Įspėjimai dėl alkoholio žalos — tik pusė istorijos.Svarbu pakalbėti ir apie malonumą  ()

PSO skelbia, kad „nėra saugaus alkoholio vartojimo lygio“. Kanadoje žmonėms rekomenduojama apsiriboti dviem gėrimais per savaitę (maždaug dviem alaus skardinėmis). Amerikietiškose rekomendacijose negeriantiems primygtinai rekomenduojama „dėl jokios priežasties to nepradėti“. Tačiau įspėjimai apie alkoholio žalą — tai tik pusė istorijos. Svarbu pakalbėti ir apie malonumą.


Asociatyvus vaizdas
Asociatyvus vaizdas
© Kelsey Knight / Unsplash

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Daugeliui žmonių naujieji metai prasidėjo ne tik stipriomis pagiriomis, bet ir iškilmingu pasižadėjimu niekuomet nebeprisigerti. Daugiau nei prieš dešimtmetį Alcohol Change UK organizacija, pasisakanti už alkoholio vartojimo mažinimą, pradėjo „Sausojo Sausio“ kampaniją. Jų duomenimis, šiais metais trečdalis britų vyrų pasistengs šios iniciatyvos laikytis.

Amerikoje generalinis chirurgas Vivekas Murthy'is taip pat aktyviai ragina atsisakyti alkoholio. Daktaras Murthy'is rekomendavo žymėti alkoholio produkciją įspėjimais, pabrėžiant, kad alkoholio vartojimas didina kai kurių vėžio rūšių, tarp kurių krūties ir žarnyno, išsivystymo riziką. Jeigu šis pasiūlymas bus realizuotas, Amerika gali tapti trečiąja šalimi po Pietų Korėjos ir Airijos, kur būtų įvestas privalomas žymėjimas.

Gerti daug alkoholio — tai, be abejonės, kenksminga. Piktnaudžiavimas alkoholiu susijęs su širdies infarktais, kepenų ligomis, insultais ir nutukimu. Nuo alkoholio apsvaigę žmonės dažniau patenka į muštynes ar avarijas. Alkoholis sukelia priklausomybę, ir Pasaulinės sveikatos apsaugos organizacijos (PSO) duomenimis, visame pasaulyje jis yra kaltas dėl kiekvienos iš 20 mirčių. Apie alkoholio ryšį su vėžiu dauguma žmonių nežinių. Daktaro Murthy pateikiama statistika rodo, kad kartkartėmis alkoholio išgeriančioms moterims susirgti kuria nors paplitusia vėžio rūšimi yra ~16,5%, tuo tarpu išgeriančioms vieną taurę per dieną (JAV rekomenduojamas maksimumas), ši rizika yra ~19%.

[EU+Kuponas] 270€ pigiau ir su dovanomis! Tobulas robotas siurblys. Galimybės iš ateities ir juokinga kaina (Video, „Narwal Freo X Ultra“)
2483 2

Žemiausia fiksuota kaina

Specialus kuponas

Papildomai dovanų

Labai ribotas kiekis

Iš Lenkijos sandėlių greitas ir saugus pristatymas

Aukščiausia kokybė ir galimybės

Išsamiau

Kaupiantis alkoholio žalos įrodymams, griežtėja ir viešosios sveikatos apsaugos pranešimai. PSO tiesiogiai skelbia, kad alkoholio vartojimo „saugaus lygio nėra“. Amerikoje rekomenduojama nepradėti „dėl jokių priežasčių“. 2023 metais Kanada publikavo rekomendacijas žmonėms, siekiantiems likti „mažos rizikos“ kategorijoje, kuriomis pataria apsiriboti dviem gėrimais per savaitę (maždaug dviem alaus skardinėmis), kas yra gerokai mažiau, nei ankstesnės normos — 15 gėrimų per savaitę vyrams ir 10 – moterims.

 

Visa tai skamba gan blaivinančiai. Tačiau perteklinis apribojimų siekis gali turėti atvirkštinį poveikį. Paraidžiui laikantis PSO rekomendacijų, netgi gurkšnelis komunijos vyno nėra saugus. Jeigu koks nors patarimas sveikatos apsaugos srityje atrodo absurdiškas, žmonės gali imti abejoti ir kitomis rekomendacijomis.

Ir nors niekas nesiginčija kad perteklinis alkoholio vartojimas yra itin kenksmingas, nuomonės dėl saikingo vartojimo nevienareikšmės. Gruodį JAV Nacionalinė mokslo, inžinerijos ir medicinos akademija priėjo prie „ribotai apibrėžtos“ išvados, kad saikingas alkoholio vartojimas (pagal oficialias rekomendacijas JAV, iki dviejų alaus skardinių per dieną vyrams ar vienos moterims) veikiaus naudingas, nei žalingas. Nauda širdies sveikatai, veikiausiai, viršija susirgimo vėžiu ir kitomis ligomis rizikos padidėjimą, nors didėjant suvartojamo alkoholio kiekiui, šis efektas greitai išnyksta.

Tuo pačiu dauguma mokslininkų mano, kad saikingo alkoholio vartojimo nauda — statistinė iliuzija. Tačiau net jei PSO teisi, ir jokio alkoholio kiekio vadinti saugiu negalima, tai yra tik pusė vaizdo. Galų gale, absoliučiai saugaus lygio praktiškai nėra niekam — nei skrydžiams lėktuvu, nei pasimatymams. Vaikščiojimas naudingas sveikatai, JAV generalinis chirurgas aktyviai ją propaguoja (knyga „Step It Up!“). Tačiau 2022 metais 7 500 amerikiečių pėsčiųjų žuvo po automobilių ratais.

 

Žmonės visuomet lygina to ar kito veiksmo riziką su jo nauda. Dabar tvirtinimai apie kokias nors alkoholio vartojimo naudas skamba beveik eretiškai. Visgi daug kam patinka gero alaus ar vyno skonis, jie vertina lengvą apgirtimą ar tokių socialinių ritualų, kur alkoholio vartojimas paprastesnis, pvz., ėjimas į barą ar kviestinės vakarienės, malonumą. Būtent todėl pasaulis kasmet alkoholiui išleidžia 1,8 trilijonus dolerių. Į šį malonumą būtina atsižvelgti, lygiai kaip ir į (ne mažiau realią) žalą.

Šiek tiek perspektyvos: naujose Kanados rekomendacijose „maža rizika“ apibrėžiama, kaip kaip priešlaikinė mirtis nuo alkoholio 1/1000. Vartojimo padidėjimas nuo dviejų iki šešių porcijų per savaitę šią tikimybę padidina iki 1/100. Palyginimui, Amerikoje rizika vaikščiojant būti partrenktam automobilio yra ~1/470.

 

Ką daryti 2025 metais? Jeigu geriate daug, beveik visi sutaria, kad vartojimą reikėtų sumažinti. Visiems, išskyrus pačius abejingiausius rizikai, vertėtų susimąstyti dėl įpročio prie vakarienės stalo išgerti pusbutelį vyno. Tačiau jeigu kartkartėmis norite išlenkti bokalą alaus su draugais, tuomet keičiate minimalią žalos riziką į jaukų vakarą geroje kompanijoje. Tai yra mainai, kuriuos daugelis racionalių žmonių noriai atliks — ypač šaltą ir niūrų sausį.


republic.ru




(1)
(0)
(1)

Komentarai ()