Liuftvafės aso kapitono Helmuto Lipferto prisiminimai - tai viena geriausių knygų apie Antrojo pasaulinio karo oro batalijas: 203 oro pergalės, beveik 700 kovinių skrydžių ir Rytų fronto pragaras  ()

Ši knyga – tai 203 oro pergales per beveik 700 kovinių skrydžių iškovojusio Liuftvafės aso kapitono Helmuto Lipferto prisiminimai, pirmą kartą pasirodę Vokietijoje 1973 m.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Rezultatyvus pilotas, kuris karišką karjerą pradėjo net ne aviacijoje, o tankų pajėgose, pasakoja apie tarnybą Rytų fronte, 52-osios naikintuvų eskadros („Jagdgeschwader 52“) sudėtyje. H. Lipfertas sėkmingai kovojo prieš įvairius sovietų lėktuvus, įskaitant Vakarų gamybos naikintuvus, pelnė daug garbingų apdovanojimų, didžiulę bendražygių pagarbą.

Priešingai įsitvirtinusiam mitui, Liuftvafės kovos Rytuose nebuvo lengvas pasivaikščiojimas, lyginant su kautynėmia prieš patyrusius Sąjungininkų pilotus Vakarų fronte. Nors pirmosiomis SSRS užpuolimo dienomis Liuftvafė sunaikino daugybę taip ir nespėjusių pakilti sovietų lėktuvų, padaryta žala įvertinta nepakankamai. Per pirmąsias keturias „Barbarossos“ savaites vokiečių karinė aviacija neteko apie 1400 lėktuvų. Tai buvo didžiuliai nuostoliai, nepaisant rimtų pergalių sausumoje.

Sovietams pradėjus didinti savo lėktuvų gamybos apimtis ir lendlizu gaunant tūkstančius modernių vakarietiškų lėktuvų, Rytų fronte kovojusių vokiečių pilotų padėtis dar labiau pasunkėjo. 1943 m. vienam Liuftvafės lėktuvui vidutiniškai tekdavo po penkis sovietinius, o besibaigiant karui šis santykis išaugo iki 1:15. Taigi, nuo 1942 m. pabaigos Rytų fronte kovojusiam H. Lipfertui teko savo kailiu patirti visus šiuos pokyčius vokiečių nenaudai, didėjantį kiekybinį priešo pranašumą, tačiau su kiekvienu skrydžiu vis daugiau kovos patirties įgaunantis lakūnas skynė vieną oro pergalę po kitos. Nors ir buvo ne kartą numuštas, rimtų sužalojimu išvengė. Per mažiau nei pustrečių metų trukusią kovinę karjerą H. Lipfertas apdovanotas Riterio kryžiumi su Ąžuolo lapais, auksiniu Vokiečių kryžiumi, sidabrine Liuftvafės garbės taure.

Tačiau šioje knygoje rasite ne tik padangių kautynių aprašymų, bet ir pasakojimų apie pilotų laisvalaikį, fronto bičiulių tarpusavio santykius, geriausius, labiausiai patyrusius eskadrilių vadus, svarstymų apie lėktuvų kovines charakteristikas bei kovos taktiką. 

Po karo kelis mėnesius praleidęs amerikiečių nelaisvėje, H. Lipfertas dirbo mokytoju. Šio Liuftvafės kapitono prisiminimai laikomi viena geriausių knygų apie Antrojo pasaulinio karo oro batalijas. 

Aut. teisės: www.technologijos.lt
(10)
(0)
(10)

Komentarai ()