Golfo aikštyne – netikėtas radinys: itin retame bronzos amžiaus rąstiniame karste palaidotas visuomenės elitui priklausęs žmogus (Video)  ()

Maždaug prieš 4000 metų bronzos amžiaus visuomenės elitui priklausęs žmogus su kirvuku buvo palaidotas išskobtame iš rąsto karste. Dabar archeologai skelbia apie šį radinį, aptiktą netikėtoje vietoje – golfo aikštyno tvenkinyje Linkolnšyro grafystėje, Jungtinėje Karalystėje.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kirvukas su medine rankena ir unikalus palaidojimas rodo, kad vyras visuomenėje turėjo aukštą statusą. Atrastasis karstas yra kiek ilgesnis už šiuolaikinę telefono būdelę, o jo vidus buvo užpildytas augalais, kad kūnui gulėti būtų minkščiau. Virš kapavietės buvo supiltas žvyro kalva – tai praktika, kuri buvo taikoma elitiniams bronzos amžiaus asmenims, sakoma archeologų pranešime.

„Vyras, palaidotas Tetney [golfo klube], gyveno visai kitame pasaulyje nei mūsų, – pranešime teigia su projektu susijęs agentūros „Historical England“ archeologas Timas Allenas. – Tačiau, kaip ir mūsų dienomis, tai buvo besikeičianti aplinka – kylantis jūros lygis ir pakrantės potvyniai galiausiai jo kapą ir pilkapį padengė storu dumblo sluoksniu, kuris ir padėjo viską išsaugoti“.

Archeologus retas radinys maloniai nustebino – ir po to, kai 2019 m. liepą „Tetney“ golfo klubas pranešė apie atsitiktinį radinį, aptiktą atliekant trasos priežiūros darbus, griebėsi restauracijos ir išsaugojimo. Gavę 70 000 svarų (apie 82 000 eurų) dotaciją iš „Historical England“, mokslininkai skyrė šimtus valandų senovės liekanų tyrinėjimui bei išsaugojimui, kurias jie tikisi po metų ar dvejų pristatyti visuomenei Linkolnšyro Kolekcijų muziejuje.

 

Išsaugoti artefaktus buvo sudėtinga, nes jie buvo aptikti per karščius. Archeologai turėjo pasirūpinti, kad trapus karstas ir jo turinys nesubyrėtų dėl to, kad pateko į gryną orą ir Saulės šviesą.

„Bronzos amžiaus rąstiniai karstai yra reti, ir po paties atradimo jie išlieka dar rečiau“, – sako A.Allenas ir pažymi, kad Didžiosios Britanijos archeologai yra atradę tik apie 65 ankstyvojo bronzos amžiaus palaidojimus rąstiniuose karstuose. „Kai šlapia mediena ištraukiama iš po žemės, negalima gaišti“, – aiškina mokslininkas.

 

Liekanos buvo patalpintos į šaltą aplinką, ir tokioje aplinkoje buvo tyrinėtos metus, po ko buvo perkeltos į Jorko Archeologijos fondą – labdaros principu veikiančią švietimo ir archeologinę organizaciją Jungtinėje Karalystėje – kur prasidėjo restauracijos ir išsaugojimo darbai.

„Organinės medžiagos tuščiaviduriame rąste buvo išsaugotos drėgnose ir beorėse sąlygose“,-pasakoja projekto vadovas ir Šefildo universiteto archeologas Hugh Willmottas. Kai kurios organinės medžiagos – pavyzdžiui, į spyglius panašūs kukmedžio lapai ar kadagio spygliai – „gali mums papasakoti apie augalus, kurie buvo pasirinkti karsto iškimšimui, kad jo vidus būtų minkštesnis – ir net metų laiką, kai šis žmogus buvo palaidotas“, sako jis.

Remiantis skeleto analize, vyras buvo apie 1,75 metro aukščio – įspūdingo ūgio, kaip bronzos amžiui. Žmogus mirė sulaukęs 30 ar 40 metų ir greičiausiai sirgo osteoartritu – ir tikriausiai dėl „sunkaus darbo, o ne dėl senatvės“, – leidiniui „The New York Times“ sakė H.Willmottas.

 

Kape gerai išliko akmeninis kirvukas – vienas iš vos 12, iki šiol atrastų Didžiojoje Britanijoje – ir greičiausiai tai buvo labiau simbolinis nei funkcinis ginklas – tai galėjo būti valdžios ženklas, sakoma archeologų pareiškime. Be to, 3 metrų ilgio ir metro pločio rąstinis karstas buvo pagamintas iš ąžuolo, kuris buvo perskeltas išilgai ir paskui išskobtas. Dalis karsto medinio antvožo išliko, patikslina archeologai.

Karsto suradimo vieta golfo klube dabar yra saugoma kaip nacionalinės svarbos archeologinė radimvietė, rašo „Live Science“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(2)
(3)
(-1)

Komentarai ()