7 keisčiausi faktai apie Kalėdas, kurių turbūt nežinojote: kuo šventės susijusios su rugsėju, besituštinantys katalonai ir pavojai  ()

Šventos Kalėdos - gražiausia metų šventė. Aišku, ši šventė nėra švenčiama visame pasaulyje ir ją vienodai mėgsta tikrai ne visos kultūros. Tačiau daugeliui šio straipsnio skaitytojų tai yra tikrai vienaip ar kitaip ypatinga diena. Tačiau ar yra kas nors, ko apie šią šventę nežinome? Štai 7 įdomūs ir kiek keisti faktai apie Kalėdas, kurių galbūt nesate girdėję.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

1. Kodėl gruodžio 25 dieną?

Šventos Kalėdos - tai diena, kuomet gimė Jėzus Kristus. Žinoma, tai yra krikščioniška šventė, dėl to šiomis dienomis daug tikinčiųjų traukia į bažnyčias, kur dažnai stovi ir prakartėlės su kūdikėlio Jėzaus simboliais. Tačiau Biblijoje ši diena nėra minima - švente ji tapo praėjus keliems šimtams metų po Jėzaus mirties. Istorikai mano, kad Jėzus Kristus gimė pavasarį, o gruodžio 25-oji buvo pasirinkta todėl, kad tai jau buvo šventė - senovės romėnai pagoniai šią dieną šventė Saturnalijas.

2. Kalėdinė eglutė nėra tokia sena, kaip atrodo

Tikriausiai esate girdėję, kad Kalėdinės eglutės šaknis rastume senovės Egipte bei Romoje. Ir tai tiesa - minėdami žiemos lygiadienį žmonės tuomet namus puošė amžinai žaliomis palmių ir kitų augalų šakelėmis. Tačiau tokia eglutė, kokią žinome šiandien, atsirado tik 17 amžiaus Vokietijoje - ne taip jau seniai. Manoma, kad šis simbolis tuomet buvo smerkiamas kaip pagoniškas, tačiau reformacija žmonių akyse jį išteisino. Kartais pasakojama, kad pirmąją žvakutę ant eglutės uždegė pats Martynas Liuteris, tačiau to neįmanoma patvirtinti.

3. Kalėdos - pavojingas metas

JAV vartojimo prekių saugumo komisija skaičiuoja, kad kasmet šalyje įvyksta maždaug 15 tūkstančių nelaimingų atsitikimų, susijusių su Kalėdinėmis dekoracijomis. Maždaug tiek žmonių keliauja į sveikatos įstaigas, nes susižeidžia kabindami dekoracijas arba jos užgriūva ant jų. Ir tai tik JAV! Kalėdinės eglutės taip pat prisideda prie gaisrų, kurie sukelia šimtus tūkstančių dolerių nuostolių ir dažnai baigiasi mirtimi. Nepamirškite eidami į svečius išjungti savo ant eglutės pakabintų girliandų ir ypač atsargiai elkitės su natūraliais medeliais.

4. Rugsėjį gimsta labai daug žmonių

Harvardo universiteto tyrimas parodė, kad Vakarų pasaulyje dažniausias gimtadienis - rugsėjo 16-oji. Praeitų metų rugsėjį žiniasklaida nemažai rašė apie pribuvėjas, kurios skundėsi rugsėjį sulaukiančios žymiai daugiau darbo nei bet kurį kitą mėnesį. Kodėl šis faktas yra straipsnyje apie Kalėdas? Na, paskaičiuokite mėnesius kalendoriuje.

5. Kalėdinės eglutės puošiamos toli gražu ne visur

Mūsų kraštuose įprasta per šventes puošti jaunas egles. Tačiau tikroji tradicija tiesiog nurodo, kad reikia puošti medelius, kurie žaliuoja ištisus metus. Populiariausi Kalėdiniai medžiai pasaulyje yra įvairių rūšių pušys, taip pat pocūgės, kiparisai, o kartais - ir palmės, bananai ar mangai.

6. Dovanų sulaukia ne tik vaikai... ar žmonės

Tradiciškai per Kalėdas dovanų sulaukia geri vaikai - mūsų kraštuose suaugę retai keisdavosi dovanomis per Kalėdas. Tačiau dabar įprasta, kad dovanų turi sulaukti visi, įskaitant ir augintinius. Daugiau nei pusė gyvūnų savininkų JAV savo augintiniams perka Kalėdines dovanas. Manote, kad tai - labai keista? Lietuvoje ši mada taip pat yra labai ryški ir pastebima.

7. Besituštinantieji

Katalonijoje Kalėdos turi vieną keistą simbolį - besituštinančio žmogaus skulptūrėlę. Dabar tai dažnai būna politikai ar pramogų pasaulio garsenybės, tačiau anksčiau, kai ši tradicija gimė 18 amžiuje, tai buvo tiesiog vyrų skulptūrėlės. Jas žmonės slėpdavo prakartėlėse ir ragindavo svečius jas surasti. Kartu tai buvo ne tik pokštas, bet ir derlingų metų simbolis.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(13)
(4)
(9)

Komentarai ()