Praėjusios savaitės geriausi: Didžiojo sprogimo singuliarumas, vidinis Žemės branduolys ir dar viena antibiotikų problema  (1)

Kas įdomaus nutiko per praėjusią savaitę mokslo pasaulyje
N.B. Apie vidinio branduolio susisluoksniavimą jau esame išspausdinę nuodugniau.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Praėjusi savaitė buvo intriguojanti fizikams, nes pora teoretikų iškėlė mintį, kad jų kvantų lygtis numato, kad visata neturi pradžios, tad ir Didžiojo sprogimo nebuvo. Physics Letters B publikuotame straipsnyje Saurya Das ir Rajat Bhaduri, teigia, kad jų matematiniai skaičiavimai rodo, kad visata egzistavo amžinai ir taip pat apima tamsiąją energiją ir tamsiąją materiją. Be to, kai kas šių metų Amerikos mokslų pažangos asociacijos susitikime pateikė užuominas apie 2015 m. tikėtiną naujos dalelės atradimą – tam pasitarnaus į tarnybą grįžtantis dvigubai galingesnis LHC.Tuo tarpu kita grupė iškėlė mintį, kad kvantų lygmenyje yra daug antrųjų termodinamikos dėsnių – jie mano, kad itin mažu masteliu jų yra ištisos šeimos.

Kitose naujienose neseniai paminėta, kad kai kurie mokslininkai naudoja DOE Fermilab tamsiosios energijos kamerą mažų Saulės sistemos objektų paieškai – 570 megapikselių kamera naudojama sekti kosmines šiukšles, asteroidus ir kitus objektus. Be to, geologų komanda aprašė, kaip jie ketina išsiaiškinti planetos vidinio branduolio paslaptis, naujoviškai naudodami žemės drebėjimų fiksavimo technologiją ir išsiaiškino, kad mūsų planetos vidinis branduolys turi dar ir savo vidinį branduolį.

Kitos naujienos – AAAS susitikime buvo pademonstruotas pirmasis pasaulyje besisukantis 3-D spausdintuvas–skeneris – pavadintas Blacksmith Genesis, juo naujokai gali nuskenuoti objektą, redaguoti jį ir atspausdinti. Kita tyrėjų komanda išsiaiškino koralų gyvačių nuodų unikalų marinimo būdą – pasirodo, tai yra toksinas, aktyvuojantis tam tikrus nervų ląstelių baltymus, ir auka nebegali atsipalaiduoti ir ji prasideda traukuliai. Dar kita komanda atrado gintaro fosilijų ryšius su ankstyviausiomis žolėmis, dinozaurais ir LSD gaminančiais grybais – Mianmare. Kita komanda atrado, kad paplitusio augalo ekstraktas kovoja su smegenų augliais – silibininas [pagrindinė silimarino, margalapio margainio ekstrakto sudedamoji dalis], naudotas gydant apsinuodijimus ir kai kurias kepenų ligas, pasirodė esąs efektyvus gydant Cushingo ligą, kai auglys auga hipofizyje.

Ir galiausiai, jei naudojate vaistus nuo infekcijos, gali būti įdomu, kad tyrėjų komanda išsiaiškino, kad nepageidaujamas antibiotikų poveikis yra platesnis ir sudėtingesnis, nei manyta anksčiau – paaiškėjo, kad vaistai mūsų žarnyne gyvenantiems mikroorganizmams turi daug didesnį poveikį, nei manyta, kas dar labiau apsunkina jų naudojimą.


Bob Yirka

(10)
(3)
(6)

Komentarai (1)

Susijusios žymos: