Nobelio liga. Kodėl kai kurie didžiausi pasaulio mokslininkai galiausiai išprotėja  ()

Nobelio premijos laimėjimas mokslo srityje yra pasaulio akademinės ir mokslinės stiprybės viršūnė. Toks pasiekimas laureatams suteikia stebuklingą gebėjimą formuoti savo karjeros trajektoriją praktiškai bet kuria kryptimi.


Nobelio premijos medalis
Nobelio premijos medalis
© Osama Shukir Muhammed Amin FRCP(Glasg), CC BY-SA 4.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nobel_prize_medal_for_medicine,_Sweden,_1945,_to_Sir_Alexander_Fleming_(1881-1955)_who_discovered_Penicil

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Nobelio premijos laureatų pasiekimai papildo žmogaus intelektinių laimėjimų zenitą, rašo „Big Think“.

Tačiau šlovės spindesys meta ir šešėlius. Nobelio premijos laureatai dažnai yra priversti komentuoti temas, esančias toli už jų kompetencijos ribų, kirsti klastingą teritoriją, ypač kai kalbama apie plataus visuomenės susidomėjimo klausimus, tokius kaip politika, religija ar net nežemiška gyvybė. Velionis Stephenas Hawkingas, nors ir nebuvo Nobelio premijos laureatas, nuolat susidurdavo su tokiais iššūkiais, retkarčiais darydamas kontroversiškus pareiškimus.

Nobelio premijos laureatus dažnai nenumaldomai traukia didžiausi ir giliausi iššūkiai. Prisiminkime išskirtinį Albertą Einšteiną, kurio revoliuciniai atradimai galėtų atnešti jam dar keturias Nobelio premijas. Vietoj to, paskutinius savo metus jis paskyrė vieningos Visatos teorijos paieškai, kuriai buvo būdingas nuolatinis nusivylimas.

Panašiai Stevenas Weinbergas, kitas šios srities šviesulys, dešimtmečius skyrė stygų teorijos smulkmenoms, ieškodamas savo sunkiai suvokiamos „visko teorijos“. Pasak Nobelio premijos laureato Richardo Hemmingo, šie žmonės galėjo „dirbti tik su didelėmis problemomis“.

[Mažiausia kaina!] Net 1250€ pigiau žvėriukas iš „Lenovo“: Ryzen AMD R5 6600 CPU, 16+512GB, 16 colių 2.5K ekranas ir kt. (Video, „Lenovo ThinkBook 16+“)
5713 1

Iš Vokietijos

Nuostabiai gera kaina

Ribotas kiekis

Aukščiausių parametrų ir kokybės PC

Išsamiau

Tačiau lenktynės dėl didelių problemų dažnai sukelia sindromą, populiariai vadinamą „Nobelio liga“. Šis humoristinis terminas apima aroganciją ir nepagrįstą pasitikėjimą savimi, kuris gali ištikti Nobelio premijos laureatus.

Pavyzdžiui, Williamas Shockley'is, vienas iš šiuolaikinio kietojo kūno tranzistoriaus architektų. Tačiau mokslininko pasiekimus suteršia pretenzijos į jo kolegų nuopelnus, bandymai juos užgožti reklamoje ir išsikovoti patentų kontrolę. Už šiuos ir kitus veiksmus W. Shockley'is su kolega Johnu Bardeenu pasidalino 1956 m. Nobelio premiją.

J. Bardeenas, žinomas dėl savo kuklumo ir draugiškumo, galiausiai pavargo nuo W. Shockley'io elgesio ir paliko „Bell Labs“, kad užimtų profesoriaus pareigas. Eidamas šias naujas pareigas, jis sutelkė dėmesį į superlaidumo paslapčių išaiškinimą, o tai jam pelnė antrąją Nobelio fizikos premiją.

 

Kita vertus, W. Shockley'is susirgo Nobelio liga. Jis įkūrė pirmąją tranzistorių gamybos įmonę vietovėje, kuri vėliau tapo Silicio slėniu, pritraukdama į savo įmonę talentingus jaunus fizikus.

