„Per pirmąją kelionę rėžėsi į ledkalnį...“ Tai ne „Titanikas“. Kas nutiko Danijos laivui (Foto)  ()

Praėjus beveik penkiems dešimtmečiams po „Titaniko“ nuskendimo, vandenyne ištiko dar viena tragedija.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Danijos krovininis ir keleivinis laineris MS Hans Hedtoft buvo išplaukęs į savo pirmąją kelionę prie Vakarų Grenlandijos krantų, kai 1959 m. sausio 30 d. susidūrė su ledkalniu ir nuskendo, žuvo visi laive buvę įgulos nariai ir keleiviai. Kaip ir „Titanikas“, danų laivas taip pat buvo laikomas „nepaskandinamu“.

MS Hans Hedtoft pastatytas 1958 metų gruodį Frederikshaune, šiaurės Danijoje. Beveik 83 m ilgio, 2857 tonų krovininis laivas buvo specialiai sukurtas, kad galėtų atlaikyti atšiaurias sąlygas Šiaurės Atlanto vandenyne, ypač palei Grenlandijos krantus.

Dvigubo korpuso ir septynių sandarių skyrių bei sustiprintų laivapriekio ir laivagalio dalių laivas buvo sukurtas taip, kad būtų itin tvirtas. Jame buvo sumontuoti moderniausi prietaisai – ​​radarai, girokompasai ir radijo bangomis aprūpinti gelbėjimosi plaustai.

Kapitonas P. L. Rasmussenas išdidžiai paskelbė: „Šis laivas reiškia Arkties navigacijos revoliuciją“, o vyriausybės pareigūnas užtikrintai tvirtino: „Dabar galime plaukti į Grenlandiją ištisus metus“.

MS Hans Hedtoft į savo pirmąją kelionę išplaukė iš Kopenhagos 1959 m. sausio 7 d. Kakortoką (tuomet Julianhobas), Grenlandijoje, pasiekė rekordiškai greitai. Grenlandijoje laivas užsuko į Nuką, Sisimiutą ir Maniitsoq, ir grįžo atgal į Kakortoką.

 

Sausio 29 d. laivas pradėjo savo kelionę atgal į Kopenhagą. Laive buvo 40 įgulos narių, šaldytos žuvies krovinys ir 55 keleiviai, įskaitant vieną iš dviejų Grenlandijos atstovų Danijos parlamente, ir šeši vaikai.

Kitą rytą, apiplaukus Farvelo kyšulį, piečiausią Grenlandijos tašką, laivas papuolė į audrą ir matomumas sumažėjo iki mažiau nei 2 km.

13.56 val. meteorologinė stotis užfiksavo laivo išsiųstą SOS signalą, kuriame buvo skelbiama, kad MS Hans Hedtoft susidūrė su ledkalniu. Jo padėtis buvo nurodyta maždaug 30 km į pietryčius nuo Farvelo kyšulio. Po valandos buvo išsiųsta dar viena žinutė, kad mašinų skyrius užtvindytas.

 

15.12 val. iš laivo atėjo pranešimas, kad laivas skęsta. Mažas Vakarų Vokietijos okeaninis traleris Johannes Krüss ir JAV pakrančių apsaugos kateris Campbell pasuko į nukentėjusio laivo pusę. Kitas vokiečių žvejybos traleris radijo ryšiu pranešė, kad jau pakeliui.

17:41 atėjo paskutinė MS Hans Hedtoft žinutė: „Lėtai skęstame ir reikia skubios pagalbos“.

Kelias kitas dienas ir naktis laivai ir lėktuvai šukavo teritoriją, ieškodami dingusio laivo su 95 žmonėmis pėdsakų, tačiau nuolaužų nerasta, išskyrus gelbėjimosi ratą, kuris buvo išplautas į Farerų salų pakrantę praėjus maždaug 9 mėnesiams po laivo nuskendimo.

 

Įdomiausia buvo tai, kad laive buvo įrengtos trys gelbėjimo valtys, kurių kiekviena galėjo talpinti po 35 žmones. Be to, jame buvo dvi 20 žmonių talpinančios gelbėjimo valtys ir keturi savaime pripučiami gelbėjimo plaustai su automatiniais nelaimės švyturiais.

Tačiau dėl tam tikrų priežasčių gelbėjimo valtys nebuvo nuleistos. Galbūt laivo įgula tikėjosi, kad pagalba atvyks laiku. Galbūt kapitonas nusprendė visus palikti laive iki paskutinės įmanomos akimirkos, nes jūra buvo per banguota, kad būtų galima nuleisti gelbėjimo valtis.

MS Hans Hedtoft tebėra paskutinis žinomas po susidūrimo su ledkalniu nuskendęs laivas, kuriame žuvo žmonės.

2005 m. Danijos karalienė Magarita II Kopenhagoje atidengė paminklą, skirtą 95 žuvusiems žmonėms, kurie nuskendo kartu su laivu.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(8)
(1)
(7)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()