Ar tikrai dinozaurai išmirė dėl gigantiško meteorito?
(31)
Šiuo metu paplitusi teorija, jog dinozaurai išnyko kai į Žemę prieš 65 milijonus metų nukrito asteroidas. Tačiau dabar pasiūlyta nauja idėja, teigianti, jog juos į amžinuosius ganymosi laukus nusiuntė lygiai taip pat katastrofiška, tačiau gerokai mažesnių matmenų grėsmė - maži besikandžiojantys vabzdžiai. Gali būti, jog moskitų, blusų ir erkių platinama liga buvo esminis veiksnys, pribaigęs reptilijas, sako JAV mokslininkai.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Dėl vabzdžių poveikio taip pat galėjo pakisti augalų augimo pobūdis. Tai savo ruožtu taip pat būtų sukėlę problemas dinozaurams išlikti.
Bitės ir kiti žiedadulkes pernešantys vabzdžiai skatino greitą žydinčių augalų paplitimą, dėl ko dinozaurams-vegetarams sumažėjo tradicinių maisto šaltinių. Mažėjant žolėdžių reptilijų skaičiui, atitinkamai turėjo mažėti ir jais besimaitinančių grobuonių kiekis. Tokia teorija paaiškina, kodėl dinozaurų išmirimo periodas tiek ilgai užtruko, teigia tyrinėtojų George Poinar ir Roberta Poinar komanda.
Remiantis plačiai priimtu aiškinimu, dinozaurai išnyko po to, kai asteroidas arba kometa trenkėsi į Žemę kažkada tarp Kreidos ir Terciaro geologinių periodų.
Dar viena teorija teigia, jog juos išnaikino masiniai ugnikalnių išsiveržimai Indijoje, dėl ko ekstremaliai pakito klimato sąlygos.
Tačiau George Poinar, Oregono Valstybinio Universiteto (JAV) zoologijos profesorius, mano, jog jie neišnyko staiga. Šis procesas išsitęsė šimtus tūkstančių ar net milijonus metų. Dėl asteroido nukritimo išnykimas būtų buvęs staigus, o klimato pasikeitimas taip pat būtų reptilijas pradanginęs palyginti greitai. Tačiau atsirandančios ligos, platinamos besikandžiojančių vabzdžių, taip pat žydinčių augalų paplitimas ir konkurencija su vabzdžiais dėl augalijos resursų puikiai dera su faktu, jog išmirimas truko ilgai.
Kuo tokia teorija remiasi? Profesorius teigia, jog gintare rastų vabzdžių liekanose rasta mikroorganizmų, sukeliančių maliariją ir dizenteriją bei įvairius kitokius virškinamojo trakto sutrikimus. Vabzdžių platinamos infekcijos galėjo sukelti pasikartojančias epidemijas, kurios lėtai alino dinozaurų populiacijas, kurios tuo metu visiškai neturėjo imuniteto, arba imunitetas buvo tik pradėjęs formuotis. Profesorius taip pat pripažįsta, jog geologiniai ir kitokio pobūdžio katastrofiniai reiškiniai taip pat suvaidino savo vaidmenį, tačiau mano, jog patys savaime jie nepaaiškina, kodėl šis procesas truko milijonus metų.