Tačiau apdovanojimo svaigulys padidino jo paranoją tiek, kad jis pradėjo tikrinti savo darbuotojus melo detektoriumi. Apsėstas nuostabaus genijaus įvaizdžio išlaikymu, jis privertė savo darbuotojus dirbti su savo nuostabiomis, bet nepraktiškomis idėjomis ir griebėsi viešo pažeminimo, kai šios pastangos žlugo.

Galiausiai jo arogancija atstūmė „klastingus aštuntukus“, patikimų globotinių grupę, kuri įėjo į istoriją įkūrusi „Intel“, padariusi revoliuciją lustų gamyboje ir ėmusi kurti integrinių grandynų pramonę.

Po šios nesėkmės W. Shockley'is grįžo į akademinę bendruomenę, tačiau pamažu nutolo nuo fizikos ir pradėjo prieštaringai vertinamus rasės ir intelekto tyrimus. Šis siekis baigėsi jo, kaip eugenikos atstovo, vaidmeniu, kai jis apkaltino savo pirmąją žmoną dėl tariamai „prastesnės“ genetikos, padėjo įkurti Nobelio premijos laureatų spermos banką ir jam buvo uždrausta lankytis universitetų miesteliuose. Iki savo mirties W. Shockley'is pateko į ekscentriškumo būseną, įrašinėdamas pokalbius su žurnalistais, kurie savo ruožtu pasijuokė dėl pramogos.

 

Perėjimo nuo mokslinio griežtumo prie pseudomokslo pavyzdys yra fizikas Brianas Josephsonas, už savarankišką darbą, atliktą esant 22 metų, gavęs Nobelio premiją, kuri buvo jo daktaro disertacijos pagrindas. Prieš daugiau nei keturis dešimtmečius jis susidūrė su iššūkiu remtis ta ankstyva sėkme.

Briano Josephsono genialumas ir intelektualus smalsumas paskatino jį studijuoti Transcendentinę meditaciją, o tai galiausiai paskatino jį pusę amžiaus tyrinėti ir kartais palaikyti telepatiją, parapsichologiją, psichokinezę ir kitus „New Age“ judėjimo aspektus. Nepaisant nenumaldomo kolegų skepticizmo, jis ir toliau ieško tikrų ekstrasensų ir paranormalių dalykų, taip pat gilinasi į prieštaringą šaltosios sintezės sritį.

Kiti Nobelio premijos laureatai karjeros pabaigoje taip pat patyrė pereinamąjį laikotarpį, kuris sukėlė nevienareikšmiškų reakcijų. Jamesas Watsonas, išgarsėjęs dėl bendrų DNR struktūros atradimų, dėl savo rasistinių pasisakymų atsidūrė ginčų epicentre.

 

Paskutiniais savo gyvenimo metais Linusas Paulingas aistringai propagavo įvairias alternatyviosios medicinos formas. Jo uolus reklamavimas vitaminą C kaip panacėją nuo ligų, nuo senėjimo iki vėžio ar peršalimo, išlieka visuomenės sąmonėje iki šiol.

Lucas Montagnier, vienas iš ŽIV atradėjų, išdrįso gilintis į pakraščio medicinos teorijų sritį, tapdamas aršu netradicinių idėjų šalininku.

Nors gali kilti pagunda išjuokti ir atmesti Nobelio premijos laureatus, kurie susirgo Nobelio liga, svarbu pripažinti, kad genialumą dažnai lydi ekscentriškumas. Kai šlovė padidina šį ekscentriškumą, tai gali išstumti šiuos išskirtinius asmenis už ribos. Taigi tam tikras užuojautos matas yra pagrįstas, pripažįstant, kad kai kuriems ši liga yra nenumatytas jų nepaprastos didybės šalutinis produktas.

Aut. teisės: MTPC
MTPC
Autoriai: Vigmantas Balevičius
(1)
(0)
(1)

Komentarai ()