Atrodo, kad šis metalas nėra toks paslaptingas ()
Pastatui suteikė „raudoną atspalvį“.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Legendinis metalas orichalkas, minimas senoviniuose tekstuose, pasirodo, ne tokia fikcija. Atrodo, kad mokslininkai išaiškino orichalko paslaptį, Viduržemio jūroje aptikę metalo krovinį, rašo „iflScience“.
„Orichalcum“ pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžio „kalnų varis“. Viena ryškiausių jo nuorodų yra Platono legendoje apie Atlantidą, kur jis apibūdinamas kaip „brangesnis [...] už viską, išskyrus auksą“. Dialoge, pavadintame Kritijas, pasakojama, kaip mitinės Atlantidos citadelės sienos, kolonos ir grindys buvo padengtos orichalku, kuris pastatui suteikė „raudoną atspalvį“.
|
Šis metalas taip pat minimas keliuose kituose senoviniuose tekstuose, įskaitant Cicerono ir Plinijaus Vyresniojo kūrinius, kurie abu buvo parašyti I mūsų eros amžiuje.
Dėl nuorodų į rausvą atspalvį mokslininkai manė, kad orichalkas gali būti žalvario rūšis, vario ir cinko lydinys. O šiuolaikiniai archeologiniai radiniai atskleidžia tikslią jo sudėtį, rašoma straipsnyje.
2014 metais naras Viduržemio jūroje prie senovės Graikijos miesto Gelos pakrantės, šiuolaikinėje Sicilijoje, aptiko 40 metalo lydinio luitų. 2016 m. vietos valdžios atlikti tolesni tyrimai atskleidė dar 47 luitus, esančius vos už 10 metrų nuo pirmojo radinio. Paaiškėjo, kad abi luitų talpyklos priklausė tam pačiam laivui, kuris nuskendo maždaug prieš 2500 metų.
Metalo luitai pasirodė esąs vario ir cinko lydinys, o tai rodo, kad tai buvo senovinis orichalkas.
Mokslininkai taip pat mano, kad senovės Romos monetose rado orichalko įrodymų. Dauguma šios eros monetų buvo pagamintos iš aukso, sidabro, bronzos ar vario. Tačiau 2019 metais atliktas tyrimas naudojant skenuojantį elektroninį mikroskopą parodė, kad kai kurios monetos, nukaldintos po Augusto (23 m. pr. Kr.) ir Nerono (63–64 m. po Kr.) reformų, buvo pagamintos iš vario ir cinko lydinio, kuriame cinko yra iki 30 proc.
Taigi, greičiausiai, „orichalcum“ yra senovinis terminas, naudojamas apibūdinti tam tikrą žalvario rūšį - lydinių, kurių pagrindiniai komponentai yra varis ir cinkas, klasę.