Aptiktas pirmas toks moters palaidojimas regione – bet lieka neatsakytų klausimų  ()

Atlikus naują DNR analizę nustatyta, kad viduramžių skeletas, palaidotas su lankininkystės atributais X a. kapinėse Vengrijoje, yra moters. Tačiau, kadangi jos kapas toks unikalus, tyrėjai nesiryžo jos vadinti kare.


Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© OudsidEscape (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/photos/skull-graveyard-genoa-denture-bone-476740/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Įvertinti galimą asmens „profesiją“ yra sudėtinga problema“, – lapkričio 26 d. žurnale „PLOS One“ paskelbtame tyrime rašo Vengrijos Segedo universiteto bioarcheologas Balázsas Tihanyi ir jo kolegos, tačiau moteris „galėjo turėti gyvenimo būdą, panašų į kitų kapinėse su ginklais palaidotų asmenų“.

Šis palaidojimas buvo vienas iš 262, aptiktų XX a. devintojo dešimtmečio pradžioje Sárrétudvari-Hízóföld (SH) archeologinėje vietovėje Vengrijos rytų centrinėje dalyje. Kapinyne, datuojamame Vengrijos užkariavimo laikotarpiu (IX-X a.), buvo palaidoti įvairaus amžiaus vyrai ir moterys. Nors 58 kapuose buvo palaidoti šaudymui iš lanko naudoti ginklai – strėlių antgaliai, strėlinės ar lanko plokštelės – tik viename iš tokių kapų buvo ir papuošalų, paprastai randamų moterų kapuose.

[EU+Kuponai] „Winter Sale 2025“! Kainos nutirpo 60 %. Energijos stotelės, dulkių siurbliai, vaizdo projektoriai ir kt. Ribotas kiekis (Video)
2814

„Winter Sale 2025“ išpardavimas!

Nuolaidų kuponai

Galioja iki 2025-01-28

Iš Europos sandėlių

Iki 2 metų garantijos

1) „FOSSiBOT F1200“ - mobili energijos stotelė, 1200W, 1024Wh, LiFePO4, tarnaus 10+ metų

2) „JIGOO C500“ - rekordinės kainos 500W belaidis dulkių siurblys

3) „Wanbo T2 Ultra“ - 1080P, Android TV 11, Netflix ir kt. už fantastišką kainą

Išsamiau

Kad geriau suprastų šį neįprastą palaidojimą, pavadintą SH-63, B. Tihanyi su kolegomis ištyrė kaulus ir asmens DNR. Jie nustatė, kad SH-63 buvo vyresnio amžiaus suaugusi moteris, kurios kaulai buvo stebėtinai lengvi – o tai leidžia manyti, kad jai galėtų būti diagnozuota osteoporozė.

Be to, tyrėjai nustatė kelis užgijusius moters skeleto lūžius. Jos dešiniojo žasto kaulas buvo lūžęs dviejose vietose, taip pat dešinioji ir kairioji mentės. Jie galėjo atsirasti dėl kritimo ant ištiestos rankos, rašė komanda tyrime – o tai dažnai pasitaiko vyresnio amžiaus moterims, sergančioms osteoporoze.

Tačiau kaulų sužalojimai, su kuriais susidūrė ši moteris, buvo pastebėti ir SH kapinėse palaidotuose vyruose – ypač tuose, kurie buvo palaidoti su ginklais ir jodinėjimo reikmenimis. Nagrinėdami SH-63 kaulų ir sąnarių pokyčius, tyrėjai nustatė, kad ji taip pat greičiausiai užsiėmė tam tikra pasikartojančia fizine veikla – pavyzdžiui, jodinėjo žirgais.

 

Vadinamuoju Vengrijos užkariavimo laikotarpiu vengrai (dar vadinami magijarais) į Karpatų baseiną atvyko X a. pradžioje ir integravosi į vietos gyventojus arba juos užkariavo – iš dalies dėl savo šaudymo iš lanko įgūdžių. Tyrėjai pažymėjo, kad šio laikotarpio vyrų kapuose dažnai randama ginklų, tačiau moterų kapuose randama tik pavienių strėlių antgalių, kurie dažnai interpretuojami kaip amuletai, o ne ginklai. Tyrime mokslininkai pripažįsta, kad moters kape rastas ginklas greičiausiai nėra amuletas. Tačiau jie teigia, kad klausimas, ar ją galima laikyti kariu, „turi likti atviras“.

Tyrime jie pabrėžia, kad Rytų stepių klajoklių gentyse moterys paprastai mokėjo ginti save ir savo gyvulius ir net jodinėjo žirgais, tačiau nebuvo karės. Nepaisant to, tyrėjai rašo, kad jie „gali drąsiai daryti išvadą, jog šis asmuo iš tiesų yra pirmasis žinomas moters palaidojimas su [ginklu] iš Vengrijos užkariavimo laikotarpio Karpatų baseine“.

 

Tyrime nedalyvavusi Derbio universiteto (Jungtinė Karalystė) bioarcheologė Kori Filipek sako, kad SH-63 išryškina „galimai nepastebėtus lyčių vaidmenis – pavyzdžiui, moteris lankininkes“.

Naujasis tyrimas taip pat pabrėžia problemas, susijusias su biologinės lyties priskyrimu remiantis vien tik įkapėmis, sakė K. Filipek, o „autorių atlikta palaidojimo SH-63 analizė, tikėkimės, paskatins iš naujo įvertinti kitus šiame regione aptiktus „ginkluotus“ palaidojimus“.

Parengta pagal „Live Science“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(1)
(0)
(1)

Komentarai ()