Kada iš tiesų gimė Jėzus Kristus? Štai kokias versijas siūlo mokslas ()
Jėzaus Kristaus gimimą milijonai žmonių visame pasaulyje švenčia gruodžio 25 d. Tačiau dauguma mokslininkų sutaria, kad Jėzus gimė ne tą dieną – ir net ne pirmaisiais mūsų eros metais.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kodėl Jėzaus gimtadienis švenčiamas gruodžio 25 d.?
Mokslininkai spėja, kad Romos katalikų bažnyčia pasirinko gruodžio 25 d., nes ji sutampa su žiemos saulėgrįža ir Saturnalijomis – romėnų dievybei Saturnui skirta švente. Bažnyčia, pasirinkdama šią dieną švęsti Jėzaus gimtadienį, taip pat galėjo asimiliuoti šią populiarią pagonių šventę, taip pat kitų pagoniškų religijų žiemos šventes, knygoje „Jesus the Jew: Reality, Politics, and Myth – A Personal Encounter“ teigia mokslininkas Ignacio L. Götzas.
Vis dėlto niekas tiksliai nežino, kada Jėzus gimė.
Karaliaus Erodo mirtis
Kai kurie mokslininkai, remdamiesi iš dalies bibline istorija apie karalių Erodą Didįjį, mano, kad Jėzus gimė tarp 6 ir 4 m. pr.m.e. Teigiama, kad norėdamas nužudyti Jėzų, karalius įsakė nužudyti visus Betliejaus apylinkėse gyvenusius jaunesnius nei dvejų metų amžiaus kūdikius – šis įvykis žinomas kaip Nekaltųjų žudynės.
Tai įvyko netrukus prieš paties Erodo mirtį, dėl kurios datos vis dar ginčijamasi. Tačiau dauguma mokslininkų, įskaitant Peterį Richardsoną ir Amy Marie Fisher, laikosi romėnų istorikų versijos – kad Erodas mirė 4 m. pr.m.e.
Tačiau istorikai nesutaria dėl tikrųjų Erodo mirties metų, o daugelis teigia, kad masinis kūdikių žudymas tėra legenda. Biblijos tyrinėtojas ir rašytojas Reza Aslanas knygoje „Zealot: The Life and Times of Jesus of Nazareth“ rašo, kad Erodo žudynės buvo „įvykis, apie kurį nėra nė vieno patvirtinančio įrodymo nė vienoje žydų, krikščionių ar romėnų to meto kronikoje ar istorijoje“.
Betliejaus žvaigždė
Kiti mokslininkai bandė susieti „Betliejaus žvaigždę“, kuri neva skelbė Jėzaus gimimą, su tikrais astronominiais įvykiais – kad nustatytų Jėzaus gimimo metus. Pavyzdžiui, 1991 m. moksliniame žurnale „Quarterly Journal of the Royal Astronomical Society“ išspausdintame straipsnyje astronomas Colinas Humphreysas pasiūlė versiją, kad legendinė žvaigždė iš tikrųjų buvo lėtai judanti kometa, kurią kinų stebėtojai užfiksavo 5 m. pr.m.e. Tačiau jo teorija vėliau buvo paneigta.
Jėzaus gimimo mėnuo – taip pat diskusijų objektas: viena teorija teigia, kad Betliejaus žvaigždė galėjo būti Veneros ir Jupiterio konjunkcija, sukūrusi ryškų tašką danguje – retas įvykis, įvykęs 2 m. pr.m.e. birželio mėnesį. Kita galimybė – panaši Saturno ir Jupiterio konjunkcija, įvykusi 7 m. pr.m.e. spalį.
Taip pat spėliojama, kad Jėzus buvo pavasario kūdikis. I. Götzas mano, kad Jėzus galėjo gimti „vėlyvą metų pavasarį – nes nėštumai prasidėdavo rudenį, kai būdavo nuimamas derlius ir būdavo pakankamai pinigų vestuvių puotai“.
Parengta pagal „Live Science“.