaisius ir sultis  iš tolimų nuo Lietuvos šalių (Pietų Amerikos šalių, Tolimųjų Rytų šalių, Afrikos ir etc) atgabenti į mūsų šalį sveikus, jie neretai yra surenkami prieš jiems sunokstant. Kita vertus, sulčių koncentratai, iš kurių gaminamos 100% natūralios parduotuvėse perkamos sultys pakeliuose, gaminamos iš vaisių, kurie yra visiškai sunokę. Kaip bręsta žmogaus organizmas, taip noksta ir vaisiai bei daržovės. Visoms gamtos dovanoms svarbu pasiekti visiškos brandos, kad jos būtų visavertės bei pasižymėtų geriausiomis galimomis savybėmis (skonis, vaizdas, maistinė vertė).

Kaip paprastais žodžiais pasakojo vietinis gamintojas, pavyzdžiui, apelsinų sultys gaminamos iš koncentrato, kuris gautas iš apelsinų, kurie ilgiau „kabėjo ant medžio ir buvo surinkti maksimalaus sunokimo momentu (24-48 val. bėgyje)“.

Kodėl sultys rekomeduoja gerti pusryčiams?

Dauguma žmonių pusryčiauja nuo 7 iki 9 val. Ne veltui jis laikomas pačiu svarbiausiu valgymo metu dienoje, todėl kad su pusryčiais susijusią energiją organizmas naudoja pirmoje dienos pusėje, kuri paprastai būna pati aktyviausia, nes tuo metu mokomasi arba dirbama. Todėl svarbu valgyti pusryčius. Antra vertus, jo metu svarbu valgyti angliavandenių prisotintą maistą, kurie yra pagrindinis energijos šaltinis. Natūralios sultys užtikrina šias funkcijas, nes sulčių stiklinė po prabudimo pažadina skrandį bei imamos gaminti skrandžio sultys ir taip žmonės skatinami sveikai papusryčiauti. Taip pat sultys aprūpina organizmą jam reikalingais angliavandeniais. Su angliavandeniais turime gauti 50%–65%  bendros dienos energijos normos (visa kita dalis – baltymai ir riebalai).  Be to, sultyse esantis cukrus leidžia organizmui per pusryčius užtinkrinti ilgalaikį sotumo jausmą. Sulčių gėrimas rytais skatina pozityvų poveikį, patvirtino skirtingi tyrimai. Taip  pagerinamas žmogaus gebėjimas susikaupti, gerėja atmintis bei nuotaika.

Sveikam gyvenimo būdui puoselėti svarbi kalorijų kilmė

Dirbdama su žmonėmis, kuriems rūpi sveikas gyvenimo būdas bei gera savijauta, aš padariau išvadą, kad per daug dėmesio skiriama kalorijų kiekiui, o ne jų kilmei, kas yra gerokai svarbiau. Pavyzdžiui, kad produktas yra naudingas ir buvo pagamintas iš vaisių, kurie augo natūraliose sąlygose. Aišku, kaip ir bet kurioje srityje, taip ir geriant sultis, reikia saiko ir sveiko proto. Rekomenduojama žmogui į dieną išgerti sulčių stiklinę.

Svarbu nepamiršti, kad kaip šviežiai išspaustose sultyse, taip ir sultyse pakeliuose – vis tie patys vaisiai, tik koncentruotame pavidale. Pavyzdžiui, stiklinėje sulčių slypi 4-5 pomidorai arba 2-3 išspausti apelsinai. Todėl išgėrus sulčių stiklinę, organizmas apsirūpina dideliu kiekiu vaisių ar uogų.  Kaip buvo minėta anksčiau, ypatingai sultis rekomenduojama gerti ryte, tokiu būdu priimant organizmui būtiną angliavandenių dozę, kurie yra svarbiausias energijos šaltinis organizmui.

Aušra Jauniškytė, gydytoja dietologė
Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (4)

Susijusios žymos: