Rusus gydys elektrošoku? Ką kalba ekspertai apie „baudžiamosios psichiatrijos grąžinimą“  ()

Neseniai kai kurie žurnalistai ir TG kanalai ėmė rašyti apie galimą baudžiamosios psichiatrijos sugrąžinimą ir Ernesto Hemingvėjaus likimą


Šiuolaikinis EKT aparatas MECTA spECTrum 5000Q
Šiuolaikinis EKT aparatas MECTA spECTrum 5000Q
© Wikipedia

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Neseniai rusakalbėje žiniasklaidoje pasirodė naujienaapie Rusijos psichiatrijon neva grąžinamą gydymą elektrokonvulsine terapija. Kai kurie žurnalistai ir Telegram kanalai ėmė skambinti pavojaus varpais, perspėdami apie galimą baudžiamosios psichiatrijos sugrąžinimą ir Ernesto Hemingvėjaus likimą. Kai kas prisiminė Holivudo aktorę Melissa Holliday („Malibu gelbėtojai“), kuri viename savo interviu prisipažino:

„Išgyvenau išprievartavimą, tačiau elektrokonvulsinė terapija dar blogiau. Jeigu jūs to nepatyrėte, aš nesugebėsiu jums to paaiškinti“.

Otis Historical Archives National Museum of Health and Medicine.
Otis Historical Archives National Museum of Health and Medicine.
© CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org

Kas iš tiesų Rusijoje vyksta su EKT?

Šis gydymo metodas buvo aptiktas nuo 2025 metų įsigaliosiančiame RF Sveikatos ministerijos rekomenduojamų sąraše. Procedūra gali būti paskirta sergantiems paranoidiniu, šizoidiniu, antisocialiniu, emociniu asmenybės sutrikimu, isteriniu ir nerimo sutrikimais.

[Vokietija] Įspūdingas šviestuvas tik 45,99€. Puikus namams ir darbo vietai („Andoer HD-M2X“)
2508

Vokietijos sandėliai

Greitas ir saugus pristatymas

Ribotas kiekis

Puikios savybės

Išsamiau

 

„Atsižvelgiant į nepakankamą medikamentinės terapijos efektyvumą gydant asmenybės sutrikimus, buvo bandoma naudoti įvairius kitus biologinius gydymo metodus, tarp kurių ir nevaistiniai. Šie duomenys nėra išsamūs ir daugiausia paremti atskirais klinikiniais stebėjimais. Daugiausiai duomenų yra apie transkranialinę magnetinę stimuliaciją (ТМС) ir elektrokonvulsine terapija (EKT). Bet ir naudojant EKT gydyti komorbidinius depresijos simptomus, remisija pasiekiama ne daugiau, nei 20% atvejų“, — rašoma dokumente.

Specialistai (dėl suprantamų priežasčių pageidavę likti anonimais) tvirtina, kad to gąsdintis neverta. EKT buvo ir ankstesnėse Rusijos rekomendacijose. Ir ne tik — ji yra ir Kanados rekomendacijose. Jos naudojimą taip pat patvirtina ir Amerikos psichiatrijos asociacija (American Psychiatric Association) ir Didžiosios Britanijos NICE (National Institute for Health and Care Excellence).

 
Terapijos atlikimo schema
Terapijos atlikimo schema
© Wikipedia

Svarbiau tai, kad šis metodas, nepaisant jo demonizavimo populiariojoje kultūroje, praktiškai įrodė savo efektyvumą. Jis dažniausiai naudojamas vadinamų rezistentiškų sunkių psichikos sutrikimų atvejais: psichotinės depresijos, blogai į antidepresantus reaguojančiai pagyvenusių žmonių depresijai, kai kurioms šizofrenijos formoms ir esant stipriam polinkiui į suicidą. Pagrindinis jos pranašumas — poveikio greitis, jos poveikis matomas jau po kelių valandų. Palyginimui: antidepresantai įprastai pradeda veikti per kelias savaites.

Specialistai pabrėžia, kad Rusijos psichiatrų draugijos sudarytose ir SM Mokslo ir praktikos tarybos patvirtintose klinikinėse rekomendacijose „Specifiniai asmenybės sutrikimai“, EKT minima kaip „kitokio gydymo“ forma. Tai reiškia, kad ji naudojama tokiose situacijose, kai įprasta psichiatrija nepadeda arba pacientas kenčia nuo kitų sunkios formos ligų ir blogai reaguoja į medikamentinę terapiją.

 

Kiekvienam konkrečiam pacientui EKT protokolą būtina pritaikyti individualiai.

Psichiatrų manymu, požiūriui į EKT įtaką daro stigmatizavimas masinėje kultūroje. Dabar RF labiau kyla problemos dėl šio terapijos metodo prieinamumo, nors EKT — naudingas instrumentas sunkiais atvejais, kai vaistai neefektyvūs. Sprendžiant iš retrospektyvinės kohortinės analizės rezultatų, EKT pranašumai viršija rizikas hospitalizuotiems depresija sergantiems pacientams, ir nėra rimtų medicininių pablogėjimų rizikos liudijimų. Svarbu ir tai, kad EKT gerokai sumažino suicido riziką per metus nuo išrašymo iš ligoninės.

Ernestui Hemingvėjui buvo taikomas dvipusis poveikis, kas paveikė jo kognityvinius gebėjimus. Po 13 elektrošoko seansų rašytojas prarado atmintį ir, kaip pripažino pats, galimybę kurti.

„Tie gydytojai, kurie atliko man elektrošoką, rašytojų nesupranta… Tegul visi psichiatrai pasimoko rašyti meninius kūrinius, kad suprastų, ką reiškia būti rašytoju… kokia buvo prasmė griauti mano smegenis ir trinti atmintį, kuri yra mano kapitalas, ir išmesti mane gyvenimo šalikelėje?“

 
Ernestas Hemingvėjus 1939 metais
Ernestas Hemingvėjus 1939 metais
© Wikipedia

Šiuolaikinė EKT naudojami atsargesni vienpusiai trumpi impulsai, kurių šalutiniai poveikiai pasireiškia gerokai rečiau (ir minkščiau). Dar šeštajame dešimtmetyje EKT buvo modifkuota: prieš terapiją pacientui taikoma anestezija, suleidžiami raumenų relaksantas, o taip pat preparatas, iki minimumo sumažinantis aritmijos išsivystymą. Yra duomenų, kad šiuo metu pacientams su postinsultine depresija EKT, priešingai, pagerina kognityvines funkcijas, įskaitant atmintį ir dėmesį.

Vintažinė Siemens EKT mašina (naudota iki praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio)
Vintažinė Siemens EKT mašina (naudota iki praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio)
© Wikipedia

Ekspertai apgailestaudami pažymi šio metodo naudojimo mažėjimą visame pasaulyje. Jie spėja, kad tai sukėlė tebesitęsiantis metodo stigmatizavimas ir ekonominės priežastys (brangi aparatūra, anesteziologas ir t.t.).


republic.ru




(4)
(1)
(3)

Komentarai ()