Lietuvos kaimynystėje aptiktas vaiko „vampyro“ kapas. Palaidotas su spyna ant kojos ()
Archeologai Lenkijoje atkasė 400 metų senumo mažo vaiko skeletą, kuris buvo palaidotas veidu žemyn, o jam ant kojos buvo uždėta geležinė spyna – matyt, tam, kad jis negalėtų prisikelti iš numirusiųjų.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Vaikas buvo palaidotas XVII a. Pieńo kaime netoli Lenkijos šiaurinio Bydgoščiaus miesto, kuris, atrodo, buvo „apleistų sielų“ ir vargšų, negalinčių sau leisti būti palaidotiems bažnyčios teritorijoje, kapinės.
Archeologai apskaičiavo, kad mirties metu vaikui buvo 5–7 m.
Palaikai rasti vos už kelių metrų nuo pernai aptikto „vampyrės“ moters skeleto, kuri buvo palaidota maždaug tuo pačiu metu su ant kaklo uždėtu pjautuvu ir panašia spyna ant kojos.
Pagal to meto tradicijas tokios pakabinamos spynos buvo skirtos lavonui kape „įtvirtinti“.
„Pakabinama spyna rodo, kad žmonės bijojo šio vaiko po jo mirties“, – sakė Mikalojaus Koperniko (Nicolaus Copernicus University, NCU) universiteto archeologas Dariuszas Polińskis.
Šioje vietoje nebuvo rasta kitų taip palaidotų vaikų skeletų, todėl tikėtina, kad tai vienintelis žinomas tokio palaidojimo pavyzdys Europoje, sakė Polińskis.
Kaimo kapinės
D.Polińskis kelerius metus vadovavo kasinėjimams Pieńo vietovėje, o jo komanda čia aptiko apie 100 kapų. Per naujausius kasinėjimus buvo atkasta dar 13 kapų.
Pasak D.Polińskio, šios kapinės nebuvo įprastinė laidojimo vieta kaime – įprastai kapinės turėjo būti bažnyčios šventose ribose.
Palaidoti bažnyčios kapinėse būtų buvę brangu, todėl tie, kurie negalėjo sau to leisti, buvo laidojami kitur.
Atrodo, kad šiose mažesnėse kapinėse taip pat buvo laidojamos „apleistos sielos“, net jei jos galėjo sau leisti geresnes laidotuves, teigė D.Polińskis.
Pavyzdžiui, pernai aptikta „vampyrė“ moteris su ant kaklo uždėtu pjautuvu akivaizdžiai buvo turtinga: archeologai jos drabužiuose rado aukso siūlų, o ant kaukolės – aukso taškelių, o tai rodė, kad ji gėrė vaistų, kurių sudėtyje buvo aukso.
D.Polińskis ir jo komanda laukia moters kaulų DNR analizės rezultatų, kurie apie ją galėtų papasakoti daugiau. Tačiau kol kas jų išvados rodo, kad ji sunkiai sirgo.
Nemirtingas vaikas
Komanda taip pat tikisi atlikti naujai rastų palaikų DNR analizę. Kol kas nežinoma, ar vaikas buvo vyriškos, ar moteriškos lyties, sakė D.Polińskis.
Pasak mokslininkų, gyvi žmonės ypač bijojo mirusių vaikų, nes manė, kad jie gali sugrįžti kaip vaiduokliai, juo labiau, jei vaikas mirė staiga ar neįprastai.
Nors praėjusiais metais rasta moteris, o dabar ir vaikas buvo vadinami „vampyrais“, D.Polińskis teigė, kad šiuolaikinė vampyrų samprata atsirado vėliau, o tuo metu šis terminas nebuvo vartojamas.
Toje vietoje buvo rasti dar kelių vaikų kaulai, tačiau atrodo, kad jų palaikai buvo pažeisti, o kitų pilnų vaikų skeletų nerasta, sakė jis.
Vieno vaiko žandikaulio fragmentas nusidažė žalia spalva, ir archeologai mano, kad jis buvo palaidotas su varine moneta burnoje – tuo metu tai buvo įprasta laidojimo tradicija.
D.Polińskis ir jo komanda šiuo metu analizuoja per šių metų kasinėjimus rastus palaikus ir tikisi kitais metais grįžti į šią vietą, kad pamatytų, ką dar pavyks ten rasti.
Parengta pagal „Live Science“.