Kaip siaubo filme. Košmaras Antarktidos tyrimų bazėje. Kas vyksta? (Foto) ()
Antarktidoje, „Sanae IV“ tyrimų bazėje, kilo vidinis konfliktas, kuris sukėlė nerimą devynių žmonių mokslininkų komandai.

© Ekrano kopija | https://x.com/realtoriabrooke/status/1901814945815101743
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Vienas narys buvo apkaltintas seksualiniu prievartavimu ir grasinimu nužudyti kolegą. Situaciją stebi Pietų Afrikos aplinkos ministerija, kuri itin skubiai reagavo ir bandė suvaldyti situaciją bazėje.
Devynių žmonių tyrėjų komanda žiemoja Antarktidoje Pietų Afrikos valdomoje bazėje „Sanae IV“. Sekmadienį „Sunday Times“ paskelbė nerimą keliantį el. laišką, gautą iš bazės. Vienas iš komandos narių apkaltintas fiziniu sužalojimu. Laiško autorius rašė, kad kaltinamasis „grasino mirtimi, sukurdamas baimės ir bauginimo atmosferą“, todėl visi susirūpino savo saugumu.
Pietų Afrikos aplinkos ministerija pareiškė, kad itin skubiai reaguoja į komandos, kuri prašo pagalbos, susirūpinimą.
Prieš ekspediciją komandos nariai atliko išsamius testus, kad nustatytų jų tinkamumą keliauti, ir visi išlaikė. Ministerija vėlesniame pranešime paminėjo, kad žmonės, atvykstantys į itin atokias vietoves, pirmiausia turi prisitaikyti, o skirtingos reakcijos nėra neįprastos. Pirmą kartą apie incidentą pranešta vasario 27 d., tačiau vasario 1 dieną laivas išplaukė į Antarktidą ir tada viskas buvo gerai.
ANTARCTICA 🇦🇶 "A South African research group at the remote Sanae IV base are trapped and demanding to be rescued after claiming one of their colleagues threatened to kill another member of the team.
— Toria Brooke ☘️ (@realtoriabrooke) March 18, 2025
They also accused the same person of sexually assaulting another researcher.… pic.twitter.com/eQ8xK7qwGv
|
Ministerija suaktyvino reagavimo planą, siekdama tarpininkauti ir atkurti teigiamus santykius bazėje. Pranešime teigiama, kad šis procesas vyksta beveik kasdien, kad komandos nariai jaustųsi saugūs.
„Geros savijautos skyrius palaiko nuolatinį ryšį su bazės komanda, ieškodamas sprendimų ir tvarių būdų, kaip pagerinti šioje atokioje bazėje dislokuotų komandos narių gyvenimo sąlygas“, – sakė minsterijos atstovas.
Įtarimai dėl seksualinio priekabiavimo tiriami, tačiau įtarimai dėl seksualinės prievartos yra melagingi, teigia ministerija. Ji taip pat pranešė, kad išpuolį sukėlė ginčas dėl grupės vadovo paskirtos užduoties, dėl kurios reikėjo pakeisti tvarkaraštį, nes tai priklausė nuo oro sąlygų.
„Įvyko žodinis konfliktas tarp komandos vadovo ir asmens“, – laiške „Newsweek“ sakė Pietų Afrikos aplinkos ministras Dionas George'as. „Tada situacija paaštrėjo ir tada žmogus fiziškai užpuolė vadovą“. Be to, jis seksualiai priekabiavo prie kitos komandos narės.
Nusižengėliui savo noru buvo atliktas pakartotinis psichologinis įvertinimas ir jis gailėjosi bei formaliai atsiprašė nukentėjusiosios.
Craigas Jacksonas, Birmingemo universiteto (JK) sveikatos psichologijos profesorius, teigė, kad ypatingos izoliacijos sąlygomis smulkūs dalykai dažnai gali peraugti į konfliktą.
„Taigi problemos, susijusios su hierarchija, pareigų pasiskirstymu ir net smulkmenos, susijusios su laisvalaikiu, maisto daviniais ar maisto porcijomis, gali greitai išaugti į daug didesnes proporcijas, nei yra įprastai“, – sakė jis.