Ne dėl „Coca-Cola“. Tikroji priežastis. Kodėl Kalėdų Senelis vilki raudonai? ()
Kalėdų Senelio įvaizdis yra ikoniškas. Tai barzdotas, žilas vyriškis dideliu pilvu, galingo stoto, rankoje laikantis maišą su dovanomis, galvą puošia būdinga kepurė, apsirengęs raudonai balta apranga. Iš kur atsirado šios spalvos? Laikas kelionei į praeitį.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kalėdų Senelio istorija
Kalėdų Senelis egzistavo – jis tikrai egzistavo, nors neturime omenyje charakteringo vyro su žila barzda, kuris rogėmis keliauja po pasaulį ir dalija dovanas.
Realybėje, žinoma, kalbame apie šv. Mikolajų, katalikų ir stačiatikių bažnyčios šventajį. Jis gyveno 3 ir 4 mūsų eros amžiais dabartinės Turkijos teritorijoje ir turėjo kažką bendro su dovanojimu. Tačiau šiandien jo įvaizdį beveik visiškai pakeitė „popkultūros“ Kalėdų Senelis – tas, kurį žinome iš reklamų, kalėdinių filmų ir kt.
Kaip tai atrodo, nėra paslaptis. Dabartinis Kalėdų Senelio įvaizdis buvo sukurtas seniai. Jis asocijuojasi su dviem spalvomis – raudona ir balta. Jam būdinga kepurė su bumbulu, ilga žila barzda ir švarkas, kurie mums asocijuojasi su Kalėdomis ar dar plačiau – žiemos laikotarpiu. Šv. Mikolajus taip neatrodė, bet naująjį įvaizdį sukūrė žmonės. Gerai, bet kodėl jis toks raudonai baltas?
Įvairūs Kalėdų Senelio vaizdai
|
Galima drąsiai teigti, kad bandymai sukurti „modernų“ Kalėdų Senelį prasidėjo XIX a. Būtent tada įvairiose pasaulio vietose buvo kuriama dovanas nešanti figūra, nors jos kilmė ir išvaizda labai skyrėsi priklausomai nuo geografinės padėties.
Pavyzdžiui, viduramžiais Sinterklaas į dabartinę Nyderlandų teritoriją atvyko su dovanomis – įdomu, kad vietoj rogių jis turėjo laivą, kuriuo keliavo iš šiltų pietų.
Modernesnio Kalėdų Senelio vaizdavimo laukėme iki 1881 m., kai amerikiečių karikatūristas Thomas Nastas pavaizdavo pagyvenusį ir barzdotą vyrą, per JAV pilietinį karą dovanojantį kariams dovanas. Jo galvą puošė specifinė kepurė, kurią šiandien lygintume su dėvima elfų. Nebebuvo religinio galvos apdangalo. Nepaisant visko, menininkai dažnai žaisdavo su jo įvaizdžiu. Jis dėvėjo spalvingus rūbus, kartais net žalius.
„Coca-Cola“ ir Kalėdų Senelis
Daugelis mano, kad būtent „Coca-Cola“ reklama su Kalėdų Seneliu įtvirtino jo plačiai žinomą įvaizdį. Ji pradėjo atsirasti praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje ir tapo nuolatine masinės kultūros kanono dalimi. Tai... nebūtinai tiesa.
Tiesą sakant, „raudonojo“ Kalėdų Senelio įvaizdis buvo atsiradęs anksčiau, o amerikiečių karikatūristai buvo pasiekę savotišką sutarimą personažą vaizduoti raudonai baltą, kol spaudoje ar galiausiai televizijoje pasirodė populiarios reklamos.
Tačiau tikrai galima teigti, kad JAV suvaidino didžiulį vaidmenį kuriant šiuolaikišką dovanas dalijančio senelio įvaizdį. Pati „Coca-Cola“ labai prisidėjo prie šio įvaizdžio populiarinimo, todėl ilgainiui jis tapo žinomas visame pasaulyje.
Galiausiai neįmanoma aiškiai pasakyti, kur ir kada tai įvyko. Viskas dėl daugybės skirtingų šaltinių ir atskirų Kalėdų Senelio atvaizdų autorių.
Prisiminkime ir tai, kad daugelyje pasaulio vietų jis buvo įsivaizduojamas kitaip ir jam suteikiami įvairūs bruožai. Popkultūra – kilusi iš JAV – yra viena, o vietinės tradicijos – kas kita.