Europa liks be „Facebook“? Kompanija grasina pasitraukti iš Europos, jei teismo nurodymai nebus pakeisti pagal jų norus  (13)

Europos įstatymai netrukus gali atimti iš „Facebook“ galimybę vartotojų duomenis perkelti į kitą Atlanto vandenyno pusę. Už tai didžiausio pasaulyje socialinio tinklo valdytojai grasina nutraukti paslaugų teikimą daugiau nei 400 mln. Europos vartotojų, rašo vice.com.


Teismui Dubline pateiktuose dokumentuose „Facebook“ teisininkai nurodo, jog Airijos Duomenų apsaugos komisijos (DPC) sprendimas priverstų šią įmonę palikti 410 mln. vartotojų be „Facebook“ ir „Instagram“ socialinių tinklų.

„Jeigu sprendimas būtų paliktas galioti, „Facebook“ nebūtų aišku, kaip tokiomis aplinkybėmis galima būtų teikti „Facebook“ ir „Instagram“ paslaugas ES piliečiams“, – rašytiniame pareiškime teismui nurodė „Facebook“ padalinio Airijoje duomenų apsaugos vadovė Yvonne Cunnane.

Sprendimas, dėl kurio socialinių tinklų valdytojas pagrasino trauktis iš ES, yra preliminarus teismo nurodymas, praėjusį mėnesį pateiktas įmonės atstovams, kad visų Europos vartotojų duomenys nebūtų siunčiami į tarnybines stotis, esančias JAV teritorijoje, dėl susirūpinimo, kad JAV vyriausybė šiuos duomenis gali išnaudoti šnipinėjimo tikslais.

„Facebook“ į šį teismo nurodymą atsakė ieškiniu prieš Airijos DPC – buvo keliamas klausimas, ar ši institucija turi autoritetą pateikti tokį draudimą. O šią savaitę teismui pateiktame rašytiniame pareiškime pateikti labai rimti kaltinimai Airijos duomenų apsaugos komisarei, įskaitant kaltinimą nesąžiningu elgesiu ir neigiamu nusiteikimu vien tik prieš „Facebook“.

 

Y.Cunnane nurodo, kad „Facebook“ buvo suteiktos vos trys savaitės atsakyti į tokį sprendimą – šis laikotarpis yra vadinamas „akivaizdžiai nepakankamu“. Taip pat priduriama, kad su „Facebook“ nebuvo susisiekta ir įmonė nebuvo informuota apie vykdomą tyrimą iki jo sprendimo pateikimo bendrovės atstovams.

Be to, Y.Cunnane išreiškė susirūpinimą, kad tokį sprendimą priėmė „vien tik“ Helen Dixon – Airijos duomenų apsaugos komisarė.

„Faktas, kad vienas asmuo yra atsakingas už visą procesą, yra svarbus išreiškiant „Facebook“ susirūpinimą, parodant tiriamojo proceso neadekvatumą ir galutinio sprendimo priėmimo proceso nepriklausomumo stoką“, rašoma „Facebook“ atstovės pareiškime.

Be to, Y.Cunnane skundžiasi, kad „Facebook“ skiriamas išskirtinis dėmesys – esą, jokia kita stambi technologijų kompanija, taikanti panašius informacijos apdorojimo metodus ir siunčianti vartotojų duomenis iš ES į JAV, nesusilaukė jokių panašių teismo nurodymų.

„Tai sudaro įspūdį, kad su „Facebook“ elgiamasi ne taip, kaip su kitais rinkos dalyviais. Jeigu tyrimas atliekamas vien „Facebook“ atžvilgiu ir nurodymai nutraukti duomenų perdavimą į JAV yra pateikiami tik šiai įmonei, gali kilti rimtų konkurencinės aplinkos iškraipymų“, – teigė socialinius tinklus valdančios įmonės atstovė.

 

Airijos DPC šios situacijos „Vice News“ žurnalistams nekomentavo. Tuo tarpu

„Facebook“ neigė, kad grasinimais pasitraukti iš Europos siekia priversti reguliavimo tarnybą pakeisti savo sprendimą. „Facebook“ negrasina pasitraukti iš Europos“, – teigė įmonės atstovas spaudai ir pridūrė, kad pareiškimas teismui „tiesiog išdėsto, kaip „Facebook“ ir daugelis kitų verslų, organizacijų bei paslaugų yra priklausomi nuo duomenų mainų tarp JAV ir ES, siekiant teikti tas paslaugas“.

Praėjusią savaitę Airijos teismas leido „Facebook“ apeliuoti dėl DPC sprendimo, taip pat atidėjo DPC sprendimo vykdymą.

Y.Cunnane savo pareiškimu ne tik pagrasino visiškai nutraukti „Facebook“ ir „Instagram“ paslaugų teikimą Europos vartotojams, bet ir nurodė, jog šie socialiniai tinklai yra svarbūs įrankiai, suteikiantys saviraiškos laisvę 410 mln. Europos vartotojų, taip pat jie sugeneravo 208 mlrd. eurų pajamų iš pardavimų įmonėms, kurios naudojasi šiomis platformomis.

 

Tačiau Y.Cunnane nepaminėjo, kad socialinio tinklo technologijos yra paverstos ginklu, kuris yra naudojamas skleidžiant dezinformaciją ir sąmokslo teorijas, taip pat yra naudojamas siekiant paveikti demokratinių procesų (rinkimų) rezultatus visame regione – įskaitant JK sprendimą pasitraukti iš Europos Sąjungos.

Viso „Facebook“ verslo modelio pagrindas yra gebėjimas greitai ir lengvai persiuntinėti duomenis po visą pasaulį – tokiu būdu įgyjama geresnė galimybė konkretiems vartotojams pateikti reklamas su juos dominančiais produktais ar paslaugomis. Sutrikdant tokius informacijos mainus Europos Sąjunga gali smarkiai sumažinti „Facebook“ pajamų iš reklamos potencialą. Ir, kaip galima spręsti iš socialinio tinklo reakcijos į šį sprendimą, „Facebook“ tai vertina labai rimtai.

Bet, anot Europos duomenų privatumo ekspertų, „Facebook“ pateiktas ultimatumas yra tiesiog tuščios kalbos.

„Mintis, kad „Facebook“ pasitrauktų iš Europos rinkos, yra absurdiškas balansavimas ties pavojinga riba, ir nemanau, kad kas nors tuo gali iš tiesų patikėti“, – sakė Londono universitetinio koledžo (JK) technologijų politikos tyrėjas Michaelas Vale'as.

Aut. teisės: 15min.lt
(30)
(4)
(26)

Komentarai (13)