Kaip internetas keičia vartojimo įpročius  ()

Mūsų vartojimo įpročiams – maisto, renginių, kelionių, informacijos, pirkimo – didelę įtaką daro aplinka. Vis daugiau verslų ir idėjų perkėlus į skaitmeninę erdvę, neišvengiamai pasikeitė ir mūsų pasirinkimai bei būdai, kaip mėgstamos prekės, paslaugos ar aktualus turinys mus pasiekia. Vis daugiau dalykų galima rasti, užsisakyti, parduoti ar rekomenduoti vos vieno mygtuko paspaudimu ar keletu žinučių.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Naujosios technologijos ir internetas negrįžtamai palietė kone visus mūsų gyvenimo aspektus. Vis daugiau žmonių yra priklausomi nuo kompiuterių bei mobiliųjų telefonų ir sunkiai įsivaizduoja savo dieną be naršymo internete, įsitraukimo į virtualius socialinius tinklus. Gaminami vis mažesni, kompaktiškesni išmanieji telefonai, turintys vis daugiau funkcijų, programėlių, tad didžioji dalis pasaulio informacijos tampa pasiekiama vos per akimirką ten, kur tuo metu esame.

Reikalus tvarkyti galima nors ir su pižama

Seniau žmonės viešajame transporte dažniau skaitydavo knygą ar laikraštį, o dabar vis daugiau akių nukreiptų į išmaniųjų prietaisų ekranus, siųsdavo ranka rašytus laiškus ir atvirukus vietoj paveiksliukų pokalbių programėlėse, dažniau keliaudavo į kiną ir koncertus, užuot siuntęsi muziką ir filmus į mobiliuosius įrenginius ir žiūrėdami ar klausydami mėgiamų kūrinių vieni namuose ar keliaudami. Eiti į parduotuvę, kelionių agentūrą, koncertą reikėdavo pastangų – apsirengti, pasitempti, pasirodyti prieš žmones, o dabar pasirodymai, madų aptarimai ir nuomonių ginčai vyksta socialiniuose tinkluose ir komentarų skiltyse portaluose.

Daugybę dalykų, dėl kurių reikdavo išsiruošti iš namų, susiplanuoti laiką ir vykti į konkrečią vietą, dabar galime atlikti tiesiog gulėdami lovoje su pižama. Patarimo dažniau klausiame ne šeimos narių, draugų ar kolegų, ieškome informacijos ne biliotekose, o „Google“ paieškos svetainėje. Internete dairomės ne tik konkrečios informacijos (tam puikiai tinka virtualūs katalogai, pavyzdžiui, spec.lt) – kontaktų, darbo laiko ar pan., itin dažnai paieškos užklausos prasideda fraze „ką daryti, kai...“.

Tikrą paštą, išskyrus situacijas, kai prireikia išsiųsti itin svarbius dokumentus (nors ir daugumą jų jų pakeitė el. dokumentai, patvirtinami el. parašu) ar realius siuntinius, pakeitė elektroninis paštas ir pokalbių programėlės. Internetu vis dažniau perkamos ne tik sunkiai gaunamos prekės, kurias reikia parsisiųsti iš užsienio, bet atliekamas kasdienis apsipirkimas – maisto, buitinių prekių, drabužių. El. parduotuvė pasaulisdelne.lt po vienu virtualiu stogu siūlo kūdikių ir vaikų prekes, buitinę chemiją, kosmetikos ir higienos produktus, eterinius aliejus ir net žuvų taukus – platus pasirinkimas vienoje vietoje padeda sutaupyti laiko ir lengviau rasti specializuotų produktų.

Pasaulis sumažėjo, o paslaugų teikėjų reputacija vertinama globaliai

Internetu galima susimokėti komunalinius ar su darbine veikla, pajamomis susijusius mokesčius, atlikti bankines operacijas ir net gauti finansines konsultacijas ar buhalterines paslaugas, daugelį administracinių darbų šiais laikais galima perleisti virtualiam asistentui. Kelių mygtukų paspaudimu galima sužinoti teisinių ar mokesčių paslaugų kainas ar susitarti dėl profesionalaus finansų valdymo, tvarkyti migracijos reikalus, pasirūpinti skolų išieškojimu, pasirūpinti advokato paslaugomis – visas šias paslaugas teikia pvz: audita.lt , teisinespaslaugos.info/lt

Turizmo agentūrų puslapiuose ir keliautojų forumuose naršome ieškodami geriausių kelionių pasiūlymų išsvajotoms atostogoms, ieškome keliautojų atsiliepimų, rekomendacijų, žiūrime nuotraukas ir vaizdo medžiagą iš vietų, kurias norėtume aplankyti, diskutuojame su bendraminčiais, o kartais net galime rasti laikinus namus pas visai nepažįstamus žmones – tam sukurta ne viena svetingumo programa, vienijanti daugybę keliautojų visame pasaulyje. Vis tik, nors netrūksta ir nuotykių ieškotojų bei avantiūristų, lietuvių šeimos su vaikais ne vienus metus mielai renkasi ilsėtis šiltoje Turkijoje ar egzotiškame Egipte. kidytour.lt kelionių paketus galima įsigyti tiesiog internetu – paprastas ir greitas procesas itin aktualus tėvams, auginantiems mažus vaikus.

Internetas yra greitas ir patogus būdas tiek pramogauti, tiek tvarkyti reikalus, rasti reikiamą informaciją. Technologinė pažanga nesustabdoma ir yra pokyčių variklis, vis tik kai kurie pokyčiai dalį visuomenės neramina. Ypač su naujovėmis sunku apsiprasti vyresnės kartos atstovams, kuriems ir televizoriaus atsiradimas tuomet atrodė lyg stebuklas. Internetas sumažino pasaulį, atstumus ir smarkiai išplėtė galimybes – žinoti, bendrauti, pasiekti.

Kokybiškam gyvenimui reikalingas realaus ir virtualaus vartojimo balansas

Internetas bei kitos informacinės technologijos daugeliu atveju stipriai palengvino gyvenimą ir yra puikus įrankis norint sutaupyti laiko ir užsitikrinti komfortišką kasdienybę. Tačiau tame informacijos liūne yra įvairiausio plauko turinio, be to rinkodaros specialistai randa vis išmanesnių sprendimų, kaip įtraukti vartotoją, kaip išlaikyti jo dėmesį ar kaip parduoti prekę, kurios jam iš tiesų visai nereikia. Todėl rasti balansą tarp realaus gyvenimo ir virtualios erdvės, tarp pramogų ar tuščio naršymo internete, kai sunku suvokti, kur dingo laikas, ir prasmingos, produktyvios veiklos – kiekvieno asmeninė atsakomybė.

Ar visada svarbiausias rodiklis yra laikas, kurį galime sutaupyti? Skubėjimo ir nuolatinio lėkimo kaina dažnai yra prarastas gebėjimas pajusti sau tinkamiausią tempą, atsirinkti turinį, kuris išties reikalingas, atbukęs kritinis mąstymas, taip pat, nors socialiniame tinkle galime puikuotis tūkstančiais žmonių, vis daugiau vienišų žmonių, silpsta bendruomeniškumo jausmas. Tad kartais išties verta rasti laiko ir apsipirkti gyvai užuot užsakius internetu, susitikti gyvai užuot susirašinėjus – gyvas ryšys, nuoširdi šypsena, lengvas pokalbis, netikėtas atsitiktinumas, pakeliui sutiktas pažįstamas ar išgirsta istorija, suteiks emocijų ir žmogiškos šilumos, ko ekranas vis dar negali perteikti, kad ir kas sėdėtų už jo.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai ()

Susijusios žymos: