V. Stundys. Laisvės viltys ir mūsų realybė  (1)

Kovo 11-oji po sovietinės okupacijos penkiasdešimtmečio grąžino mus į Vasario 16-osios kelią – modernios demokratinės valstybės kūrybą. Neabejotina, kad atkurdami nepriklausomybės tradiciją mes paliudijome istorinės tautos savimonės gyvybingumą, neišblėsusį ir gūdžioje vergijoje, apgynėme savo tautos orumą ir pateisinome jos ilgaamžę herojinę praeitį.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tiesiog mes niekada nebuvome vieniši, tik čia ir dabar – būtume bejėgiai vienadieniai, jei nejaustume po kojomis dramatiško savo tėvynės istorinio kelio ir didžiųjų savo laisvės herojų. Mūsų praeitis atvėrė ateities erdves: mes išaugome ir pakilome iš laisvės dvasios, iškentėtos karuose ir lageriuose, išnešiotos sukilimo ugnyse ir pogrindžio kovose, puoselėtos nepriklausomų kūrėjų ir laisvės kovotojų. Mes esame tie, kurie į ateities krantą nešame tautos vertybes ir istorinio kelio atmintį bei jos prasmingumą. Šiandien esame atsakingi už rytdieną. Laisvė visada yra išbandymas. Ne tik mūsų jausmų ir nusiteikimų, kantrybės ir pakantumo, bet labiausiai išryškėja mūsų laisvės galimybių supratimas ir gyvenimo kokybės atsakomybė. Nobelio premijos įteikimo proga išmintingai pasakė A. Kamiu: „Laisvė tai nėra atpildas nei ordinas, kuris aplaistomas šampanu, tai lažas, alinantis kroso bėgimas.“ Laisvė nieko neduoda – tik atveria neribotas galimybes kurti savo gyvenimą. Istorijoje rasime daug įkvepiančių pavyzdžių. Pamąstykime, kas įkvėpė XIX a. Lietuvos šviesuolį Simoną Daukantą iškentėti neįmanomus buities nepatogumus? Kas įkvėpė jį kentėti Peterburgo archyvuose? Kas jam atlygino už savo lėšomis leidžiamus mūsų istorijos ir kitokius tekstus? Garbė? Pinigai? Taip, tai mes šiandien greiti laukti atlygio ir naudos už kokį nors savo judesį. Tik ne Daukantas: okupacijos sąlygomis žmogaus apsisprendimai visada yra esminiai, siekiantys įveikti tai, ko šiandien stokoji ir nelauki jokio atpildo ar asmeninės gerovės pokyčio, priešingai, rizikuoji savo gyvenimu. Just. Marcinkevičiaus apysakoje Daukantas sužeistajam 1863 m. sukilimo kovotojui aiškina: „Tiems, kurie buvo lig mūsų – manai, lengva buvo? Bet laikėsi. Pasakysiu aš tau – ir dabar laikosi. Mumyse. Tu jauti, kaip mus remia? Jeigu sykį gimei, tai žinok, kad poilsio neturėsi. Kol yra Lietuva.“ Laisvė išbando mūsų idealizmą. Ar jo beliko nuėjus dvidešimt nepriklausomybės metų?

Įvairiausi visuomenės nuomonių tyrimai kartas nuo karto pastaraisiais metais paskelbdavo rezultatų, keliančių nerimo ir pagrįstų nuogąstavimų dėl to, kas atsitiko mūsų laisvo gyvenimo principams. Tarkim, šiuolaikinių europiečių vertybių tyrime net apie 40 proc. apklaustųjų į klausimą, ar didžiuojiesi būdamas savo valstybės pilietis, sako, kad nelabai ar visiškai nesididžiuoja.

Šio rezultato grėsmingumas dar akivaizdesnis, palyginus su kitomis valstybėmis: Airijoje tokių tik du procentai, Lenkijoje – 3, Suomijoje – 6, Danijoje – 7 ir t. t. Mes vis dar esame, keistas paradoksas, tokiomis savo nuostatomis artimesni posovietinei erdvei: Rusijoje panašiai į tą patį klausimą atsakiusiųjų yra apie 30 proc., Ukrainoje – 40 proc.

