Mokslo metų ABC: 4 auksinės taisyklės kaip sutaupyti pandemijos nežinomybėje ()
Besiruošiant antrajai pandemijos bangai, kai kurios šeimos vis dar kovoja su karantino pradžioje prasidėjusiomis finansinėmis problemomis. Todėl apie vaikų mokyklines išlaidas galvoti dar nesinorėtų, tačiau artėjančio rudens rūpesčiai jau ima slėgti pečius. Be to, net ministerijai paskelbus apie įprastą mokslo metų pradžią, šiemet moksleivių tėvai ruošiasi ir virtualiam ugdymo procesui. Pandemijos kontekste išlaidos kyla kartu su nežinomybe, kaip atrodys ir pakryps ateinantys mokslo metai. Todėl dabar ypač svarbu išsiugdyti naujus taupymo įpročius ir pasinaudoti kiekvienu patarimu, kaip sutaupyti ruošiant vaikus mokyklai.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Europos Parlamento birželį atliktoje internetinėje apklausoje 27 proc. lietuvių nurodė, jog pandemijos metu prarado pajamas; 28 proc. turėjo pasinaudoti asmeninėmis santaupomis anksčiau nei planavo, dar 15 proc. turėjo sunkumų mokant nuomą, mokesčius ar įsipareigojimus bankui. Todėl „belaukiant“ antrosios pandemijos bangos, nauji mokslo metai ir nuotolinis mokymas prideda nemažai papildomo nerimo.
Skaitmeninių finansinių paslaugų įmonės „Credit24“ klientų patirties valdymo vadovė Donata Stoškuvienė taip pat išskiria ryškėjančią tendenciją – įmonės klientų apklausa rodo, jog vienas iš penkių besiskolinančių lietuvių tai daro šeimos reikmėms.
„Artėjant rugsėjo mėnesiui mes visada pastebime išaugusį poreikį skolintis, tačiau šiais metais „atsitikus gyvenimui“ ir nežinant, kaip atrodys vaikų mokslai, kokių papildomų priemonių jiems reikės ir kada gali prasidėti nuotolinis mokymas, su finansiniais klausimais ir sunkumais susiduria dar daugiau tėvų. Mūsų tikslas nėra išdalinti paskolas – kaip tik siekiame edukuoti visuomenę apie protingus finansinius sprendimus ir suteikti kuo daugiau informacijos apie įvairiausius taupymo būdus kaip alternatyvą“, – sako D. Stoškuvienė.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija paskelbė, kad ugdymo procesas šiemet prasidės įprastai – mokyklose, ir kad uniformas vaikams ruošti reikia. Tačiau be kitų drabužių ir avalynės rudens sezonui bei kanceliarinių mokyklos prekių, šį kartą dalis tėvų iškart ketina pasirūpinti ir nuotoliniam mokymui reikalingais daiktais, tokiais kaip kompiuteris ir ausinės, taip pat ir vaikų imunitetui stiprinti skirtais vitaminais bei papildais.
Deja, tokios papildomos išlaidos atsieina daugiau, nei buvo planuota vidutinės šeimos biudžete – taip teigia net 51 proc. JAV gyvenančių tėvų. Šiais metais atliktoje apklausoje prie netikėtų papildomų išlaidų jie išskyrė ir virtualius korepetitorius, įvairias mokslams skirtas internetines programas bei prenumeratas.
Tačiau „Credit24“ specialistė D. Stoškuvienė primena, kad dabar yra geriausia proga išsiugdyti naujus taupymo įgūdžius. Tad nuo ko vertėtų pradėti?
1. Pasitelkite į pagalbą nemokamus virtualius korepetitorius
Karantino metu nemažai tėvų suprato, kad vaikams namuose paaiškinti seniai pamirštas gramatikos taisykles ar matematikos formules patys jau nebegali. Tačiau prasidėjus naujiems mokslo metams nepamirškite, kad nebūtina iškart samdyti korepetitorių. Dabar yra daugybė įvairių internetinių platformų ir išmaniųjų telefonų programėlių, kurios žaismingai ir nepastebimai gali padėti jūsų vaikams tapti pirmūnais:
- http://zaidimai.lki.lt/Pradzios_puslapis/Pradzia.aspx – lietuvių kalbos gramatikos ir rašybos žaidimas, skirtas ne tik įtvirtinti gramatikos žinias, bet ir susipažinti su rašytoju Kristijonu Donelaičiu.
- „Photomath“ programėlė leis pasitikrinti ir suprasti matematikos lygčių bei uždavinių sprendimo principus. Užtenka nufotografuoti uždavinį, o programėlė parodys visus veiksmus bei teisingą atsakymą.
- https://www.khanacademy.org/ela – edukacinė platforma anglų kalba, kurioje rasite anglų kalbos gramatikos pamokas bei skirtingų lygių skaitinius anglų kalba.
- http://geografija6-8.mkp.emokykla.lt/ – geografijos interaktyvūs žaidimai-pamokos. Temas galima pasirinkti pagal skirtingas klases.