Tokie apklausų apibendrinimai verčia suabejoti mūsų laisvės galimybių supratimu. Panašioje apklausoje net 80 proc. dėl savo nelaimingo gyvenimo kaltina valdžią ir politikos elitą ir tik 20 proc. apklaustųjų sako patys atsakantys už savo gyvenimo sėkmę. Už tokių dydžių – paternalistinės valstybės lūkestis, politinės emocijos vertinant savo ekonominę padėtį, ją siejant su valdžios sprendimais. Kita vertus, laisvė vis dar interpretuojama kaip teisė reikalauti iš kitų, pareigos kitiems, valstybės atsakomybė už visus. Valstybė vis dar daliai žmonių yra gerovę dalijanti institucija, o ne visų pastangomis puoselėjama ir kuriama. Sovietmetis iškreipė žmogaus ir valstybės santykius, užkodavo nepasitikėjimą ja ir jos institucijomis, sukūrė pilietinio susvetimėjimo nuostatas. Dvidešimtmečio kelyje šių bėdų neįveikėme, o ir besikeičiančios valdžios šiai problemai skyrė per mažai dėmesio ir išteklių, menkai skatino pilietiškumą ir dalyvavimo demokratiją, kad giliau būtų suvokta piliečio ir valstybės sąjunga.

Atkūrę nepriklausomybę patyrėme ne tik išbandymą laisve, bet ir sisteminius pokyčius: perėjimą nuo planinės ekonomikos į laisvąją rinką, uždarą gyvenimą keitė pasaulis be sienų, industrinę visuomenę – žinių visuomenė, aiškius moralinius parametrus – totalus laicizmas, pareigas – žmogaus laisvių imperatyvas. Dvidešimtmetis nepaprastai dinamiškas ir intensyvus, reikalaujantis ne tik žmogaus mobilumo plačiąja prasme, bet ypač sąmoningos laisvo, oraus žmogaus pozicijos. Regis, pokyčiai tebėra spartesni nei mūsų dvasinė raida ir vertybių įsisąmoninimas. Man atrodo, kad būsime pervertinę laisvės mums atveriamas galimybes – buvome perdėm įtikėję, kad laisvė viską savaime garantuoja, kad valstybė užtikrina kiekvieno sėkmę, kad laisvėje tėra nuolatinė pažanga ir kylanti gerovė. Deja, laisvėje svarbiausia yra galimybė veikti ir kurtis tokį gyvenimą, kuris atitinka kiekvieno įsitikinimus, vertybes ir bendrosios gerovės nuostatas, laisvė yra sunki atsakomybė už save, savo paties gyvenimą ir savo artimuosius.

Ir, žinoma, nepamiršti, kur prasideda mūsų keliai keleliai: „Begalinėj begalinėj žemėj / aš toksai mirtingas be tavęs“ (Just. Marcinkevičius).

Žurnalo turinys

  • Turinys 6
  • Redakcijos skiltis
    Ar „vien tik auksas valdo mus“? 7
  • Ta akimirka žavinga
    Aukščiausias Lietuvos medis 8
  • Nemirtingo žingsnio taktu
    H. Radauskas. Sutemos 9
  • Miškas ir mes
    Šalies miškų urėdų pasitarimas 10
    Dvasinės jungties ąžuoliuikas 13
    Kas naujo pasaulyje 15
  • Pokyčių verpetuose
    A. Kuliešis. Lenkijos miškai 16
    Z. Bitvinskaitė. Lenkija. Nepralenkiami Europoje gamtos reliktai 18
    J. Bačelienė. Švedai mėgsta burtis į draugijas 20
  • Savas miškas
    A. Kazitėnas. Turi mišką – prižiūrėk 22

    Klausimai 26
  • Technika
    A. Patašius. Vaistai plieninei širdžiai 28
    A. Juodzevičienė. Mikliausias šalies medkirtys 32
  • Medis ir verslas
    D. Srėbaliūtė. Viltis – agromiškininkystė ir biomasė 34
    Skelbimai 38
    Medienos kainos 41
  • Medžioklė
    V. Ribikauskas. Medžioklė nokstant javams 42
    V. Masilinskas. Anykštijos krašto medžioklės trofėjai 46
  • Knygų lentyna
    Gamtos vaistinė 47
  • Mūsų žosmė
    Apie adresus (2) 47
  • Pirma buvo žodis
    V. Stundys. Laisvės viltys ir mūsų realybė 48
  • Būkime sveiki
    J. Skonsmanas. Miško žiedai su jūros ašaromis 50
  • Medis ir aplinka
    V. Skafaru. Magiškas Apeninų pasaulis 52
    S. Nemeikaitė. Gomera: tikrai darnus ir žalias pasaulis 56
  • Jaunuolynas
    Giliukų skiltis 60
  • Iš raudonoji knygos
    Erelis rėksnys 61
  • Mano medis
    J. Vaiškūnas: „Be miško - kaip žuvis be vandens“ 62
  • Juokai
    Dangoraižis 63
Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Žurnalas "Miškai"
Žurnalas
Autoriai: Valentinas Stundys
(0)
(0)
(0)

Komentarai (1)