- http://mkp.emokykla.lt/imo/lt/biologija/ – biologijos sąvokų vizualizacijos jau vyresniems mokiniams. Padės suvokti ir suprasti pagrindinius biologinius procesus.
- https://scratch.mit.edu/ – programavimo pagrindų mokantis tinklapis, kuriame galima išbandyti žaidimus bei komandų programavimą (galima pasirinkti lietuvių kalbą).
2. Pradėkite taupyti kad ir nuo vieno euro
Finansų specialistai primena išmokti atsidėti ne tik tada, kai turite atliekamų pinigų. Norint, visada jaustis saugiai, atsidėti į taupyklę reikia reguliariai, nors ir po nedidelę sumą.
Pavyzdžiui, kiekvienos savaitės pirmadienį atsidėkite po tam tikrą sumą pinigų, kuri jums labai „nekandžiotų“ piniginės. Sakykime, jeigu nusprendėte atsidėti po 30 Eur, po 8 savaičių jūs net nepastebėsite, kaip sutaupysite 240 Eur. O anot privačiai atliktų tyrimų, maždaug tokios sumos vidutiniškai reikia suruošti vieną vaiką rugsėjo pirmajai.
Taip pat vienas labai smarkiai išpopuliarėjęs taupymo būdas, kuris visai nejučiomis sutaupo dideles sumas pinigų, remiasi sumų didinimo metodu.
Jeigu taupyti pradedate nuo metų pradžios – vidutiniškai turite 52 savaites. Tad sausio pirmą savaitę į taupymo sąskaitą turėsite pervesti 1 eurą. Antrą savaitę – 2 eurus. 3 savaitę – 3 eurus. Tokiu būdu kiekvieną naują savaitę į taupyklę dėsite vis didesnę pinigų sumą.
3. Imkite iš „antrų rankų“
Šiais laikais, kai besaikis vartojimas tampa vis didesnis, darosi kaip niekad populiaru pirkti daiktus iš „antrų rankų“. Taip žmonės ne tik saugo gamtą bei mažina vartojimą, bet ir sutaupo nemažai pinigų.
Todėl ruošiantis rugsėjo pirmajai nepatingėkite ir paieškokite fizinių ar elektroninių parduotuvių, kuriuose pardavinėjami jau padėvėti drabužiai ar įvairios mokyklai reikalingos prekės. Nustebsite, kokių gerų daiktų už prieinamą kainą galite rasti.
Jaunos mamos ypač linkusios dalintis ar net keistis vaikų drabužiais ir daiktais tarpusavyje, tad už kai kuriuos daiktus net nereikės mokėti. Taip ne tik sutaupysite dideles pinigų sumas, gausite autentiškus daiktus, kurių galbūt nepavyktų rasti masinės gamybos parduotuvėse, bet ir prisidėsite prie aplinkosaugos bei atiduosite savo panaudotus daiktus tiems, kuriems jų reikia labiau.
4. Nebijokite užsienietiškų elektroninių parduotuvių
Dažnai dideliuose prekybos centruose esančios parduotuvės siūlo net kelis kartus brangesnes prekes, nes parduotuvės turi mokėti didelius nuomos mokesčius prekybos centrams, pirkti reklaminius stendus ir rūpintis daiktų ekspozicija vitrinose – visa tai smarkiai iškelia net ir paprastų daiktų kainas.
Todėl pradėjus apie reikiamas prekes galvoti anksčiau, galite jų paieškoti užsienietiškose elektroninėse parduotuvėse, kurios dažnai neturi tokio didžiulio antkainio. Tokios elektroninės parduotuvės kaip „Ebay“, „Amazon“ ar „AliExpress“ turi milžinišką pasirinkimą už kartais net juokingas kainas.
Tačiau išsirinkti išties nelengva, ypač kai matuotis negali, todėl viską reikia daryti atidžiai ir tam skirti laiko. Be to ir siuntimas kartais užtrunka iki kelių mėnesių, tačiau turint kantrybės, noro ir, svarbiausia, šiek tiek laiko, galima sutaupyti dideles pinigų sumas.
5. Būkite išradingi!
Nepamirškite, jog į pagalbą pasitelkus išradingumą ir šiek tiek vaizduotės, net ir su nedideliu šeimos biudžetu, į mokyklą puikiai aprūpintus galima išleisti visus.
Keli patarimai, kuriuos galite išmėginti:
- Į pagalbą pasitelkite siuvančias močiutes ar mamas, kurios gali pasiūti naujus drabužius mokyklai. Tokiu būdu jūsų vaikas turės išskirtinius daiktus, kurie kainuos kur kas mažiau.
- Pasidalinkite išlaidomis su kitais tėvais: kartais perkant urmu daugelis prekių kainuoja kur kas pigiau. Pabandykite susirasti „Facebook“ grupes, kuriose renkasi tėveliai ir kooperuokitės su jais.
- Privačioms pamokoms samdykite gimnazistus ar studentus – jie puikiai išmano savo sritį, nes patys dar tik ruošiasi baigti mokyklą ar yra neseniai baigę, o jų valandinis įkainis kur kas mažesnis.